Čo robiť, keď vás prepadne mentálne vyčerpanie

Psychická vyčerpanosť nás môže prepadnúť kedykoľvek počas dňa. Prečítajte si niekoľko tipov, ako si s ňou poradiť.
Mentálne vyčerpanie nemusí nutne znamenať, že niečo sa nám práve dnes nepodarilo. Zvyčajne ide o nahromadenie niekoľkých faktorov – rozhodnutia, telefonáty, stretnutia, práca, požiadavky, ktoré musíme splniť a tiež rýchle presúvanie pozornosti medzi týmito povinnosťami, to všetko sa postupne nabaľuje a my sa už okolo obeda môžeme cítiť absolútne vyšťavení.
Prejavy
Fyzické vyčerpanie – Psychická nepohoda sa môže prejaviť aj únavou tela. Bolesti hlavy, očí, celkové vyčerpanie tela akoby ste cvičili, sú bežnými prejavmi mentálneho vyčerpania.
Ste netrpezliví a je ľahké vás nahnevať – Aj zvyčajne trpezliví ľudia majú v tomto stave tendenciu ľahšie vybuchnúť.
Nedokážete sa naplno sústrediť – Je omnoho ťažšie nájsť to správne slovo, dokončiť začatú prácu alebo robiť správne rozhodnutia.
Takto zvládnete aj ťažké dni
- Malá zelená pauza
Niekedy pri mentálnom vyčerpaní nemá zmysel sedieť nad úlohou, ktorú nedokážeme dokončiť. Dajte si vtedy krátku, aspoň 10 minútovú prestávku. Ak máte možnosť, pozerajte sa von oknom a hľadajte čokoľvek zelené – trávu alebo stromy. Podľa Journal of Enviromental Psychology nám práve zelená farba pomáha upokojiť a uvoľniť sa.
Čítajte: Liek na dobrú náladu? Je to úplne jednoduché
- Robte menej rozhodnutí
Dosiahnete to tak, že vo svojej dennej rutine zavediete niekoľko jednoduchých zvykov, nad ktorými nebudete musieť premýšľať. Napríklad si vždy objednávajte rovnaký druh kávy. Keď sme vyčerpaní, máme totiž tendenciu robiť rozhodnutia, ktoré sú zdanlivo najľahšie. Teda jesť fastfood namiesto kvalitnejšieho jedla, leňošiť namiesto cvičenia a podobne. V práci sa takéto rozhodovanie taktiež odrazí negatívne na výsledkoch vašej práce. Ale tým, že nad niektorými banálnymi rozhodnutiami nebudete musieť premýšľať, si zachováte viac energie na tie dôležité.
- Cvičte
Psychická únava sa dá veľmi účinne poraziť cvičením. A čím menej sa vám chce, tým viac by ste sa mali skúsiť premôcť. Vlna endorfínov po dobrom tréningu vašu námahu odmení.
- Počúvajte správnu hudbu
Nájdite si hudbu, ktorá vás motivuje, inšpiruje a udrží v pozornosti. Keď budete mať možnosť, počúvajte ju popri práci alebo cez prestávku.
Čítajte: Upokojujúce jedlá. Poradia si so stresom
- Nemíňajte energiu na hlúposti
Počas práce sa sústreďte na tú úlohu, ktorú máte dokončiť a nenechajte svoju myseľ blúdiť po sociálnych sieťach. Je síce správne si občas dopriať prestávku, ale sociálne siete sú žrútmi času a aj vášho sústredenia a energie, ktorú by ste mali vkladať inde.
- Naučte sa raz za čas nerobiť nič
Keď máte voľný víkend, venujte ho rodine, priateľom alebo koníčkom. Naučte sa občas povedať nie práci alebo domácim povinnostiam a vychutnajte si sladké ničnerobenie. Raz za čas predsa nevadí, ak nepovysávate a nebude navarené.
- Nezabúdajte na spánok
Kvalitný spánok je veľmi dôležitý pre to, aby sme zvládali psychicky náročnejšie dni. Doprajte si teda aspoň šesť hodín spánku denne.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.