Video: Vedci vytvorili najmenšieho lietajúceho robota
Americkí vedci z Harvardovej univerzity zostrojili najmenšieho lietajúceho robota, ktorý je veľký ako mucha a navyše má rovnaké letové schopnosti ako tento hmyz.
Robot váži menej než gram a je vyrobený z uhlíkových vlákien.
Hlavným cieľom výskumu, ktorí viedli Kevin Ma a Robert Wood, pritom nebolo zostrojiť lietajúceho robota, ale skôr detailnejšie pochopiť princípy letu hmyzu.
Robot dokáže mávnuť krídlami až 120-krát za sekundu, čo vedci dosiahli použitím špeciálneho piezoelektrického materiálu, ktorý sa vďaka elektrickému napätiu dokáže sťahovať a uvoľňovať podobne ako svaly. Ma a Wood tvrdia, že ich vynález by mohol nájsť využitie napríklad pri záchranných operáciách v zrútených budovách alebo pri opeľovaní poľnohospodárskych plodín.
Čítajte: Video - Pentagon predstavil robota, ktorý vyzerá ako človek
Súčasný model robota je zatiaľ spojený káblom so zdrojom energie, vedci však plánujú vytvoriť plne bezdrôtovú verziu. "Potrvá ešte niekoľko rokov, kým sa bude dať tento robot naplno využívať. Dovtedy bude tento výskum pre svoju podobnosť so skutočným hmyzom veľmi úchvatnou prácou, ktorá dokazuje, ako ďaleko už pokročila ľudská vynaliezavosť v napodobňovaní prírody," uviedol Ma, ktorý spolu s kolegami publikoval doterajšie výsledky v časopise Science.
Video: Najmenší lietajúci robot na svete
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.
Pravidelné vystavovanie sa svetlu v noci zvyšuje riziko úmrtia
Ľudí, ktorí sa pravidelne vystavujú dlhému pôsobeniu svetla v noci a cez deň sú zas v tme, ohrozuje vyššie riziko úmrtia, uvádza nová štúdia.
Lieky na chudnutie môžu pomôcť aj pri závislosti od alkoholu
Injekčné perá na liečbu obezity a cukrovky druhého typu znižujú tiež intoxikáciu alkoholom.
Revolúcia v boji proti rakovine: Recept na liek sa môže skrývať v pivných kvasinkách
Kvasinky, ktoré sa používajú na varenie obľúbeného piva, by mohli byť kľúčom k revolučnej liečbe rakoviny.
Nový variant covidu sa nezastaví, ak nespravíme tieto tri veci, varuje profesor
Európu ovládol najnovší subvariant koronavírusu. Profesor tvrdí, že na obmedzenie jeho šírenia je potrebné vykonať tri kroky.
Mimozemské civilizácie pravdepodobne zomierajú kvôli zmene klímy, naznačujú vedci
Astrofyzici prišli s pochmúrnou štúdiou.