Balkánske krajiny dostanú milióny eur, peniaze im dá aj Únia
- 6:30 28.08.2015
- VIEDEŇ
Dráma utečencov pri Parndorfe poznačila vo štvrtok aj prominentne obsadenú medzinárodnú konferenciu o západnom Balkáne, ktorej dejiskom bola Viedeň. Prítomní si minútou ticha uctili obete a zhodli sa na nutnosti zintenzívnenia boja proti prevádzačstvu.
VŠETKO O UTEČENCOCH
Prítomní sa zhodli aj na zriadení dvoch centier v Tirane a Belehrade, ktorých úlohou bude podpora výmeny mládeže v rámci regiónu a s krajinami EÚ. V rakúskej metropole zaznela aj kritika predstaviteľov krajín západného Balkánu. Tak napríklad albánsky premiér Edi Rama hovoril o tom, že ľudia v oblasti by konečne radi videli zlepšenie životných podmienok. O frustrácii z pretrvávajúceho zablokovania prístupových rokovaní Macedónska Gréckom hovoril v rozhovore pre tlačovú agentúru APA macedónsky vicepremiér Vladimir Peševski.
Vučič nevníma Úniu ako bankomat
Predseda srbskej vlády Aleksandar Vučič upozornil, že približovanie k EÚ sa nemôže redukovať iba na finančnú pomoc, a požadoval i politickú podporu. "Nevnímame EÚ ako bankomat," ale ako spoločenstvo predstavujúce hodnoty, ktoré tiež zastávame, podčiarkol. Bývalý srbský premiér a súčasný šéf tamojšej diplomacie Ivica Dačič nepriamo kritizoval susedov hovoriac o tom, že všetci síce hovoria o jednote, avšak tá vydrží iba do najbližšieho problému.
Pokrok, ktorý sa v uplynulých dňoch podarilo dosiahnuť i vďaka Bruselu v srbsko-kosovskom dialógu, ocenila aj na tomto fóre šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová a označila ho za príklad pre celý región. Ani ona, ani rakúsky eurokomisár pre susedskú politiku a rozširovanie únie Johannes Hahn však Srbsku neposkytli informácie o termíne začiatku prístupových rokovaní o prvej z kapitol.
Rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann i nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová mienia presadzovať spoločný postup členských štátov Európskej únie pri riešení utečeneckej krízy, a to za podpory Francúzska, Talianska a Grécka. Hostka z Berlína varovala partnerov z Únie, ktorí sa doteraz stavajú zdržanlivo alebo odmietavo k prijatiu migrantov, že nikto nesmie narušovať jednotu. "Svet nás sleduje. Rakúsko, Nemecko a iní sú na to pripravení a my budeme o tom dôrazne hovoriť," cituje vyjadrenia z konferencie agentúra APA.
Odporúčame:
Mŕtvi migranti pri Parndorfe šokovali okolie aj politikov
Laco Oravec: Vláda hrá s utečencami iba alibistické divadlo
NATO nebude riešiť utečencov, Babiš chce zavrieť Schengen
Mogheriniová vyzýva k skutočnej spolupráci
Merkelová sa vyjadrila pri tejto príležitosti za spravodlivé rozdelenie utečencov a pripomenula podľa jej názoru priamu spojitosť medzi registračnými centrami v Taliansku i Grécku a toľko diskutovanými kvótami. Podľa jej slov by sa rýchlo mali vybavovať predovšetkým žiadosti o azyl ľudí, ktorí majú veľké predpoklady na prijatie, ako napríklad občania Sýrie, a ľudí, ktorí majú tieto predpoklady minimálne, ako napríklad občania z krajín západného Balkánu.
V podobnom duchu sa vyslovil aj hostiteľ, šéf rakúskej spolkovej vlády Werner Faymann. Podľa jeho názoru treba presvedčiť o nutnosti prijatia utečencov aj tie krajiny, ktoré doteraz prejavili sotva vôľu niekoho akceptovať. Mogheriniová upozornila: "Musíme prejsť od súčasného vzájomného obviňovania k skutočnej spolupráci." Pripomenula, že Európska komisia už v máji predložila návrh záväzných kvót pre jednotlivé členské štáty, avšak rozhodnutie leží, prirodzene, na nich.
Netajila, že dublinský systém v súčasnosti nie je funkčný, a avizovala, že v krátkom čase predloží i zoznam krajín pôvodu považovaných za bezpečné, ktorý by mal byť platný pre všetky členské štáty únie. Krajiny západného Balkánu, cez ktorých územie vedie v súčasnosti tranzitná trasa väčšiny utečencov z Blízkeho východu na starý kontinent, potvrdili v súvislosti s úsilím svojich vlastných občanov, napríklad Srbov alebo Kosovčanov, o azyl, že sú bezpečnými štátmi.
Americký súd uznal Trumpa za vinného, trest však nedostane
Trump bude prvým americkým prezidentom, ktorý sa ujme úradu s tým, že ho súd predtým uznal za vinného z trestného činu.
Ukrajina chce s USA budovať blízke vzťahy a očakáva stretnutie s Trumpom
Ukrajina považuje budovanie blízkych vzťahov s vládou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa za kľúčové.
Rok 2024 bol najteplejším v histórii pozorovaní, potvrdila WMO
Rok 2024 sa stal doposiaľ najteplejším v histórii meraní, uviedla v piatok hovorkyňa Svetovej meteorologickej organizácie.
Ukrajina sprísňuje kontrolu hraníc: Zásahy proti nelegálnym odchodom mužov z krajiny
Ukrajinská polícia v piatok oznámila, že podnikla stovky zásahov po celej krajine s cieľom uzavrieť trasy, ktorými unikajú z krajiny muži v mobilizačnom veku.
Tajani pricestoval do Sýrie po prvý raz od pádu Asadovho režimu
Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani začal v piatok svoju prvú oficiálnu návštevu Sýrie od zosadenia bývalého prezidenta Bašára Asada.