Video: Astronauti z ISS zjedli šalát a vystúpili do vesmíru

Dvaja ruskí kozmonauti Gennadij Padalka a Michail Kornijenko v pondelok úspešne zavŕšili približne päť a pol hodinový výstup do vesmíru, počas ktorého namontovali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu antény, odobrali vzorky prachu zo solárnych článkov a na modul Zvezda (Hviezda) umiestnili špeciálne zábradlie pre budúce misie.
Po splnení všetkých plánovaných úloh sa vrátili do ISS, oznámilo centrum riadenia letov v Koroľove pri Moskve. Podľa hovorcu centra kozmonauti tiež skontrolovali slnečné panely na prípadné škody spôsobené vesmírnym odpadom a mikrometeoritmi a potom z nich odobrali vzorky vesmírneho prachu. Očistili aj kruhový priezor stanice, odfotografovali niektoré miesta vonkajšieho plášťa ISS a odstránili desať rokov starú anténu.
O niečo príjemnejšiu "prácu" mali v čase výstupu Padalku a Kornijenka zostávajúci traja členovia posádky z USA a Japonska, ktorí ochutnali hlávkový šalát prvýkrát vypestovaný na ISS krúžiacej približne 400 kilometrov nad zemským povrchom. Šalát zasial 8. júla americký astronaut Scott Kelly.
"Chutí dobre, trochu ako rukola," povedal Kelly, ktorý si šalát ochutil olejom a octom. Sľúbil, že niečo nechá aj pre oboch ruských kozmonautov.
Zelenina sa na ISS pestuje pod červeným, modrým a zeleným LED svetlom. Doteraz sa vždy posielala na analýzy do pozemského laboratória, ktoré ukázali, že je vhodná na konzumáciu, uviedol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Tieto experimenty sú súčasťou prípravy na dlhodobé lety, napríklad na Mars.
Odporúčame:
Pikošky z vesmírnej stanice ISS, vodu vyrábajú z moču
Sojuz s trojčlennou posádkou sa úspešne spojil s ISS

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.