Prekvapivé dôvody, prečo ešte stále bojujete s akné
Staráte sa o svoju pokožku a napriek tomu máte neustále problémy s vyrážkami? Okrem hormonálnej nerovnováhy a nesprávnej stravy za tým môžu byť aj iné veci. Napríklad predmety, s ktorými prichádzame denne do styku.
-
Produkty na vlasy
Ak sa vám častejšie tvoria vyrážky v oblasti, kde vlasy rámujú tvár, pravdepodobne ich spôsobujú práve šampóny, kondicionéry a laky na vlasy. Tieto produkty totiž na pokožke vytvoria jemnú vrstvu, na ktorú sa veľmi ľahko a rýchlo usádzajú nečistoty. Ak teda máte problémy práve s touto oblasťou, vyskúšajte si po umytí a úprave vlasov ešte dôkladne prečistiť pleť na problematických miestach.
Čítajte: Najväčšie mýty o akné. Verili ste im aj vy?
-
Vankúše
Aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, na vankúšoch sa zachytáva veľa baktérií a nečistôt. Prispieva ku nim aj naša pleť tým, že v noci produkuje maz, ktorý otláčame do obliečky. Svoj podiel ale majú aj vlasy, najmä ak ste si ich dlhšie neumyli. Vymieňajte teda obliečky od vankúša aspoň raz týždenne.
-
Technika naša každodenná
Mobily, slúchadlá, okuliare – to všetko sú veci, ktoré chytáme do rúk a potom ich prikladáme na tvár. Samozrejme, sú plné nečistôt a baktérií. Nezaškodí teda, ak ich budete pravidelne čistiť.
-
Čistiaca hubka na tvár
Väčšina dám už pochopila, že občas si musia vyčistiť aj štetce na tvár. Pritom ale zabúdajú na hubky, ktoré sa používajú pri peelingoch. Po každom použití je potrebné hubku poriadne preprať, aby v nej neostali zvyšky peelingu alebo odumretej pokožky. To isté platí aj pre vibračné prístroje na hĺbkové čistenie pleti.
-
Často sa dotýkate pokožky
Na rukách je pomerne veľa baktérií a aj keď si ich umývame, veľmi rýchlo sa tam usadia ďalšie. Ak si často podvedome prechádzate rukami po tvári, mali by ste sa pokúsiť s tým prestať. To platí hlavne vtedy, ak už na pokožke nejaké vyrážky máte – môžete ich zbytočne podráždiť.
Čítajte: Ako bojovať proti akné: 3 jednoduché spôsoby
-
Po tréningu si neumyjete tvár
Potenie je skvelá funkcia nášho organizmu. Pot pokožke na jednej strane pomáha – prirodzene ju prečisťuje a otvára póry. Ak ho ale necháte zaschnúť, môže vám póry naopak upchať. Najvhodnejšie teda je si počas sprchovania aj dôkladne očistiť tvár.
-
Pracie prostriedky
Na tvári síce látku zvyčajne nenosíme, no pleť s ňou prichádza do kontaktu napríklad v posteli. Ak sa ráno zobúdzate s pocitom pálenia alebo svrbenia na tvári, či s inými kožnými problémami, skúste vymeniť posteľnú bielizeň aj pracie prostriedky, ktoré používate.
-
Agresívne čistenie
Pravidelné čistenie peelingom, hubkou alebo prístrojmi na čistenie pleti je síce vhodné, no vašu pleť môže podráždiť ak ho vykonávate príliš agresívne. Veľa ľudí si myslí, že práve takto dosiahnu efektívnejšie prečistenie pleti, no skutočnosť je iná. Čistite ju jemnými krúživými pohybmi a potom ošetrite krémom.
Čítajte: Trápia vás jazvy po akné? Pomôžu domáce recepty aj odborné ošetrenie
-
Fajčíte
Každou ďalšou zapálenou cigaretou si zväčšujete póry a oberáte vašu pokožku o kolagén a kyslík. Fajčenie má veľa zdravotných nevýhod a to sa netýka len pleti. Vášmu organizmu spravíte službu, ak sa tohto zlozvyku vzdáte.
Na záver pridáme ešte jeden kuriózny dôvod, prečo môžete mať podráždenú a aknóznu pleť. Ak má vaša polovička bradu alebo fúzy a často s nimi prichádza do kontaktu vaša tvár, môže to byť ďalšia príčina podráždenia pokožky a výskytu akné.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.