Podovolenková depresia: Čo robiť, aby návrat do práce nebol taký náročný?
Po návrate zo skvelej dovolenky je pre veľa ľudí ťažké sa okamžite zaradiť naspäť do pracovného kolotoča. Vyskúšajte niekoľko jednoduchých trikov, ktoré vám uľahčia návrat ku každodenným povinnostiam.
Naša psychika je veľmi citlivá na zmeny a to sa týka aj zmeny prostredia. Po úspešnej dovolenke môžeme podvedome vnímať návrat do práce ako zmenu k horšiemu. Platí to hlavne pre ľudí, ktorých práca je psychicky veľmi náročná alebo pracovný kolektív, či šéf sú nepríjemní.
Ak po návrate do práce pociťujete úzkosť,bolesti hlavy, trpíte nespavosťou, máte čoraz horšiu náladu a nedokážete sa sústrediť, patríte k 50% pracujúcej populácie, ktorá trpí podovolenkovou depresiou. Nasledujúce tipy by vám mali pomôcť tento stav úspešne prekonať.
Doprajte si čas
Podľa psychológov je veľkou chybou ísť hneď na druhý deň, po príchode z dovolenky, do práce. Najmä ak ste predtým absolvovali let nečakajte, že podáte 100 percentný výkon. Zhoršený výkon u vás zase môže spustiť novú vlnu nespokojnosti a depresie – dostanete sa tak do zbytočného blúdneho kruhu.
- Náš tip: Naplánujte si dovolenku tak, aby ste po príchode domov mali ešte aspoň jeden deň voľno. Tento čas ale strávte oddychom, nie upratovaním alebo náročnými prácami. Ak musíte ísť do práce, nestresujte sa tým, že nepodávate okamžite výborný výkon.
Zažeňte nudu
Po návrate domov z krajín, kde ste zažili veľa nových podnetov, sa vám váš každodenný život môže zdať fádny, nudný a prázdny. To môže viesť k nechuti vykonávať vaše zvyčajné povinnosti.
- Náš tip: Po návrate z dovolenky si naplánujte niekoľko zaujímavých aktivít. Návšteva koncertu, výlet do hôr alebo obyčajná návšteva u kaderníka môže spestriť váš deň a pomôcť vám prekonať podovolenkovú depresiu. Pomôže aj to, ak budete čas tráviť s priateľmi.
Ako na emaily a každodenné povinnosti
Po dovolenke vás zrejme bude čakať plná schránka odkazov, mailov alebo neprijatých telefonátov. V tomto prípade si budete musieť určiť priority.
- Náš tip: Rozdeľte si povinnosti na urgentné (tie, čo musíte vykonať ihneď) a tie, ktoré môžu počkať. Neodporúča sa ale riešiť okamžite po návrate komplikované a veľké projekty.
Čítajte: Ako zabrániť depresii? Tieto maličkosti liečia dušu
Ako sa ale dostať naspäť do zdravého životného štýlu a cvičenia, ak ste na dovolenke tréning prerušili? Okamžitý prechod na stritknú zdravú stravu a povinné cvičenie v niektorých ľuďoch môže vyvolať nechuť a pokles nálady.
- Náš tip: Opäť vám pomôže dopriať si čas aj v tomto prípade. Cvičiť začnite pomaly, skúste strečing alebo kratšie sety, než do toho pôjdete naplno. To isté sa týka aj stravy. Ak prejdete na zdravý jedálniček, uľahčite si prechod tak, že si raz denne doprajete nejakú zdravú dobrotu.
Čo nám ešte môže pomôcť?
- Starajte sa o kvalitný a dlhší spánok. Počas dovolenky ste mohli vyspávať, ale po návrate domov môžete pociťovať deficit. Neponocujte teda, dodržujte životosprávu a doprajte si aspoň osem hodín spánku, kým si nezvyknete na kratšie intervaly.
- Po príchode do práce si neberte hneď nadčasy a neskracujte si prestávky, práve naopak – ak máte možnosť, spravte si počas pracovnej doby niekoľko päťminútových prestávok.
- Pripomínajte si príjemné zážitky z dovolenky fotografiami alebo rozhovorom s priateľmi. Môžete začať plánovať aj ďalšiu dovolenku. Ak budete mať určitý cieľ, na ktorý sa budete tešiť, čas vám bude ubiehať o čosi veselšie.
Čítajte: 5 korenín proti depresii
Adaptovať sa po dovolenke trvá približne dva týždne. Ak u vás ale stres bude pretrvávať alebo sa dokonca zhoršovať, mali by ste skúsiť odhaliť jeho konkrétny zdroj a odstrániť ho. V tomto vám môže pomôcť napríklad konzultácia s psychológom alebo vaše vlastné triky, ktoré fungujú proti stresu.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.