• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 1.4.2025Meniny má Hugo
Bratislava

Na cestách hrozia snehové jazyky, Šturec ohrozujú lavíny

  • 11:20 10.02.2013
  • BRATISLAVA
Na cestách hrozia snehové jazyky, Šturec ohrozujú lavíny

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na nedeľu výstrahu I. stupňa pred tvorbou závejov a snehových jazykov.

Tá platí pre všetky kraje od 11.00 hod. do 20:00 hod. "Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt snehových jazykov a závejov je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," píše SHMÚ na svojej webovej stránke.

Na viacerých miestach republiky bude prevažne zamračené so snežením. Najvyššia denná teplota dosiahne −5 stupňov až 2 stupne Celzia. Fúkať by mal väčšinou severný vietor do 30 km/h, na východe ojedinele
v nárazoch okolo 45 kilometrov za hodinu.
Slovenská správa ciest informuje:
- Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, okrem úseku diaľnice D1 Ivachnová - Važec a rýchlostnej cesty R3 Trstená, kde je na vozovke miestami kašovitý sneh do 2 cm.

- Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý alebo pokrytý vrstvou čerstvého prípadne kašovitého až utlačeného, miestami zľadovateného snehu do 3 cm, na vyššie položených cestách, najmä nižších tried až do 5 - 10 cm.

- Horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého prípadne kašovitého až utlačeného snehu do 3 cm, na HP Hriňová, Súľová, Grajnár a Huty do 4 - 5 cm. Na horskom priechode Zbojská sa miestami vyskytuje zľadovatený sneh do 4 - 5 cm. Horské priechody Šútovce, Soroška, Pezinská Baba, Vyšehrad, Havran, Kremnické Bane a Biela Hora majú povrch vozoviek suchý až mokrý.

Upozornenie pre vodičov:
- Z dôvodu silného sneženia je znížená dohľadnosť do 100 m v okolí Budimíra.

- Vplyvom silného bočného vetra sa na cestách okresov Martin a Turčianske Teplice a v okolí Prešova tvoria snehové jazyky.

- I/66 HP Besník - silný nárazový vietor, tvorba snehových jazykov a závejov.

- Vplyvom vetra sa na cestách III/53304 - Bajerovce a III/53305 Poloma vytvárajú snehové jazyky.

- Na ceste číslo I/67 - v úseku Dobšinského kopca sa vytvárajú snehové záveje.

- Cesta II/533 Gemerská Poloma – Súľová a II/549 Úhornianske sedlo je uzavretá pre všetku dopravu.

- Na horskom priechode Šturec hrozí padanie lavín na vozovku.

- Na cestách v úseku I/77 Obručné - Bardejov, II/531 Červená Skala, II/584 Srdiečko - Bystrá, II/529 Vrchslatina - Brezno a HP Čertovica je nutnosť použiť snehové reťaze pre vozidlá nad 10 m dĺžky.

- Pozor na miestami zľadovatený sneh na úsekoch ciest v okolí Nitrianskeho Pravna, Budatínu a Bytče.

- Pre vozidlá nad 10 m je po celú zimnú sezónu uzatvorený úsek cesty I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom a horské priechody Skýcov a Herlianske Sedlo.

- Pri nízkych teplotách je na mokrých a vlhkých vozovkách, na mostoch a pri vodných tokoch zvýšené riziko vzniku poľadovice.

Zdroj: Zjazdnost.sk
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Premiér: Podporujeme pokračovanie rokovaní o clách s USA do posledného okamihu

Premiér: Podporujeme pokračovanie rokovaní o clách s USA do posledného okamihu

VČERA - 22:10Domáce

Slovensko podporuje zámer Európskej komisie pokračovať do posledného okamihu v rokovaniach s USA o clách na dovoz tovaru.

Tragický koniec pátrania po nezvestných senioroch: Manželku našli mŕtvu

Tragický koniec pátrania po nezvestných senioroch: Manželku našli mŕtvu

VČERA - 21:51Domáce

Manželský pár objavili v zahraničí. Staršiu ženu však našli neskoro.

Viaceré organizácie odmietajú plán ministra Tarabu na odstrel 350 medveďov

Viaceré organizácie odmietajú plán ministra Tarabu na odstrel 350 medveďov

VČERA - 20:16Domáce

Iniciatíva My sme les a organizácie Aevis, WWF Slovensko a Via Iuris odmietajú plán ministra životného prostredia Tomáša Tarabu na odstrel 350 medveďov.