Mikróby v črevách - priberáte kvôli nim?
Každý deň črevá pracujú s baktériami a slúžia im na viac, než len rozkladanie potravy. Črevná flóra je pre každého jedinečná a jej zloženie môže mať väčší vplyv na vašu váhu a postavu, než vaše genetické predispozície.
Rôznorodé baktérie kolonizujú tráviaci trakt vrátane úst, žalúdka a čriev. Poskytujú najmä pre črevá arzenál nástrojov, s ktorými môžu pracovať. Niektoré baktérie môžu slúžiť ako spojenec na boj proti patogénom po vstupe do ľudského tela, zatiaľ čo iné druhy môžu byť ideálne na priberanie na váhe.
Nerovnováha črevných baktérií
Existuje viac ako bilión mikróbov, ktoré žijú v ľudskom tele a na jeho povrchu. Väčšina z týchto mikroorganizmov sa skrýva v gastrointestinálnom trakte. Asi 98% z nich tvoria firmicutes a bacteroidetes, čo sú dve ochranné typy baktérií, ktoré úzko súvisia s priberaním. Štúdie na Universiti Sains Malaysia aj kanadského Institute of Health Research preukázali, že čím vyšší je pomer firmicutes ku bacteroidetes (pomer F: B), tým vyššie je riziko obezity.
Firmicutes
Firmicutes majú vyššiu koncentráciu, keď má jedinec stravu s vysokým obsahom tuku a cukru. Vedci predpokladajú, že tieto baktérie sú veľmi efektívne pri čerpaní energie z potravy.
Strava, ktorá má vysoký obsah cukru aj tuku, je známy spúšťač zápalu a môže zvýšiť priepustnosť čriev. Chronický zápal, ktorý vyplýva z pozmenenej črevnej flóry vedie nielen k obezite, ale môže byť zodpovedný za rozvoj inzulínovej rezistencie a zápalových črevných ochorení.
Bacteroidetes
Bacteroidetes boli skúmané u pacientov s Crohnovou chorobou, aby účinne znížili stav zápalu a zmiernili príznaky. Na rozdiel od účinkov firmicutes, bacteroidetes v skutočnosti zabraňujú nárastu ukladania tukov. Bacteroidetes pomáhajú regulovať reakciu obranných T-buniek, ktoré lovia a ničia patogény.
Bacteroidetes produkujú organické kyseliny
Organické kyseliny potrebuje telo pre početné výhody. Medzi niektoré z týchto výhod patria absorpcia vody a úprava pH, aby sa zabránilo kolonizácii deštruktívnych baktérií a patogénov. Bacteroidetes zohrávajú kľúčovú úlohu v syntéze jednej veľmi dôležitej organickej kyseliny známej ako butyrát.
Butyrát je kyselina zodpovedná za prietok krvi v črevách a má schopnosť zvýšiť dostupnosť elektrolytov pre absorpciu. Chráni proti rastu a šíreniu nádorov a môže zabrániť rakovine hrubého čreva.
Zmena F: B pomeru
Najlepším spôsobom, ako zmeniť pomer týchto baktérií, je konzumovať stravu s vysokým obsahom vlákniny a polyfenolov. Medzi najlepšie zdroje patria:
- Zelený a čierny čaj
- Kakaový prášok a tmavá čokoláda
- Sušené byliny a koreniny, vrátane mäty piepornej, kurkumy, klinčekov, oregana, rozmarínu, tymiánu a bazalky
- Bobuľové ovocie, ako je baza čierna, čučoriedky, maliny a jahody
- Niektoré orechy najmä lieskové orechy, gaštany a pekanové orechy
- Zelenina, ako je špenát, cibuľa, brokolica a špargľa
Čítajte: Orechy vám pomôžu žiť dlhšie
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.