Päť byliniek pre úľavu od úzkosti a stresu

Úzkosť ovplyvňuje život takmer všetkých z nás. Či už sa objavuje často, alebo má vzácny výskyt, jej nástup môže ochromiť každodennú rutinu.
Zatiaľ čo niektorí sa uchyľujú k liekom na predpis, alebo voľnopredajným liekom, existujú rozmanité prírodné prostriedky, ktoré môžu pomôcť. Mnohé z nich boli používané už po tisíce rokov.
Mučenka
Podľa niekoľkých štúdií je mučenka aj naďalej jedným z najlepších prírodných prostriedkov proti úzkosti. V štúdii na University of Maryland bolo zistené, že mučenka pracovala rovnako dobre ako lieky na predpis bez vedľajších účinkov.
Mučenka tiež pomáha znížiť pocit nevoľnosti, takže je ideálna pre tých, ktorým je počas nervozity zle. Vo vážnejších prípadoch sa používa na liečbu záchvatov, porúch pozornosti a vysokého krvného tlaku. No mučenku by nemali užívať ženy, ktoré sú tehotné, pretože môže dôjsť k uvoľneniu svalov a kontrakciám.
Harmanček
Harmanček je jeden z najpopulárnejších čajov už po celé stáročia. Harmanček je domáci liek na prechladnutie a bolesť žalúdka. Jeho aktívna zložka pracuje priamo s receptormi v mozgu, aby spomalila srdcovú frekvenciu a zmiernila úzkosť. S harmančekom by ste mali nakladať opatrne, ak trpíte sezónnymi alergiami.
Čítajte: Rumanček kamilkový: šesť účinkov na vaše zdravie
Medovka
Medovka je jednou z najstarších prírodných prostriedkov proti úzkosti, ktorá siaha až do starovekého Stredomoria. Pri jej užívaní sa dá pozorovať zníženie krvného tlaku, upokojenie nervov a podpora trávenia. Vo forme oleja môže byť použitá na ochucovanie jedál, alebo dokonca ako lokálna liečba oparov. Medovka môže byť perfektný liek na silné záchvaty stresu, ale mala by byť používaná s mierou. Štúdie ukázali, že priveľa medovky alebo príliš časté užívanie môže spôsobiť nevoľnosť a v skutočnosti zvýšiť úzkosť.
Levanduľa
Levanduľa je často používaná v aromaterapii na liečbu depresie. Požitím levandule v čajoch alebo výživových doplnkoch môžete tiež pomôcť zmierniť zažívacie problémy. Levanduľa funguje najlepšie vo forme oleja, kde má málo vedľajších účinkov. Keď sa užíva v priveľkých množstvách, môže spôsobiť bolesti hlavy. Má tiež malé množstvo prírodných hormónov, a nemala by byť podávaná deťom.
Čítajte: Levanduľa: Zlepší vám náladu a lieči telo
Valeriána
Koreň valeriány lekárskej je jedným z najpopulárnejších prírodných liekov na spanie. Často funguje v kombinácii s medovkou v čaji. Koreň valeriány lekárskej môže pomôcť liečiť migrény, stres a bolesti brucha. Tiež môže byť použitý na pomoc pri bolesti kĺbov a je to prírodná alternatíva k liekom proti bolesti u tehotných žien.
Početné štúdie preukázali, že 600 mg valeriány denne môže výrazne znížiť vysoký krvný tlak a depresie súvisiace so stresom. Užívatelia by mali byť opatrní, a nemali by kombinovať valeriánu s alkoholom, pretože si tým môžu spôsobiť ťažkú sedáciu. Koreň valeriány je silný bylinný doplnok, ktorý by mal byť používaný len na krátkodobú úľavu od úzkosti.
Je dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom pred začatím dlhodobého užívania týchto bylín. Kým bylinné doplnky sú perfektný prirodzený spôsob, ako zostať zdravý, môžu nepredvídateľným spôsobom ovplyvňovať akékoľvek lieky, ktoré v súčasnosti užívate.

Pozor na tieto voľnopredajné lieky, môžu spôsobiť závislosť!
Lekári upozorňujú na niekoľko druhov voľnopredajných liekov, ktorých nadmerné užívanie môže viesť k vzniku závislosti.

Doktor varuje pred nesprávnym obliekaním spodnej bielizne. Takto riskujete infekciu
Poradie, v akom si na seba dávate kúsky oblečenia, môže ovplyvniť aj riziko infekcií.

Lekár upozorňuje: Až 50 % prípadov rakoviny ovplyvňuje tento faktor
Odborník na výskum rakoviny uviedol, aké kroky je možné urobiť na zníženie rizika rakoviny.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.