Armstrongov skafander chátra, zachrániť ho má zbierka

Americké Národné múzeum letectva a astronautiky spustilo finančnú zbierku s cieľom získať prostriedky na zreštaurovanie skafandra, ktorý mal na sebe Neil Armstrong na Mesiaci. Kampaň vypísaná Smithsonovým inštitútom, ktorý múzeum spravuje, sa začala v pondelok pri príležitosti 46. výročia Armstrongovej historickej "prechádzky" po povrchu Mesiaca.
Podľa agentúry AP skafander nie je vystavený od roku 2006, keď odborníci konštatovali zhoršenie jeho stavu. Múzeum má v pláne vystaviť ho v roku 2019 pri príležitosti 50. výročia Armstrongovho "moonwalku". Neskôr by mal byť hlavným lákadlom expozície "Destination Moon," ktorá by mala byť otvorená v roku 2020.
Let Apollo 11 bol piatym pilotovaným letom programu Apollo a prvým, ktorého posádka pristála na Mesiaci. Tento historický let 20. júla 1969 sledovalo na celom svete podľa odhadov viac ako 600 miliónov televíznych divákov. Bolo to prvýkrát, keď sa človek dostal na iné prirodzené kozmické teleso ako Zem. Lunárny modul pristál na Mesiaci v nedeľu 20. júla 1969 o 20:17:39 hod. svetového času.
Dosiahnutím povrchu Mesiaca posádka Apolla 11 - Buzz Aldrin, Neil Armstrong a Michael Collins - splnila cieľ vyhlásený 25. mája 1961 prezidentom Spojených štátov Johnom F. Kennedym: do konca desaťročia pristáť na povrchu Mesiaca a bezpečne sa vrátiť na Zem, kam dopravili aj 20 kilogramov vzoriek nazbieraných na mesačnom povrchu.
Na samotnom Mesiaci však po historickej prechádzke nezostala ani stopa - slávnu americkú vlajku, ktorú tam zanechali, spálili výfukové plyny pri štarte modulu Eagle, ktorým sa astronauti vracali na kozmickú loď.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.