Meteosenzitivita: Dajú sa zmeny v počasí skutočne predpovedať podľa bolestí kĺbov alebo migrény?
Aký je súvis medzi bolesťami a zmenou počasia? Poďme sa na tento fenomén pozrieť z vedeckého hľadiska.
Určite ste sa už stretli s človekom, alebo sám ním ste, ktorý dokáže zmenu v počasí predpovedať podľa bolestí v kolenách, bedrách, rukách alebo podľa migrény. Ako to ale v našom organizme vlastne funguje? Aj na túto otázku existuje veľa rôznych odpovedí, ktoré sú doložené výskumami.
Najznámejšia a najviac rozšírená teória je, že bolesť spôsobuje barometrický tlak. Konkrétnejšie je to jeho pokles, ktorý sa prejaví často ešte pred tým, než ku skutočnému zhoršeniu počasia dôjde. Nepríjemná bolesť a opuch sa prejavujú hlavne u ľudí s artritídnym ochorením. Podľa rôznych simulácií sa predpokladá, že pokles tlaku spôsobí opuch mäkkých tkanív, ktoré potom dráždia nervy, čo sa prejaví pocitom bolesti.
Podľa štúdie Tuftsovej univerzity z roku 2007 sa táto bolesť u ľudí postihnutých artritídou ešte zhorší, ak klesne teplota. Najvýraznejšia bolesť sa prejavuje pri poklese od 5°C. Kĺby, ktoré sú dlhodobo postihnuté ochorením, sú totiž veľmi citlivé na chlad, pretože ten zhoršuje prekrvenie. Ak sa k tomu pridá vlhkosť, ktorá odvádza teplo, bolesti sa môžu ešte zhoršiť.
Podobne pôsobí barometrický tlak aj ako jeden zo spúšťačov bolestí hlavy. Predpokladá sa, že ide o akýsi vnútorný obranný mechanizmus tela, ktorý nám signalizuje, že máme vyhľadať suché alebo viac vyhovujúce prostredie. Túto teóriu by podporilo tvrdenie, že ľudia, ktorí pravidelne zažívajú migrény alebo bolesti kĺbov, majú znížený prah bolesti a preto sú na zmeny počasia citlivejší.
Ak si ale myslíte, že presťahovať sa do krajín s miernym počasím je riešenie, musíme vás sklamať. Podľa pozorovaní lekárov z Harvard Medical School si na rovnaké bolesti sťažujú aj ľudia, ktorí žijú v teplom prostredí, kde nenapadne toľko zrážok a teplotné zmeny sú len veľmi mierne. Podľa záverov tohto výskumu je za tým schopnosť ľudského tela adaptovať sa, čo nám v tomto prípade ale neprinieslo žiadne výhody.
Na svete teda zrejme neexistuje miesto, kde by ste si mohli povedať, že práve tu je bolesť znesiteľnejšia. Aj keď sa zdá, že počas voľna alebo dovolenky sa u nás tieto problémy nevyskytujú, súvisí to skôr s celkovým psychickým rozpoložením (a postupnou adaptáciou), než so zmenou klímy.
Proti bolesti a opuchu nám teda ostáva bojovať klasickými zaužívanými metódami – liekmi a teplými obkladmi.
Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí cítia zmeny počasia? Ako si vtedy poradíte s bolesťou? Poďeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.