Nálety koalície na Islamský štát mohli zabiť 1200 civilistov
- 6:56 04.08.2015
- BAGDAD
Bombardovanie živej sily a vojenskej techniky teroristickej organizácie Islamský štát (IS) v Iraku a Sýrii, ktoré už takmer rok podniká koalícia viacerých krajín na čele s USA, spôsobilo smrť od 489 do 1247 civilistov.
Odporúčame:
Sýrske mesto zasiahli nálety, útočiť mali jednotky Asada
USA chcú cvičiť sýrskych povstalcov, sľubujú vzdušnú podporu
NATO podporilo útoky Turecka proti Islamskému štátu
Koalícia mala zlikvidovať najmenej 10 000 islamistov
Podľa bilancie Airwars počas 360 dní trvania operácie spojenci podnikli na pozície IS spolu 5837 náletov, z toho 3570 v Iraku a 2267 v Sýrii. Za toto obdobie bolo zhodených alebo vypálených 16 931 bômb a rakiet. Zlikvidovaných bolo od 10 000 do 15 000 príslušníkov IS, o život však prišli aj civilisti.
Správa Airwars je v ostrom rozpore s oficiálnou bilanciou obetí zverejnenou koalíciou na čele so Spojenými štátmi. Spojenecké sily svoju kampaň voči IS označujú za "najpresnejšiu" v dejinách leteckých bitiek a oficiálne priznávajú len dve civilné obete vzdušných úderov, s ktorými sa začalo vlani - v Iraku v auguste a v Sýrii o mesiac neskôr.
Riaditeľ Airwars, bývalý investigatívny novinár britskej spoločnosti BBC Chris Woods, v rozhovore pre spravodajskú televíziu France24 uviedol, že nálety s najvyšším počtom civilných obetí sa podľa Airwars odohrali v apríli tohto roku v Sýrii, kde prišlo o život 60 civilistov, a v júni v inej lokalite zahynulo ďalších 70 nevojakov.
Spojenci so štatistikou Airwars nesúhlasia
Woods upozornil, že počet obetí z radov civilistov stúpa v závislosti od intenzity náletov. Dodal, že júl tohto roku sa z tohto hľadiska vyznačuje mimoriadne vysokým počtom obetí. Hovorca amerického ministerstva obrany sa k správe odmietol vyjadrovať dovtedy, kým informácie zverejnené organizáciou Airwars nebudú preverené a potvrdené.
Velenie koaličných jednotiek trvá na tom, že počas ich náletov na pozície IS zahynuli len dvaja civilisti. Spresnilo, že prešetruje ešte šesť prípadov, keď sa obeťou bombardovania mohli stať aj nevojaci.
Británia sa zapája len prieskumnými dronmi
Členmi koalície proti IS sú Spojené štáty, Saudská Arábia, Jordánsko, Bahrajn a Spojené arabské emiráty. Kanada začala v apríli podnikať nálety samostatne a Británia podniká len rutinné prieskumné lety svojimi dronmi.
Svoju bilanciu obetí konfliktu v Sýrii pravidelne zverejňuje aj v Londýne sídliace Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), podľa ktorého od začiatku náletov v Sýrii prišlo o život 173 civilistov vrátane 53 detí do 18 rokov. Väčšina z nich zahynula pri náletoch v blízkosti ropných rafinérií alebo ropných polí v provinciách Hasaka, Rakka, Aleppo alebo Dajr az-Zúr.
Putin: Slovensko je pripravené hostiť rusko-ukrajinské rozhovory
Putin povedal, že Slovensko je pripravené hosťovať rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom Moskva nie je proti tomu, aby bolo hostiteľom takýchto rokovaní.
Dvaja lyžiari zahynuli pri lavíne v Tirolsku, jeden prežil zásluhou záchranárov
Dvaja ľudia zahynuli vo štvrtok pri lavíne, ktorá sa spustila v spolkovej krajine Tirolsko na západe Rakúska.
Lavrov obviňuje Francúzsko z tajných výziev na rokovania o Ukrajine
Francúzsko sa s Ruskom pokúsilo nadviazať dialóg o Ukrajine, no bez účasti Kyjeva, povedal vo štvrtok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Ruský systém Pancir-S spôsobil haváriu lietadla s 38 obeťami, tvrdia zdroje
Ruský protivzdušný systém zapríčinil stredajšiu haváriu lietadla Azerbajdžanských aerolínií neďaleko mesta Aktau v Kazachstane.
Fínsko zadržiava ruský tanker pre podozrenie z poškodenia podmorských káblov
Fínske úrady zadržali ropný tanker plávajúci z Ruska pre podozrenie, že spôsobil stredajšie prerušenie podmorského elektrického kábla a troch internetových spojení medzi Fínskom a Estónskom.