Slováci budú pri žrebe kvalifikácie na MS 2018 v druhom koši

Slovenskí futbalisti sa v ére samostatnosti snažili o prienik na záverečný turnaj majstrovstiev sveta zatiaľ päťkrát, šťastena sa na nich usmiala iba raz - v boji o miestenku na šampionát v Juhoafrickej republike v roku 2010.
Slováci triumfovali v infarktovom závere
O štyri roky neskôr žreb napovedal, že najväčšími súpermi hráčov spod Tatier v ich snažení o postup na šampionát bude Švédsko a Turecko, prvá menovaná krajina skupinu vyhrala a druhá išla do baráže. Slováci skončili tretí pred Macedóncami, Moldavcami a Azerbajdžancami.
O čosi vydarenejšia bola zo slovenského pohľadu kvalifikácia na MS 2006, v skupine síce zvíťazili Portugalci, no zverenci Dušana Galisa sa zásluhou lepšieho skóre v porovnaní s Rusmi predrali do baráže. Tu však narazili na silné Španielsko, v madridskom prvom stretnutí sa zrodilo jasné víťazstvo favorita 5:1 a na bratislavskom Tehelnom poli v odvete remíza 1:1.
Najväčší reprezentačný úspech Slovenska v ére samostatnosti sa viaže ku kvalifikácii na premiérový šampionát na africkej pôde. Slováci triumfovali vo svojej skupine v infarktovom závere, keď o ich priamom postupe na MS v Juhoafrickej republike rozhodol vlastný gól Poliaka Gancarczyka v chorzówskej snehovej metelici.
V rámci kvalifikácie o postup na MS 2014 obsadili Slováci v skupine nepostupové tretie miesto (13 bodov) s priepastným 12-bodovým mankom na dvojicu Bosna a Hercegovina a Grécko. Na šampionát do Južnej Ameriky postúpila priamo z prvého miesta Bosna a Hercegovina, druhé Grécko si účasť vybojovalo v baráži.
Odporúčame:
Slovensko bude v rebríčku FIFA vyššie, opäť prekoná maximum
Prvý kôš ušiel Slovákom len o chlp
Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie o postup na MS 2018 do Ruska, ktorý sa uskutoční v sobotu 25. júla 2015 o 17.00 h SELČ v Petrohrade, nasadená v druhom výkonnostnom koši. Spoločne s tímom Jána Kozáka budú v rovnakom koši aj Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko, Česko, Francúzsko, Island, Dánsko a Bosna a Hercegovina. Reprezentácie budú nasadené podľa júlového vydania rebríčka FIFA. Slovákom o jedno miesto unikla pozícia v prvom výkonnostnom koši.
V petrohradskom Konštantinovom paláci rozdelia v európskej zóne 52 krajín do deviatich skupín, z nich bude sedem šesťčlenných a dve päťčlenné. Kvalifikácia sa bude hrať medzi 4. septembrom 2016 a 10. októbrom 2017. Deväť víťazov skupín postúpi priamo na záverečný turnaj, osem najlepších z druhých miest čaká baráž v novembri 2017.
Isté je, že dlhodobo úspešnejšie futbalové krajiny Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko a Španielsko sa predstavia v šesťčlenných skupinách. FIFA akceptovala návrh Európskej futbalovej únie (UEFA) súvisiaci s príjmami za vysielacie práva, ktoré následne UEFA distribuuje medzi členské federácie. Podobný systém aplikovala UEFA aj pri žrebe kvalifikácie ME 2016.
Prekvapením Rumunsko a Wales
Prekvapením v prvom výkonnostnom koši sú pozície Rumunska a Walesu. Balkánci v poslednom období bojujú o návrat na stratené pozície, ktoré si vydobyli predovšetkým v 90. rokoch minulého storočia s hráčmi zlatej generácie ako Gheorghe Hagi, Gheorghe Popescu, Dan Petrescu, Ioan Lupescu či Florin Raducioiu. Od roku 2000 sa však Rumuni zúčastnili iba na jednom vrcholovom podujatí - ME 2008.
