Je šťastie nákazlivé?
Hovorí sa, že každý je strojcom svojho šťastia. No výsledky posledných štúdií o tomto pocite vás poriadne prekvapia.
Pocit šťastia je pre každého individuálny a veľmi vzácny, pretože zvyčajne trvá kratšie, než by sme si priali. Často sa stretávame s frázou, že šťastie si vytvárame my sami. Podľa najnovšej štúdie publikovanej na webe Statistics in Medicine je ale šťastie doslova nákazlivé.
Ako to funguje
Podľa tejto štúdie sa ukázalo, že šťastní ľudia skutočne dokážu okolo seba šíriť tento pocit. Ak ste blízkym priateľom niekoho, kto je šťastný, máte až o 25% vyššiu šancu, že šťastie precítite súčasne s ním. Manžel/ka šťastnej osoby majú 8% šancu a susedia až 34% šancu na zvýšenie a precítenie pocitu šťastia.
Čítajte: Ako zabrániť depresii? Tieto maličkosti liečia dušu
„Naše každodenné interakcie s ľuďmi majú preukázaný dopad na našu náladu. Je prirodzené, že po kritike sa cítime smutní alebo nahnevaní, po pochvale hrdí a šťastní. Pri našich pozorovaniach sme sa zamerali na komunikáciu neutrálnych ľudí s tými, ktorí intenzívne prežívali pocit šťastia. Po skončení komunikácie sa vo väčšine prípadov neutrálnym ľuďom zdvihla nálada a aj pocit šťastia,“ povedal Nicholas Christakis, jeden z vedúcich výskumu.
Čítajte: Prepadol vás pocit osamelosti? Najlepšia zbraň je v našom mozgu
Tým to ale nekončí. Podľa tohto výskumu sa totiž šťastie dokáže prenášať omnoho širšie. Šťastie jedného človeka môže mať dosah na pocit šťastia až u troch ľudí. Teda ak si vy od niekoho odnesiete dobrú náladu, môžete ju rozšíriť ďalej.
Mýty o šťastí
Prchavé šťastie sa snažíme dosiahnuť v rôznych oblastiach. Často potom veríme rôznym mýtom a predpokladom, ktoré sa ale v realite môžu ukázať ako nafúknutá bublina:
- Peniaze a materiálne statky nám automaticky prinesú večnú spokojnosť a aj šťastie
Veľa z nás verí tomu, že šťastie dosiahneme spolu s určitým materiálnym zabezpečením a úspechom. Je samozrejmé, že potrebujeme mať na bývanie, jedlo a ostatné potrebné veci, no hnať sa za veľkým bohatstvom môže byť vysiľujúci a depresívny blúdny kruh. Naviac, ak sa aj k vytúženému majetku dopracujete, môžete zistiť, že takýto život je pomerne prázdny. Kľúčom ku šťastiu nie je to, ako veľmi sme úspešní, ale ako s úspechom naložíme.
- Aby sme dosiahli šťastie, musíme byť vo vzťahu
Predstava „a žili spolu šťastne až do smrti“ je nám vštepovaná už od detstva. Podľa výskumov ale pocit šťastia v manželstve vydrží približne dva roky od svadby, potom začína postupne opadať.
Ak si myslíte, že ku precíteniu šťastia nutne potrebujete partnera, mýlite sa. Slobodní ľudia dokážu prežívať pocity šťastia rovnako úprimne a intenzívne, ako ľudia vo vzťahu alebo v manželstve. Neverte teda tomu, že všetko bude krajšie, ak si niekoho nájdete. Výber správneho partnera pre život netreba unáhliť.
- Ak získame vysnenú prácu, budeme aj šťastní
Ďalší z mýtov, ktoré sú veľmi zradné. Je síce pekné, ak dosiahnete kariéru v oblasti, ktorú ste si vysnívali. No spravidla sa potom ľudia rozdelia na dve skupiny – workoholikov, ktorí kariére obetujú aj osobný život a zdravie. Alebo potom je tu druhá, väčšia skupina ľudí, ktorých po čase aj „vysnená“ práca prestane baviť, respektívne začnú chcieť viac. Väčší plat, viac dovolenky, kariérny postup. Je to prirodzená reakcia a hovorí sa jej hedonistická adaptácia.
- Najšťastnejšie obdobie bolo detstvo
Veľa ľuďom sa zdá, že najlepšie obdobie ich života už pominulo a čím ďalej, tým horším sa život stáva. Samozrejme, detstvo, kedy sme nemali záväzky ani zodpovednosť, bolo úžasné obdobie. Rovnako aj puberta a mladosť. Niet ale dôvod, aby vás takéto predpoklady ubíjali. Podľa niekoľkých štúdií si totiž starší ľudia viac uvedomujú vzácnosť života a častejšie vykazujú pozitívne emócie.
Čo prináša najväčšie šťastie vám?
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.