UNESCO: Zničenie chrámu v Palmýre je vojnový zločin
- 19:46 24.08.2015
- BEJRÚT
Zničenie slávneho starovekého rímskeho chrámu boha Baalšamína v sýrskom meste Palmýra militantmi z Islamského štátu (IS) je vojnovým zločinom, ktorý útočil na symbol historickej rozmanitosti krajiny. Vyhlásilo to v pondelok UNESCO, agentúra OSN zameraná na ochranu svetovej kultúry.
Páchatelia musia prebrať zodpovednosť
Militanti z ultrakonzervatívneho IS vyhodili chrám do vzduchu v nedeľu, uviedol šéf štátneho úradu na ochranu historických pamiatok v Sýrii Maamún Abdulkarím. Chrám bol jednou z najdôležitejších pamiatok v stredosýrskej Palmýre, pripomenula tlačová agentúra Reuters.
"Takéto činy sú vojnovými zločinmi a ich páchatelia sa za ne musia zodpovedať," uviedla vo vyhlásení generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová. Odsúdila aj zavraždenie 82-ročného archeológa Chálida Asaada, ktorý sa štyri desaťročia staral o veľkolepé zrúcaniny z čias Rímskej ríše v Palmýre, zapísané do zoznamu Svetovému dedičstva UNESCO.
Odporúčame:
Islamský štát vyhodil do vzduchu chrám v Palmýre
Islamský štát sťal archeológa, bezhlavé telo zavesil na stĺp
Islamský štát zbúral kláštor v Sýrii, stovky kresťanov zajal
Američania zabili významného muža Islamského štátu
Dánsko sťahuje z boja proti Islamskému štátu svoje stíhačky
Explózia vážne poškodila vnútornú časť chrámu
Abdulkarím minulý týždeň informoval, že IS odrezal Asaadovi hlavu a jeho telo zavesil na stĺp z čias Rímskej ríše na námestí v centre Palmýry. Sýrski predstavitelia uviedli, že ešte pred dobytím mesta militantmi z Islamského štátu presťahovali stovky starovekých sôch na bezpečné miesta, aby ich islamskí bojovníci nezničili.
IS, ktorý ovláda rozsiahle územia v Iraku aj Sýrii, dobyl púštne mesto Palmýra od vládnych síl v máji, ale spočiatku staroveké pamiatky nepoškodzoval ani neničil. Chrám boha Baalšamína bol postavený takmer pred 2000 rokmi a explózia vážne poškodila jeho vnútornú časť. Takisto spôsobila zrútenie okolitých stĺpov, napísalo UNESCO.
"Umenie a architektúra Palmýry sa nachádza na križovatke viacerých civilizácií - je symbolom spletitosti i bohatstva sýrskej identity a histórie," uviedla Bokovová. "Extrémisti sa pokúšajú zničiť túto rozmanitosť a bohatosť. A vyzývam medzinárodné spoločenstvo, aby sa jednotne postavilo proti týmto vytrvalým kultúrnym čistkám," dodala šéfka UNESCO.
Americký súd uznal Trumpa za vinného, trest však nedostane
Trump bude prvým americkým prezidentom, ktorý sa ujme úradu s tým, že ho súd predtým uznal za vinného z trestného činu.
Ukrajina chce s USA budovať blízke vzťahy a očakáva stretnutie s Trumpom
Ukrajina považuje budovanie blízkych vzťahov s vládou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa za kľúčové.
Rok 2024 bol najteplejším v histórii pozorovaní, potvrdila WMO
Rok 2024 sa stal doposiaľ najteplejším v histórii meraní, uviedla v piatok hovorkyňa Svetovej meteorologickej organizácie.
Ukrajina sprísňuje kontrolu hraníc: Zásahy proti nelegálnym odchodom mužov z krajiny
Ukrajinská polícia v piatok oznámila, že podnikla stovky zásahov po celej krajine s cieľom uzavrieť trasy, ktorými unikajú z krajiny muži v mobilizačnom veku.
Tajani pricestoval do Sýrie po prvý raz od pádu Asadovho režimu
Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani začal v piatok svoju prvú oficiálnu návštevu Sýrie od zosadenia bývalého prezidenta Bašára Asada.