Kiska chce novelu ústavy o veku sudcov, poslancom písal list
Prezident SR Andrej Kiska žiada poslancov o novelu Ústavy SR s cieľom zaviesť jasné pravidlá pre vek, do ktorého sudcovia nižších súdov a Najvyššieho súdu môžu vykonávať svoju profesiu. Andrej Kiska vo vyhlásení pre médiá venovanom utorkovému štátnemu sviatku, Dňu Ústavy SR oznámil, že v pondelok 31. augusta poslal list všetkým poslancom Národnej rady SR s návrhom na zmenu Ústavy SR. Hlava štátu navrhuje, aby všetci sudcovia, ktorí dosiahli vek 67 rokov na všeobecnom súde (nižšie súdy) a 70 rokov na Najvyššom súde, automaticky skončili vo funkcii.
Funkcia sudcu by mala po dovŕšení veku zaniknúť
Prezident v liste poslanom Národnej rady (NR) SR pripomína, že napriek tomu, že ústavná aj zákonná úprava je jednoznačná, teda, že Súdna rada SR navrhuje prezidentovi odvolanie sudcu po dovŕšení 65 rokov a prezident môže takého sudcu odvolať, sa táto úprava rôznymi spôsobmi obchádza. V praxi napríklad sudcovia s prerušeným výkonom funkcie sudcu (na vlastnú žiadosť pred dovŕšením 65 rokov veku) neboli Súdnou radou SR už po dovŕšení 65 rokov veku navrhnutí na odvolanie.
Niektorí sa podľa A. Kisku dokonca po preklenutí tohto veku vrátili do aktívneho výkonu funkcie sudcu a predpísaný zákonný postup súvisiaci s vekom 65 rokov sa v takýchto prípadoch vôbec neuplatnil. "Zaznamenal som aj prípady, keď sa prezidentom odvolaní sudcovia bránili a vyhýbali prevzatiu rozhodnutia o ich odvolaní. Nepovažoval som ten stav ani za zákonný, ani za zodpovedajúci autorite a vážnosti ústavných orgánov a sudcovského stavu samotného," povedal v utorok pred médiami prezident A. Kiska.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini si vie predstaviť v ústave obmedzenie veku sudcov. Ako povedal v utorok novinárom, s prezidentom o tom hovorili. "Bolo by logické, aby prezident nemal vo svojej kompetencii rozhodovať, či odvolá, alebo neodvolá sudcu po dosiahnutí veku. Sám prezident by sa rád takejto kompetencie vzdal," povedal.
Podľa neho sa to však nemôže udiať hneď, lebo súdy by nezvládli okamžitý odchod sudcov, ktorí majú viac ako 65 rokov. "Diskusia zrejme bude aj o tom, aký vek by to mal byť, či 65, alebo viac," konštatoval. Pellegrini si však myslí, že takáto úprava nebude prijatá do konca volebného obdobia. "Možno sa to len pripraví, aby to prijala nová NR SR," dodal.
Odporúčame:
Deň ústavy je dňom zodpovednosti, adresoval Slovensku Kiska
Poslanci si z DOD urobili kampaň, Pellegrini s tým rátal
Pred 23 rokmi prijalo Slovensko ústavu, viackrát ju zmenili
Parlament tento rok nešetrí, svoje brány otvoril verejnosti
Kiskov návrh podporuje aj Hrušovský
Podľa hlavy štátu je však v tejto oblasti "široká odborná zhoda o vhodnosti upraviť proces zániku funkcie sudcu z dôvodu veku", s ktorou sa stotožňuje. "Zhodu vidím v tom, aby prezident ako predstaviteľ výkonnej moci bol vyňatý z procesu rozhodovania o zániku funkcie sudcu. A funkcia sudcu by mala po dovŕšení ustanoveného veku zaniknúť automaticky, na základe ústavnej úpravy."
Prezident to konštatoval na základe viacerých rozhovorov "s predstaviteľmi zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci, medzi nimi aj predsedom parlamentu, ministrom spravodlivosti, predsedníčkou Najvyššieho súdu a Súdnej rady".
Minister spravodlivosti Tomáš Borec návrh prezidenta SR na obmedzenie veku sudcov v ústave nepovažuje za nový, pretože pred časom o ňom hovorila predsedníčka súdnej rady. "Ak bude politická vôľa, ja ako rezortný minister budem za. Vek bude predmetom debaty," povedal novinárom.
Poslanec NR SR Pavol Hrušovský (KDH) je za jasnú ústavnú úpravu vekového cenzu pre sudcov. Upozorňuje však, že na to treba veľkú politickú vôľu. "Vystáva otázka, či sme kvôli tomuto pripravení meniť Ústavu SR. Vždy som bol proti malým zmenám. Ale ak to pomôže konsolidovať súdnu moc na Slovensku, tomu sa nebránim. Vyžaduje si to odbornú a politickú diskusiu," povedal pre agentúru SITA.
Opatrenia treba podľa Kisku prijať čo najskôr
Keďže ako prezident republiky nemá Andrej Kiska právo ústavodarnej a zákonodarnej iniciatívy, obracia sa na poslancov parlamentu. Pritom si uvedomuje, že najbližšie obdobie bude poznamenané budúcoročnými parlamentnými voľbami "a ešte s väčšou pozornosťou zákonodarcov než doteraz bude vnímané, kto s iniciatívou zmeniť ústavu a príslušné zákony prichádza".
Je však presvedčený, "že úpravu zániku funkcie sudcu z dôvodu veku potrebujeme, aby vniesla poriadok do nášho ústavného systému aj sudcovského stavu, aby netvorila príčiny politických a odborných sporov", prezentoval prezident médiám svoj list poslancom NR SR.
Zároveň si myslí, že z vyššie spomenutých dôvodov by bolo vhodné prijať potrebné ústavné a zákonné úpravy čo najskôr. Prezident sa s listom s návrhom zmien a ich zdôvodnením obrátil 31. augusta na všetky poslanecké kluby a skupiny v NR SR, vrátane nezaradených poslancov a požiadal ich, aby si tento návrh osvojili a predložili ešte v tomto volebnom období.
Počasie na Štedrý deň: Meteorológovia varujú pred nebezpečným javom
Snehových zrážok na Štedrý deň podľa SHMÚ veľa nebude.
Silné sneženie komplikuje dopravu, na týchto úsekoch ciest si dávajte pozor
Na viacerých cestách je pokrývka snehu.
V Bratislave proti návšteve premiéra v Moskve protestujú stovky ľudí
V hlavnom meste SR proti nedeľnej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica v Moskve protestujú v pondelok pred Úradom vlády SR stovky ľudí.
SHMÚ varuje pred počasím, výstrahy platia aj na Štedrý deň
SHMÚ varuje pred snehovými jazykmi a víchricou.
Policajti objasnili víkendový požiar supermarketu, vznikla škoda za viac ako milión eur
Polícia vypátrala podpaľača supermarketu.