Referendum v Gabčíkove je zlyhaním Ficovej vlády, tvrdí SaS
Víkendové referendum v Gabčíkove, v ktorom majú ľudia prejaviť svoj názor na dočasné prijatie utečencov z Rakúska do účelového zariadenia Slovenskej technickej univerzity, považuje strana Sloboda a Solidarita (SaS) za zlyhanie vlády Roberta Fica. Ako sa píše v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA poskytla jej hovorkyňa Katarína Svrčeková, strana uznáva právo občanov vyjadriť svoj názor na dôležité spoločenské otázky v referende.
"Očakávali by sme, že vláda najskôr využije všetky svoje možnosti na to, aby vopred získala občanov Gabčíkova na prejavenie empatie pre cudzincov, ktorí potrebujú pomoc. Takto len vnášala neistotu chaotickým postupným informovaním cez médiá," uviedol Martin Klus z SaS.
Obyvatelia Gabčíkova chcú azylantov odmietnuť
Strana má opakovane výhrady voči spoločnej migračnej azylovej politike krajín Európskej únie, ktorá dlhodobo vykazuje obrovské nedostatky. Jej dôsledkom je aj aktuálne rozmiestňovanie utečencov na území Slovenskej republiky, upozorňuje vo vyhlásení.
"Vnímame rozdiel medzi tzv. veľkou politikou, za ktorú nesú zodpovednosť štáty a ich vlády, a medzi individuálnymi osudmi utečencov z vojnových oblastí, ktorých podmienky v domovských krajinách viedli k rozhodnutiu vydať sa na cestu do bezpečia. Urobili tak aj s rizikom, že na tejto ceste môžu zomrieť," poznamenal Klus.
Referendum bude v obci Gabčíkovo v nedeľu 2. augusta od 7:00 do 19:00. Výsledky starosta Iván Fenes odhadol na 21:00, zverejnia ich na internete. V zozname oprávnených voličov je zapísaných 4 300 ľudí, ktorí budú odpovedať na otázku "Ste proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora pre migrantov v účelovom zariadení Slovenskej technickej univerzity?" Obyvatelia Gabčíkova chcú v referende dočasné ubytovanie azylantov odmietnuť.
Odporúčame:
Únia je podľa SaS neschopná, posilňuje prevádzačské siete
Slováci prijmú sto utečencov, svet hovorí, že je to trápne
Výber utečencov zaváňa protiústavnosťou, tvrdí aktivista
Slovensko prijme sto sýrskych kresťanov, bude si vyberať
Kaliňák verí v dobré správanie utečencov
Ako pre agentúru SITA uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra, miestne referendum v obci je samosprávnou pôsobnosťou, do ktorej rezort nie je oprávnený zasahovať a nemá ani povinnosť sa jeho výsledkami riadiť.
V tomto prípade pôjde podľa rezortu o dočasné, niekoľkomesačné ubytovanie ľudí, ktorí sú v azylovom procese v Rakúsku a po jeho ukončení pôjdu späť. Minister vnútra Robert Kaliňák podpísal 21. júla s rakúskou rezortnou kolegyňou Johannou Miklovou-Leitnerovou dohodu o dočasnom ubytovaní 500 žiadateľov o azyl v Rakúsku. Prídu do Gabčíkova z rakúskeho tábora Traiskirchen. Dohoda platí na dva roky.
Kaliňák však pripomenul, že referendum by sa týkalo ľudských práv, a to naša ústava vylučuje. Takisto si nemyslí, že by azylanti mohli v Gabčíkove spôsobiť problémy. "Oni sami sú motivovaní dodržiavať zákony. Ak by čokoľvek vyviedli, nedostanú v Rakúsku azyl," uviedol šéf vnútra a dodal, že ak by porušili zákony, Slovensko by ich vrátilo do Rakúska.
Zlodeji ukradli auto kuriérovi s tovarom za asi 45.000 eur
Vyšetrovateľ spracoval návrh na väzobné stíhanie obvinených.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.