Kométa 67P sa priblížila k Slnku, dosiahla najbližší bod

Kométa 67P/Churyumov-Gerasimenko vo štvrtok o 4:03 SELČ dosiahla najbližší bod k Slnku, ktoré obletí raz za 6,5 roka. Kométa, ktorú sprevádza sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a na jej povrchu sa nachádza modul Philae, bola v spomínanom čase vzdialená od Slnka 186 miliónov kilometrov.
"Väčšinou sú tieto výtrysky v porovnaní s jadrom kométy celkom nejasné, a preto aby sme ich mohli vidieť, musíme zmeniť kontrast fotografií. Tento výtrysk však bol jasnejší než jadro," uviedol Carsten Guettler z Max-Planck-Institut für Sonnensystemforschung.
Vedci pritom očakávajú, že početnosť výtryskov plynov sa bude ešte zvyšovať, hoci sa kométa od Slnka už vzďaľuje. Z tohto dôvodu preto vyslali Rosette príkaz, aby sa od kométy vzdialila na minimálne 300 kilometrov. Koncom roka by sa však mala zas priblížiť na 10 až 30 kilometrov od kométy a následne bude môcť zdokumentovať zmeny na jej povrchu.
Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie. Z hibernácie sa prebrala vlani v januári, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe.
Na obežnú dráhu kométy vzdialenej od Zeme 509 miliónov kilometrov sa dostala 6. augusta, pričom záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty. Dvanásteho novembra potom sonda vypustila spomínaný modul Philae, ktorý pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým ľudskou rukou vyrobeným strojom na kométe.
Po niekoľkých dňoch sa mu však vybila batéria a prepol sa do hibernačného režimu. Počas krátkeho obdobia fungovania ale stihol na povrchu kométy zaznamenať prítomnosť organických molekúl. Z hibernačného režimu sa prebral 13. júna a následne prostredníctvom Rosetty vyslal signál na Zem. Od 9. júla však znova nekomunikuje.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.