Wales katapultoval medzi najvyššie nasadených víťazný gól hráča Realu Madrid Garetha Bala v júnovom dueli proti aktuálne tretiemu tímu rebríčka FIFA Belgicku (1:0), po ktorom patrí štátu patriacemu pod Veľkú Britániu líderské postavenie v B-skupine eliminácie ME 2016. Historicky najväčším úspechom Walesu je účasť na MS 1958 vo Švédsku. Walesania vtedy postúpili do štvrťfinále, v ktorom podľahli po góle Pelého neskorším majstrom sveta z Brazílie (0:1).
FIFA prihliada aj na diplomatické napätie
Prekvapením je umiestnenie štvornásobného majstra sveta Talianska a šampióna z roku 1998 Francúzska v druhom koši. Taliani si mohli zaistiť prvý kôš víťazstvom v medzištátnom prípravnom dueli proti Portugalčanom, na ktorých napokon v Ženeve nestačili (0:1). Francúzi zase doplatili na dve júnové prehry v príprave proti Belgičanom (3:4) a Albáncom.
Nečakala sa ani účasť Faerských ostrovov vo štvrtom koši. Súostrovie ležiace na polceste medzi Veľkou Britániou a Islandom si polepšilo najmä ostatným triumfom nad Gréckom (2:1). Európu bude na MS 2018 zastupovať 14 krajín - organizátor Rusko, deväť víťazov kvalifikačných skupín a štvorica úspešných tímov z baráže.
FIFA berie pred žrebom ohľad aj na diplomatické napätie medzi niektorými krajinami. V jednej skupine sa nemôžu ocitnúť Arménsko a Azerbajdžan. Definitívny program kvalifikácie vrátane termínov jednotlivých zápasov bude známy v nedeľu 26. júla.
Kedy sa bude hrať:
1. kolo: 4. - 6. septembra 2016
2. kolo: 6. - 8. októbra 2016
3. kolo: 9. - 11. októbra 2016
4. kolo: 11. - 13. novembra 2016
5. kolo: 24. - 26. marca 2017
6. kolo: 9. - 11. júna 2017
7. kolo: 31. augusta - 2. septembra 2017
8. kolo: 3. - 5. septembra 2017
9. kolo: 5. - 7. októbra 2017
10. kolo: 8. - 10. októbra 2017
Baráž (prvé zápasy): 9. - 11. novembra 2017
Baráž (odvety): 12. - 14. novembra 2017
Finálový turnaj MS: 14. júna - 15. júla 2018
Rozdelenie do košov pri žrebe európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2018 do Ruska:
1. kôš: Nemecko, Belgicko, Holandsko, Portugalsko, Rumunsko, Anglicko, Wales, Španielsko, Chorvátsko
2. kôš: SLOVENSKO, Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko, Česko, Francúzsko, Island, Dánsko, Bosna a Hercegovina
3. kôš: Ukrajina, Škótsko, Poľsko, Maďarsko, Švédsko, Albánsko, Severné Írsko, Srbsko, Grécko
4. kôš: Turecko, Slovinsko, Izrael, Írsko, Nórsko, Bulharsko, Faerské ostrovy, Čierna Hora, Estónsko
5. kôš: Cyprus, Lotyšsko, Arménsko, Fínsko, Bielorusko, Macedónsko, Azerbajdžan, Litva, Moldavsko
6. kôš: Kazachstan, Luxembursko, Lichtenštajnsko, Gruzínsko, Malta, San Maríno, Andorra
Zaujímavosti pred žrebom kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá sveta 2018 do Ruska:
* Až 17 miliónov fanúšikov navštívilo kvalifikačné zápasy o postup na ostatné MS 2014 v Brazílii, čo predstavuje 23-tisícovú priemernú návštevu na každom stretnutí. Prvenstvo v tomto smere patrí Mexiku a Anglicku, kde sa priemerný počet divákov vyšplhal na 82-tisíc, resp.
* Najvyššia kvalifikačná návšteva v histórii prišla na duel Brazílie s Kolumbiou v roku 1977. Na bájnej Maracane v Riu de Janeiro sa vtedy tiesnilo 162 764 priaznivcov.
* Historický priemer gólov na jedno kvalifikačné stretnutie o postup na MS predstavuje 2,91. Počas 82 rokov eliminácií o svetový šampionát padlo dovedna 18 791 presných zásahov.
* Počas kvalifikácie o postup na MS 2010 v JAR, na ktorých sa zúčastnilo aj Slovensko, sa predstavilo celkovo 5602 hráčov, 310 hlavných rozhodcov a 650 ich asistentov.
