Vedci zistili, kedy začali vymierať najvzácnejší primát

Historické čínske záznamy pomohli vedcom na čele so Samom Turveym zo Zoological Society of London odhaliť, kedy sa začala zmenšovať populácia kriticky ohrozených gibonov chajnanských (Nomascus hainanus). V súčasnosti žije už iba 26 až 28 jedincov tohto druhu, ktorý je tak najvzácnejším primátom na svete.
Historical Chinese records reveal how Hainan gibbon became world's rarest primate http://t.co/01tVorLBuv @BBCr4today pic.twitter.com/3VdY77pQz2
— Rebecca Morelle (@rebeccamorelle) 5. Srpen 2015
Populáciu tvoria štyri skupiny, pričom jednu z nich objavili iba pred niekoľkými týždňami. V zajatí sa momentálne tento druh nechová a všetky predchádzajúce pokusy o jeho rozmnoženie boli neúspešné.
"Čína je jedno z mála miest na svete, kde majú naozaj bohaté historické záznamy. Okrem vecí ako počet domácností zaznamenávali aj prírodné zdroje vrátane živočíchov, medzi ktorými boli aj gibony. Pozreli sme sa preto na to, ako sa ich populácia postupne zmenšovala, pričom sme sledovali rozdiely medzi jednotlivými oblasťami ako aj vplyv ľudskej činnosti. Pred 100 až 150 rokmi došlo k naozaj veľkému poklesu a následnému kolapsu populácie. A práve v tomto čase sa začal zvyšovať počet obyvateľov Číny, čo následne viedlo k obrovskému nárastu odlesňovania," uviedol Turvey s tým, že nové poznatky o postupnom vymieraní tohto druhu môžu pomôcť pri plánoch na jeho záchranu.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.