Strie z pokožky nezmiznú, ale môžete ich zmierniť
Nepekné pásiky na koži, ktoré pripomínajú jazvy – to sú strie. Poznajú ich ženy, ale nevyhnú sa im ani muži. Prečo strie vôbec vznikajú a ako proti ním účinne bojovať?
Strie sa najčastejšie začínajú objavovať počas puberty, kedy väčšine ľudí kolíše váha. Strie sú výsledkom opotrebovania kože z rýchleho naberania alebo klesania váhy – jazva značí miesto, kde pokožka stratila svoju elasticitu a tkanivo sa hojí takouto jazvou. Zvyčajne sa vyskytujú na stehnách a bruchu, ale výnimkou nie sú ani prsia alebo chrbát.
Väčšina žien sa im nevyhne počas tehotenstva, kedy sa objem kože prirodzene zväčšuje. Odborníci radia už od začiatku tehotenstva zvýšiť starostlivosť o pokožku, teda natierať ju niekoľkokrát denne prípravkami, ktoré podporia jej pružnosť. Aj napriek starostlivosti sa ale u mamičiek strie môžu vyskytnúť.
U mužov ich spôsobuje takisto kolísanie váhy alebo rýchle naberanie svalovej hmoty pri intenzívnych tréningoch.
Dajú sa zmierniť?
Strie môžu mať v začiatkoch červenú farbu, postupne vyblednú, ale nikdy sa nestratia úplne. Dá sa im ale predchádzať alebo ich vzhľad jemne zmierniť.
Kozmetika pokročila aj v tomto smere a v súčasnosti sa za veľmi účinnú metódu ich zmiernenia (viac než o polovicu) pokladá frakčná mikroihličková rádiofrekvencia. Vykonáva sa v špecializovaných salónoch alebo kozmetických centrách. Neexistuje však žiadny zázračný krém alebo spôsob, ako ich úplne odstrániť.
Ako v prípade väčšiny kožných problémov, aj tu je lepšia intenzívna a dlhodobá prevencia ich vzniku.
Domáce triky proti striám
Tieto domáce recepty sa ľuďom osvedčili ako prevencia, ale aj na zmiernenie vzhľadu strií:
- Derma roller (valček s mikroihličkami) – Mikroihly vniknú hlbšie do pokožky a stimulujú tvorbu kolagénu.
- Šípkový, kokosový alebo arganový olej – Zlepšujú silu, regeneráciu a elasticitu pokožky. Urýchlia aj proces vyblednutia strií. Najlepšie sa vstrebávajú do pokožky, ktorú ste vopred rozmasírovali alebo ošetrili derma rollerom.
- Želatína – Nie tá, ktorú bežne kupujeme v obchod v podobe cukríkov, ale skutočná želatína je výborný pomocník pre pokožku zvnútra. Stimuluje rast nových buniek a stará sa o hladkú pokožku.
- Domáci peeling – Vyrobte si vlastný výživný peeling zo zvyškov kávy alebo z cukru, ktorý zmiešate s olivovým olejom. Funguje výborne aj ako prevencia voči celulitíde.
- Bielok z vajíčka – Ak máte možnosť, použite domáce vajíčka. Bielok z dvoch vajec vyšľahajte, kým sa nevytvorí riedky sneh a ten si natrite na problémové partie. Než ho zmyjete, nechajte ho kompletne zaschnúť.
- Aloe vera – Je dobre známou rastlinou, ktorá má na pokožku blahodárny vplyv. Aplikujte ho vo forme gélu alebo rozotrite šťavu na problémové miesta.
- Nastrúhaný zemiak – Alebo nakrájaný na kolieska dokáže pokožku taktiež vyživiť. Nechajte ho na pokožke pôsobiť niekoľko minút.
- Prekrvovanie pokožky – napríklad masážami alebo striedaním teplého prúdu vody so studeným.
Môžete skúsiť si hladiny kolagénu doplniť výživovými doplnkami, špeciálnymi krémami alebo aj stravou. Zabránite tak predčasnému starnutiu pokožky a strate elasticity.
Napriek všetkej snahe je ale úbytok kolagénu s rastúcim vekom prirodzený. Vrásky, strie a iné nedokonalosti si na nás všetkých skôr či neskôr počkajú. Ale aj starnúť sa dá s eleganciou.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.