Chcete pevné a zdravé nechty? Vyskúšajte tieto tipy
Lámavé a slabé nechty trápia mužov i ženy. Poďme sa pozrieť na to, ktoré suroviny a prípravky ich dokážu efektívne spevniť a posilniť.
Nechty sa často lámu ľuďom, ktorí ich vystavujú dlhodobému kontaktu s vodou alebo chemikáliami. Lámavosť ale súvisí aj s vyšším vekom alebo s veľmi častým používaním lakov na nechty. Svoj podiel majú aj niektoré choroby, napríklad anémia, ekzémy, problémy so štítnou žľazou alebo psoriáza. Našťastie nechty môžeme, podobne ako pokožku, vyživovať zvnútra i zvonku. Prečítajte si, ktoré domáce prípravky vám pomôžu mať pevné a zdravé nechty.
Olej
Nechty najlepšie vyživí kokosový, olivový alebo tea tree olej. Naneste si trochu na končeky prstov, a vmasírujte do čistých, odlakovaných nechtov. Ak použijete tea tree olej, bude pre svoje dezinfekčné zloženie nechty chrániť aj pred plesňami alebo zápalmi.
Jablčný ocot
Dodá nechtom živiny, pretože obsahuje vitamíny a minerály ako draslík, magnézium, železo alebo vápnik. Naviac do jeho zloženia patrí aj kyselina octová, ktorá nechty ochráni pred vznikom plesní.
Zmiešajte ho s vodou a namáčajte si do roztoku prsty jedenkrát denne.
Vitamín E
Odporúča sa natierať si ho na nechty pred spaním, aby mohol počas noci pôsobiť. Stačí vám prepichnúť kapsulu vitamínu E ihlou a olejom, ktorý vytečie, si masírovať nechty.
Morská soľ
Obsahuje minerály, ktoré nechty vyživia, naviac zmäkčí okolitú pokožku a dodá nechtom lesk. Do malej misky s vodou rozmiešajte polievkovú lyžicu morskej soli a pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja – napríklad z citróna. Roztok nechajte pôsobiť aspoň 20 minút, potom ruky umyte zo zvyškovej soli.
Pivo
Zohrejte malú šálku piva, zmiešajte ho s troma lyžicami olivového oleja a pridajte lyžicu jablčného octu. Táto zmes dodá vašim nechtom všetky potrebné živiny a naviac sa postará o ich lesk. Nechajte ju pôsobiť 10 - 15 minút a potom opláchnite.
Vazelína
Pomáha najmä veľmi suchým a poškriabaným nechtom. Vazelína slúži ako náhrada krémov na ruky. Veľmi dobre ale pôsobí aj na pokožku rúk, ktoré zanechá vláčne a jemné.
Žĺtok s mliekom
Oddeľte žĺtok od bielka a zmiešajte ho s dvoma alebo troma lyžicami mlieka. Túto zmes si potom naberajte na prsty a masírujte si ňou nechty. Nechajte pôsobiť 20 minút a umyte.
Včelí vosk
Dodá nechtom zdravý lesk a súčasne vytvorí ochrannú vrstvu, ktorá vydrží čeliť napríklad mrazu. Rozohrejte kúsok medzi prstami a jemne ho vmasírujte do nechtov, aby zanechal jemný povlak.
Bylinkové výluhy
Na lámavé nechty veľmi účinne pôsobia aj výluhy z nechtíka a repíka alebo z prasličky. Do týchto výluhov ponorte nechty aspoň na 20 minút a nechajte bylinky pôsobiť.
Zabráňte lámaniu nechtov aj takto
- Pri kontakte s vodou alebo chemikáliami noste rukavice. Ak si ich nemôžete nasadiť, udržujte vaše nechty nakrátko ostrihané, aby ste zmenšili plochu, do ktorej môže voda a chemikálie nasiaknuť.
- Dámy by to nemali preháňať s používaním odlakovača a laku na nechty. Doprajte si občas pár dní bez laku.
- Zdravé nechty podporíte aj správnou výživou zvnútra. Vyskúšajte užívať biotín, teda vitamín H. Nájdete ho v žĺtku, strukovinách, sóji, špenáte alebo kapuste a v orechoch. Mnohým ľuďom sa osvedčila aj konzumácia pravého želé alebo trstinovej (blackstrap) melasy. Tá je plná vitamínov B, ktoré posilňujú nechty.
Ako si udržujete zdravé a pevné nechty vy? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.