Nízkym tlakom trpíme najmä počas horúčav. Ako tomu zabrániť?
S nízkym tlakom väčšinou bojujeme pomocou kávy. V lete ale tento trik akosi stráca efekt. Ako si teda môžeme pomôcť a zabrániť jeho nepríjemným prejavom?
Horúce počasie spôsobuje, že naše cievy sa mierne rozširujú, aby organizmus zvládol regulovať telesnú teplotu. Tu ale nastupujú problémy a to hlavne pre ľudí s nízkym krvným tlakom. Naše telo má v tomto stave menšie „zásoby“ tlaku krvi, keďže krvi sa v žilách prepúšťa viac kvôli termoregulácii.
Prečo odpadávame a ako podať prvú pomoc
Väčšina ľudí nemá vážnejší problém, kým ležia alebo sedia – cirkulácia krvi je v normále. Akonáhle sa ale postavíme, tlak krvi v oblasti krku prudko klesne. Do nášho mozgu okamžite putuje impulz, žily sa začnú zužovať a srdce rýchlejšie búšiť, pretože chce tento úbytok rýchlo vykompenzovať. Naše telo má takýto obranný mechanizmus – vždy sa bude snažiť dostať krv predovšetkým do mozgu a srdca, keďže to sú najdôležitejšie orgány.
Tento proces v našom tele teda spôsobuje, že sa nám zatočí hlava alebo, v horšom prípade, že odpadneme.
Prvú pomoc podáme tak, že odpadnutému vyložíme nohy dohora. Takto nasmerujeme väčší tlak a tok krvi do hrude a mozgu. Ak cítite, že na vás prichádzajú mdloby, sadnite si, rozkročte nohy a vložte hlavu medzi kolená.
Káva v lete nemá dostatočný efekt
Ako prvá pomoc pri nízkom tlaku sa zaužívala káva alebo čierny čaj. Náš kofeínový životabudič ale nemusí počas horúčav fungovať. Je to spôsobené tým, že káva odvodňuje a rozširuje cievy. Telo teda prichádza o hydratáciu, čo sa silne prejaví na krvnom tlaku.
Zabezpečte si dostatočný príjem tekutín, postačí obyčajná voda alebo slabý čierny čaj. Skúste pravidelný šport alebo iné aktivity, ktoré vám rozbúchajú srdce a vyplavia do tela hormóny šťastia. Prijímajte pravidelne vitamín C a vyhnite a dlhému státiu alebo sedeniu. Keď budete vstávať, robte tak pomaly. Pozor aj na konzumáciu alkoholu.
Ako sa žije s nízkym tlakom
Nízky tlak, teda hypotenzia, postihuje viac ženy, než mužov. Sprevádza mnohé ochorenia, napríklad cukrovku, Parkinsona alebo endokrinné ochorenia. Vyskytuje sa aj u starších ľudí, pretože cievy postupne strácajú elasticitu a schopnosť rýchlo reagovať na zmeny polohy tela. Lieky na jeho úpravu existujú, ale podávajú sa iba na krátkodobú úpravu. Dôležitý je najmä pitný režim.
Ľudia s prirodzene nižším krvným tlakom sa podľa štatistík dožívajú vyššieho veku než tí, ktorí ho majú naopak vyšší.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.