Aký vplyv má varenie na vitamíny v ovocí a zelenine

Ovocie a zeleninu by sme mali konzumovať hlavne v surovom stave. Občas ale dobre padne zeleninová polievka, ovocný koláč alebo dusená zelenina ako príloha. Koľko vitamínov a ktoré tým stratíme a môžeme niektoré živiny tepelnou úpravou naopak zvýšiť?
Hovorí sa, že varením sa znehodnocujú vitamíny v ovocí a zelenine. Je to čiastočne pravda a tento fakt sa týka najmä vitamínov rozpustných vo vode, teda vitamínu C a niektorých druhov vitamínu B (napríklad niacínu, B6 a B12). Vitamín C sa vo veľkom množstve začína strácať pri teplote nad 70°C. Vitamíny A, D, E a K sa rozpúšťajú v tuku, sú teda viac odolné.
Čo jesť surové a čo radšej uvariť
- Surové
V surovom stave konzumujte hlavne tie suroviny, ktoré obsahujú nestabilné vitamíny C a B. Patrí tu hlavne paprika, cibuľa, cesnak, repa, brokolica, mrkva a citrusové plody.
- Varené
Z tepelne upravených paradajok vyťažíte viac lykopénu, zo špenátu zase viac železa, horčíka a vápnika. V hubách zase tepelnou úpravou uvoľníte viac draslíka.
- Surové aj varené?
Najmä u zeleniny ale platí, že ak aj prídete o niektoré nestabilné vitamíny, môžete jej tepelnou úpravou iné látky zase získať.
Čítajte: Takto odstránite pesticídy z ovocia a zeleniny
Brokolica teda varením síce príde o vitamín C, uvoľníte ale látku indol, ktorý tiež pôsobí preventívne voči rakovine. To sa týka aj inej kapustovej zeleniny. Mrkva taktiež príde o vitamín C, uvoľní sa v nej ale podstatne viac betakaroténu. U cibule zase zvýšite varením množstvo flavonoidov, ale zničíte alicín.
A čo mrazenie a sušenie?
- Mrazením sa hodnoty vitamínu C znížia až o 30%, u vitamínu A iba o 5% a u B1 vôbec. Na 5% sa pohybujú aj hodnoty zmrazeného betakaroténu, lykopénu a kyseliny listovej. Riboflavín, niacín a vitamín B6 zmrazením nepoškodíte. Z minerálov sú na zmrazovanie citlivé draslík, meď a vápnik.
- Hodnoty minerálov sušením nenarušíte. Najcitlivejší na sušenie je opäť vitamín C – stráca až 80% svojej hodnoty. Na 50% sa pohybujú aj ostatné vitamíny, jedine B12 na sušenie nereaguje.
Ako teda pripravovať jedlo?
Čím dlhšie budete variť, tým viac prídete o vitamíny a minerály. Ak teda pripravujete zeleninu, napríklad do polievky, mrazenú varte 5 – 8 minút, surovú 10 – 15 na miernom ohni. Vodu, v ktorej zeleninu varíte, nevylievajte. Keďže vitamíny B a C sa rozpúšťajú vo vode, prišli by ste tak o veľa vitamínov.
Ak zeleninu alebo ovocie pečiete, nakrájajte ich na čo najmenšie kúsky, ktoré sa rýchlejšie upečú. Vhodné je vyberať tiež také druhy, ktorých obsah vysoko prekračuje odporúčanú dennú spotrebu vitamínu. Napríklad ríbezle si aj po pridaní do koláča uchovajú vysoké hodnoty vitamínu C.
Čítajte: Doprajte si ríbezle, bobuľky plné zdravia
Najšetrnejšia príprava ovocia a zeleniny je na pare – dochádza k najnižším stratám výživových hodnôt.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.