Smutná správa: Zem prišla o lesy na území dvojnásobku Portugalska
- 13:58 03.09.2015
- Washington

Najviac postihnuté odlesňovaním boli povodie rieky Mekong a západná Afrika.
Zem prišla v roku 2014 o zalesnenie na 18 miliónoch hektároch, čo sa rovná dvojnásobku územia Portugalska a je to najviac od roku 2001. Najviac postihnuté odlesňovaním boli povodie rieky Mekong a západná Afrika, ukázala v stredu zverejnená správa organizácie Global Forest Watch, informovala agentúra DPA.
Správa vychádza z údajov zozbieraných Marylandskou univerzitou a spoločnosťou Google. Ukázali prekvapivý trend - k veľkému odlesňovaniu došlo mimo Brazíliu a Indonéziu, ktoré sú smutne známe bezuzdným odlesňovaním, informovala tlačová agentúra DPA.
"Táto analýza zistila skutočne alarmujúci nárast odlesňovania v doteraz prehliadaných lokalitách," vyhlásil riaditeľ programu lesov z Inštitútu svetových zdrojov (WRI) Nigel Sizer. Upozornil, že lesy ustupujú komoditám, ako sú kaučuk, hovädzina, sója a palmový olej. Vyzval na zlepšenie dohľadu nad lesmi, aby sa zabránilo ilegálnemu odlesňovaniu, a na podporu "udržateľnej produkcie komodít".
Stromy spracovávajú oxid uhličitý na kyslík a rozsiahle odlesňovanie prispieva k zvyšovaniu teplôt na Zemi, pripisovanému emisiám skleníkových plynov, hovoria experti.
Opätovné zalesňovanie je jedným z cieľov klimatologického programu OSN. Na klimatickom summite OSN v New Yorku v septembri 2014 prijali rozvíjajúce sa krajiny rad nových záväzkov. Cieľom je zdvojnásobiť zalesňovanie na 350 miliónov hektárov v roku 2030.
V decembri sa klimatologickí vyjednávači stretnú v Paríži, aby vypracovali klimatický plán na obdobie po roku 2020.
Klimatológovia sa zhodujú, že zvyšovanie teploty Zeme treba obmedziť na dva stupne Celzia nad predindustriálnou úrovňou, aby sa zabránilo katastrofickým vzorcom počasia a stúpaniu hladín morí, ktoré ohrozujú veľké populácie.
Od roku 1880 do roku 2012 stúpli priemerné teploty zeme a povrchu oceánov už približne o 0,85 stupňa Celzia, uviedla Medzivládna komisia OSN pre klimatické zmeny.

Netanjahu vyjadril sústrasť katolíckej cirkvi po úmrtí pápeža Františka
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjadril v mene svojej krajiny sústrasť katolíckej cirkvi a katolíckej komunite po úmrtí pápeža Františka.

Niektorí spojenci USA sú znepokojení Trumpovým mierovým rámcom
Niektorí spojenci Spojených štátov sú veľmi znepokojení mierovým rámcom, ktorý presadzuje administratíva prezidenta Donalda Trumpa na ukončenie vojny na Ukrajine.

Sudkyňa čiastočne zablokovala Trumpove nariadenie na reformu volieb
Americká sudkyňa vo štvrtok čiastočne zablokovala výkonné nariadenie prezidenta Donalda Trumpa zamerané na rozsiahle volebné reformy.

Vo Vatikáne vrcholia prípravy na pohreb pápeža Františka
Vo Vatikáne v piatok vrcholia prípravy na sobotňajší pohreb pápeža Františka. Otvorená rakva s jeho telesnými pozostatkami zostane v Bazilike sv. Petra vystavená do 19.00 h - do obradu jej zapečatenia o 20.00 h.

Lavrov: Rusko je pripravené dosiahnuť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine
Rusko je podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova naďalej otvorené na uzavretie dohody o ukončení vojny na Ukrajine, pričom rokovania so Spojenými štátmi sa podľa neho uberajú správnym smerom.