Video: Astronauti z ISS zjedli šalát a vystúpili do vesmíru
Dvaja ruskí kozmonauti Gennadij Padalka a Michail Kornijenko v pondelok úspešne zavŕšili približne päť a pol hodinový výstup do vesmíru, počas ktorého namontovali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu antény, odobrali vzorky prachu zo solárnych článkov a na modul Zvezda (Hviezda) umiestnili špeciálne zábradlie pre budúce misie.
Po splnení všetkých plánovaných úloh sa vrátili do ISS, oznámilo centrum riadenia letov v Koroľove pri Moskve. Podľa hovorcu centra kozmonauti tiež skontrolovali slnečné panely na prípadné škody spôsobené vesmírnym odpadom a mikrometeoritmi a potom z nich odobrali vzorky vesmírneho prachu. Očistili aj kruhový priezor stanice, odfotografovali niektoré miesta vonkajšieho plášťa ISS a odstránili desať rokov starú anténu.
O niečo príjemnejšiu "prácu" mali v čase výstupu Padalku a Kornijenka zostávajúci traja členovia posádky z USA a Japonska, ktorí ochutnali hlávkový šalát prvýkrát vypestovaný na ISS krúžiacej približne 400 kilometrov nad zemským povrchom. Šalát zasial 8. júla americký astronaut Scott Kelly.
"Chutí dobre, trochu ako rukola," povedal Kelly, ktorý si šalát ochutil olejom a octom. Sľúbil, že niečo nechá aj pre oboch ruských kozmonautov.
Zelenina sa na ISS pestuje pod červeným, modrým a zeleným LED svetlom. Doteraz sa vždy posielala na analýzy do pozemského laboratória, ktoré ukázali, že je vhodná na konzumáciu, uviedol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Tieto experimenty sú súčasťou prípravy na dlhodobé lety, napríklad na Mars.
Odporúčame:
Pikošky z vesmírnej stanice ISS, vodu vyrábajú z moču
Sojuz s trojčlennou posádkou sa úspešne spojil s ISS
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.