Sladké sýtené nápoje: 8 spôsobov, ako vám môžu zničiť zdravie

Tu je osem dôvodov, vďaka ktorým si dvakrát rozmyslíte, či budete piť sladké sýtené nápoje. Prinášame vám aj recepty na zdravú alternatívu.
Mnohí z nás pijú ochutené nápoje denne a niektorí dokonca ani nič iné nepijú. Každému však musí byť jasné, že tieto nápoje nemajú pre človeka nutrične žiaden prospech a sú zlé pre zdravie. Väčšinou sa skladajú z filtrovanej vody a rafinovaných cukrov. Najviac ich vypijú ľudia v Spojených štátoch. Odhaduje sa, že priemerný Američan vypije asi 215 litrov nealkoholických sladkých nápojov ročne.
Osem spôsobov, ako vám môžu sladké sýtené nápoje zničiť zdravie
Diabetes 2. typu
Mnoho štúdií spája konzumáciu sódy s diabetom 2. typu, pretože toto ochorenie postihuje asi 300 miliónov ľudí na celom svete. Nadmerné pitie týchto nápojov znižuje hladinu inzulínu a teda spôsobuje inzulínovú rezistenciu.
Bisfenol A
BPA je chemická látka, ktorá sa nachádza v plastových fľašiach a plechovkách, v ktorých sú tieto nápoje balené. Bisfenol A je spojený so zmenou hladín hormónov, obezitou, rakovinou a neplodnosťou.
Čítajte: Nebezpečenstvo ukryté v plastoch
Obličkové kamene
Spotreba sýtených nápojov zvyšuje riziko obličkových kameňov. Výskumníci analyzovali dáta po viac ako osem rokov a zistili, že tí, ktorí konzumovali viac sýtených nápojov, mali o 23% vyššie riziko vzniku obličkových kameňov. Na druhú stranu káva, čaj, pivo, víno a pomarančový džús mali majú menšiu šancu spôsobiť obličkové kamene.
Zvýšenie tuku a hmotnosti
Vysoká spotreba sódy zvyšuje telesný tuk a hmotnosť, a zároveň sťažuje spaľovanie tukov a chudnutie.
Vysoké riziko mŕtvice
Štúdia z roku 2012 zistila, že tí, ktorí každý deň pijú sladké sýtené nápoje, majú o 83% väčšiu šancu na cievnu mozgovú príhodu, než tí, ktorí len zriedka pijú sladené nápoje. Bolo zistené, že vysoký príjem týchto nápojov je spojený so zvýšenou telesnou hmotnosťou, vyššou úrovňou krvného cukru, tukov a hypertenziou, čo sú rizikové faktory, ktoré vedú k mŕtvici.
Infarkt
Štúdia, ktorá trvala viac ako dve desiatky rokov zistila, že tí, ktorí vypili denne plechovku limonády, mali o 20% vyššie riziko infarktu alebo úmrtia na srdcový infarkt, než tí, ktorí len zriedka konzumovali sladké nápoje.
Čítajte: Nápoje a prísady s ktorými by ste mali skoncovať
Riziko astmy
Štúdie ukázali, že pitie viac ako pol litra sódy každý deň zvyšuje riziko pre astmu a iné problémy s dýchaním.
Rakovina
Karamelové farbivo v mnohých sladených nápojoch je známe, že spôsobuje rakovinu. Iba 16 mikrogramov látky zvanej 4-methylimidazole na osobu na deň je dosť na spôsobenie rakoviny a pritom v jednej pol litrovej fľaši sa môže nachádzať až 200 mikrogramov tejto látky.
Zvýšený krvný tlak
Odborníci majú dôvod domnievať sa, že nadmerná spotreba fruktózy, najmä vo forme nealkoholických nápojov, vedie k zvýšeniu krvného tlaku.
Čítajte: Umelé sladidlá: ako ohrozujú vaše zdravie
Recepty na domáce zdravé nápoje
Zázvorové pivo
Zloženie:
½ šálky ibišteka
¾ šálky kokosového cukru
¼ šálky koreňa zázvoru
šťava z polky čerstvého citróna
štipka soli
Postup:
Na malej panvici priveďte do varu jednu šálku vody, pridajte všetky ingrediencie a miešajte, kým sa nerozpustí cukor. Sceďte kvety a zázvor. Potom zmiešajte 3 polievkové lyžice výsledného sirupu s 250ml vody nasýtenej oxidom uhličitým.
Citrónovo-limetkový nápoj
Zloženie:
¼ šálky citrónovej kôry
¼ šálky limetkovej kôry
20 limetkových listov
2 stonky citrónovej trávy nahrubo nasekanej
Postup:
Zmiešajte ingrediencie v dvoch šálkach vody a priveďte k varu. Následne znížte teplotu a varte 5 minút.Sceďte do pohára a nechajte vychladnúť. Zmiešajte s 2 lyžicami sladkého sirupu podľa vášho výberu, pridajte nasýtenú vodu alebo minerálku a premiešajte.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.

Opuch tváre po alkohole: Nejde len o opicu, muž naň ťažko doplatil
Opuch tváre po konzumácii alkoholu nemusí súvisieť len s klasickými príznakmi opice.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.