* Na sobotňajšom žrebe kvalifikácie MS 2018 v Petrohrade sa bude podieľať 2400 ľudí vrátane 300 dobrovoľníkov.
* V priebehu kvalifikácie na záverečný turnaj MS 2018 je v pláne celkovo 851 zápasov. Už teraz je známe, niektorý z duelov bude 7000. v histórii kvalifikačných zápolení, doteraz sa uskutočnilo 6452 duelov. Rekord v rámci jednej kvalifikácie držia eliminačné boje o MS 2010, počas ktorých sa odohralo 853 meraní síl.
* V kvalifikácii MS 2018 sa predstaví rekordný počet 206 krajín. Doterajším maximom bol počet 203 v kvalifikácii o posledný šampionát v roku 2014.
* Mexiko možno považovať za historicky najskúsenejší národný tím v rámci kvalifikácií o postup na MS, "El Tri" doteraz nastúpili na 159 stretnutí.
* Vôbec prvý kvalifikačný zápas o postup na MS sa hral pred viac ako 82 rokmi. Dňa 11. júna 1933 zvíťazilo v Štokholme Švédsko nad Estónskom 6:2.
* Najusilovnejším strelcom v histórii eliminácií o svetový šampionát je Iránčan Ali Daei, ktorý v 51 kvalifikačných vystúpeniach dosiahol 35 presných zásahov. V ostatných konfederáciách dominujú Ukrajinec Andrij Ševčenko (Európa - 26 gólov), Carlos Ruiz z Guatemaly (CONCACAF - 30), Argentínčan Hernán Crespo (CONMEBOL - 19), Vaughan Coveny (Oceánia - 19) a 18-gólové africké trio Didier Drogba (Pobrežie Slonoviny), Samuel Eto´o (Kamerun) a Moumouni Dagano (Burkina Faso).
* Najvyššie víťazstvo v rámci kvalifikácie o postup na MS zaznamenala v apríli 2001 Austrália, ktorá zdolala Americkú Samou 31:0.
* Najviac kvalifikačných duelov medzi sebou odohrali národné tímy USA a Mexika - 27.
* Kvalifikácia na šampionát do Ruska bude jubilejnou 20. v histórii MS. Iba tri krajiny sa doteraz predstavili vo všetkých devätnástich - Luxembursko, Portugalsko a Írsko.
* Najrýchlejší kvalifikačný gól v histórii strelil v roku 1993 reprezentant San Marína Davide Gualtieri, ktorý proti Anglicku skóroval už po deviatich sekundách.
* Len sedem krajín sa kvalifikovalo na každé z posledných siedmich MS - Argentína, Brazília, Nemecko, Taliansko, Kórejská republika, Španielsko a USA.
* Kvalifikácia o postup na MS 2018 potrvá 2 roky a 8 mesiacov. Odštartovala 12. marca 2015, posledný kvalifikačný zápas sa uskutoční v novembri 2017.
* Úradujúci majster sveta Nemecko je najúspešnejšou krajinou v histórii kvalifikačných bojov, v 84 stretnutiach ťahalo len dvakrát za kratší koniec. Nemecko má navyše priemer 2,5 bodu a 2,96 gólu na jeden zápas.

Slovenskí hokejisti zdolali v 2. zápase kvalifikácie Maďarsko
Slovenskí hokejisti uspeli vo svojom druhom zápase na finálovom kvalifikačnom turnaji o ZOH 2026.

Futbalový šampionát v roku 2025 sa uskutoční na Slovensku
Majstrovstvá Európy futbalistov 21 rokov sa v roku 2025 uskutočnia na Slovensku. Rozhodol o tom Výkonný výbor Európskej futbalovej únie na stredajšom zasadnutí vo švajčiarskom Nyone.

Vlhová viedla po 1. kole obr. slalomu: "Veľmi ťažké podmienky"
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa usadila na čele po 1. kole sobotného obrovského slalomu Svetového pohára.

Verstappen vybojoval na záver sezóny F1 v Abú Zabí 15. víťazstvo
Holandský pretekár Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Abú Zabí, záverečných 22. pretekoch sezóny F1.

Vlhová priznala, že po tomto momente uvažovala o konci kariéry
"Cítila som sa úplne prázdna,“ uviedla Vlhová pre Blick.