Enel rozhodol, komu predá podiel v Slovenských elektrárňach
- 16:10 24.08.2015
- MILÁNO
Majoritný podiel v Slovenských elektrárňach by mal získať český Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T.
Talianska energetická skupina Enel, ktorá chce predať svoj väčšinový podiel Slovenských elektrární, začala exkluzívne rokovania s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH). Uviedla to v pondelkovom vyhlásení talianska spoločnosť.
V najbližších týždňoch by podľa Enelu mohla skupina v závislosti od výsledku rokovaní podpísať dohodu o predaji majoritného podielu slovenského dominantného výrobcu elektriny s EPH. Český holding vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T.
Záujem má aj Slovnaft
Záujem o odkúpenie podielu prejavila aj rafinéria Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group a Čínska národná jadrová spoločnosť (CNNC). Predaj je súčasťou plánu talianskej spoločnosti v hodnote 5 miliárd eur, ktorý má Enelu poskytnúť zdroje na zníženie dlhu a financovanie rozvoja.
Spoločnosť EPH potvrdila pre portál vEnergetike.sk, že začali s Enelom rokovania o podmienkach predaja elektrární. "Táto exkluzivita je časovo obmedzená, a pokiaľ sa dohodneme, tak podpíšeme dohodu v nasledujúcich týždňoch," povedal hovorca EPH Daniel Častvaj. EPH zatiaľ nechcel prezradiť, aký dlhý čas majú spoločnosti na dohodu a koľko ponúkli za predávaný podiel Slovenských elektrární. "Tieto otázky musíme nechať bez odpovedí. Budú predmetom rokovaní," konštatoval Častvaj.
Slovenský minister hospodárstva Vazil Hudák nechcel komentovať výber talianskej spoločnosti Enel. "Tie jednania prebiehali medzi záujemcami a Enelom, my to nekomentujeme, je to ich rozhodnutie," povedal v pondelok minister. Podľa neho je pre slovenskú vládu stále prioritou dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.
Štát hľadá poradcu
Rezort hospodárstva taktiež pokračuje v hľadaní poradcu, ktorý by pre štát vypracoval analýzu výhodnosti či nevýhodnosti vstupu štátu do celého procesu predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární. "Budeme zvažovať rôzne alternatívy a posilnenie štátu nemusí byť len cez navýšenie množstva akcií v rukách štátu. Dá sa to robiť aj inou cestou. Máme nejaké akcionárske zmluvy, máme nejaké rozdelenie právomocí v rámci rôznych orgánov, ktoré pôsobia v spoločnosti, takže tých ciest je viacero. Práve to je tá úloha, ktorú by som nechal na tých poradcov," konštatoval Hudák.
Výber poradcu však nie je jednoduchý. Prvý tender bol podľa ministra neúspešný. "Sú konzorciá, ktoré boli vysúťažené ministerstvom hospodárstva, dve z týchto konzorcií mali konflikt záujmov, preto sme dostali ponuku len od jedného z konzorcií, táto ponuka bola vo vyššej hodnote než tá, ktorou sme limitovaní v rámci nastavenia rámcových zmlúv, takže nemohli sme akceptovať túto ponuku a tým pádom toto výberové konanie vlastne neprešlo," uzavrel Hudák.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.
Fico: Je mojou povinnosťou robiť všetko pre to, aby išiel plyn aj z východu na západ
Ak chceme znížiť tlak na ceny plynu, ktorý je v Európe výrazne drahší ako inde, musí sa obnoviť tok tejto komodity aj z východu na západ.
Z trhu sťahujú nebezpečný produkt, našli v ňom kúsky kovu
Obchodný reťazec žiada zákazníkov, aby výrobok vrátili v mieste predaja.
Lidl sťahuje z predaja dva produkty, pri konzumácií môže dôjsť k nežiaducim účinkom
Obchodný reťazec informuje o stiahnutí dvoch potravinových produktov z predaja.
Konsolidácia by podľa Kamenického mala byť tvrdšia. Podľa analytikov by sa malo šetriť na výdavkoch
Konsolidácia verejných financií by do konca volebného obdobia mala byť tvrdšia, ako naznačil tento týždeň minister financií Ladislav Kamenický a mala by sa sústrediť najmä na výdavkovú stranu rozpočtu.
Zásoby plynu v Európe klesli pod 55 %
Zásoby plynu v európskych podzemných zásobníkoch plynu sú už nižšie ako pod 55 %. Vyplýva to z údajov Gas Infrastructure Europe.