Zlozvyky, ktoré negatívne ovplyvňujú vaše cvičenie
Poznáte tie dni, kedy máte problém dokončiť tréning alebo podať vo fitku poriadny výkon? Nemusí za tým byť iba únava alebo nechuť. Pozrime sa na úkony, ktoré bežne robíme počas dňa a môžu mať veľký vplyv na to, ako sa nám bude cvičiť.
-
Hladina cukru v krvi
Pravidelnými menšími porciami jedla počas dňa udržíte hladinu cukru v krvi v normále. Pri cvičení je to dôležitejšie než sa zdá, pretože telo pri takom výkone spotrebúva cukor. Ak ste už pred cvičením mali zníženú hladinu, môže to viesť až ku hypoglykémii. Medzi jej prejavy patrí únava, slabosť, bolesti hlavy alebo kŕče. A tomu sa počas tréningu určite chcete vyhnúť.
-
Dehydratácia
Ak ste počas dňa nepili dostatok tekutín, nečakajte, že vaše telo bude počas tréningu zaberať na 100%. Hydratovať organizmus musíte počas celého dňa, nielen pred alebo počas tréningu.
-
Kofeín
Jedna šálka ráno je výborný životabudič. Ak ste ale zvyknutí si počas dňa dobíjať energiu viacerými kávičkami, vášmu organizmu môže počas tréningu začať chýbať pravidelná dávka kofeínu. A to vyústi do straty energie a slabšieho výkonu.
-
Zlý štart dňa
Reč je o vynechaní raňajok. Bez ohľadu na to, či ich považujete za najdôležitejšie jedlo dňa alebo nie, ak plánujete ísť cvičiť, musíte organizmu poskytnúť správnu výživu už od rána. Zdravé a vyvážené raňajky vám pomôžu neprejesť sa pri obede a pritom vám ostane ešte veľa energie na poobedné cvičenie.
-
Načasovanie jedla
Ak ste pred tréningom nič nejedli, nebudete mať energiu vykonávať cviky poriadne. Platí to aj v opačnom merítku – ak ste sa chvíľu pred tréningom najedli až príliš, cvičenie s plným žalúdkom pre vás bude utrpenie. Ideálne je zjesť niečo ľahšie 30 – 60 minút pred začiatkom cvičenia.
-
Nesústredite sa
Fitness centrá sú miestom, na ktoré niektorí ľudia chodia iba s účelom zoznámiť sa a porozprávať. Je v poriadku, ak sa s niekým dáte do reči pred alebo po tréningu, počas neho sa ale sústreďte na cviky, ktoré vykonávate, aby bol váš tréning skutočne zmysluplný.
Zabudnite aj na mobil a robenie módnych fotiek z fitka alebo na písanie statusu o tom, ako práve dvíhate činky.
-
Plánujete zle
Vášmu tréningu neprospeje, ak si cvičenie naplánujete práve na deň, kedy toho v práci máte najviac a nestíhate. Iste, niektorí ľudia si práve takto môžu oddýchnuť a vybiť stres, ale vo väčšine prípadov jednoducho na kvalitný tréning nebudete mať energiu. Plánujte si svoje cvičenie tak, aby ste sa mu v stanovené dni mohli venovať naplno.
Na vaše cvičenie má vplyv aj spôsob, akým cvičíte - teda či cviky vykonávate správne. Rovnako by ste sa nemali príliš preťažiť ani cvičenie odfláknuť.
Chcete vedieť, aké sú ďalšie časté chyby počas tréningu? Čítajte: Chcete krásne telo? Vyhnite sa najčastejším chybám!
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.