Najčastejšie fitness omyly a mýty: Tomuto radšej neverte
Mýty ešte stále kolujú v našej spoločnosti a nevyhli sa ani cvičeniu. Pozrime sa na tie najpopulárnejšie, ktorými by ste sa riadiť nemali.
-
Na bežiacom páse zaťažujeme kĺby menej
Či bežíte na asfalte alebo bežiacom páse, kĺby budú zaťažené vždy. Pri behu si treba dať pozor na kvalitnú obuv a tiež občas beh striedať s iným cvičením, aby sme neustále nezaťažovali kolená. Tie robia bežcom po čase najviac problémov.
Čítajte: Trápia vás bolesti kĺbov? Potom je pre vás plávanie ten pravý šport
-
Svaly na bruchu dosiahneme sed-ľahom
K tomu, aby boli naše svaly na bruchu pekne viditeľné, sa určite nedostaneme tak, že budeme denne robiť stovky sed-ľahov. Na to je potrebné najskôr celkovo znížiť podiel telesného tuku. Vhodný je teda tréning zameraný na celé telo a hlavne správna strava.
-
Vďaka aeróbnemu tréningu bude telo spaľovať tuky ešte hodiny po skončení cvičenia
Áno, po niektorých druhoch cvičenia, napríklad HIIT tréningu, bude váš metabolizmus ešte niekoľko hodín spaľovať kalórie. Nejde však o žiadne veľké množstvá a váš celkový progres to nijako dramaticky neovplyvní.
-
Ak sa nepotíte, tak necvičíte poriadne
Potenie je predovšetkým termoregulácia tela. To ale nemusí znamenať, že ak sa nepotíte, nespaľujete kalórie. Potenie celkovo nie je indikátor kvality tréningu.
Čítajte: Pomáha nám potenie pri chudnutí?
-
Cvičenie na strojoch je bezpečnejšie
Tento mýtus vychádza z predpokladu, že stroje na cvičenie nás akosi samé uložia do dobrej polohy a my budeme cvičiť správne. To ale nie je pravda, pokiaľ nemá stroj nastavenú optimálnu výšku a záťaž práve pre vás. Ak s nimi cvičíte prvýkrát a k tomu sami, zrejme spravíte veľa chýb. Aj pri cvičení na strojoch sa musíme naučiť správnu techniku.
-
Ak po cvičení necítite bolesť, nenapredujete
Toto je jeden z mýtov, ktoré môžu vážne ohroziť naše zdravie. Po tréningu by ste sa mali cítiť unavene, ale silná a dlhotrvajúca bolesť zvyčajne nebýva dobrým znakom. Najčastejšie signalizuje, že buď nejaký cvik vykonávate zle alebo ste sa zranili. V tom prípade by ste mali vyhľadať lekára.
-
Cvičiť musíme každý deň, ak chceme vidieť výsledky
Pravidelné cvičenie je kľúčom ku zdraviu a peknej postave, no rovnako dôležitý ako dobrý tréning, je aj kvalitný spánok a oddych. Počas neho sa totiž telo aj svaly regenerujú, čo je podstatná súčasť zdravého životného štýlu.
Čítajte: 20 zaujímavých faktov o fitness a cvičení
-
Počas choroby cvičiť nemôžete
Pokiaľ nemáte závažné ochorenie a trápi vás maximálne nádcha alebo zapálené hrdlo, ľahší tréning si dopriať môžete. Dávajte ale pozor na signály, ktoré vám telo vysiela a príznaky nastupujúcej choroby nepodceňte.
-
Keď cvičíte, môžete zjesť všetko, čo chcete
Docvičili ste náročný tréning a teraz máte zo seba dobrý pocit. Až taký dobrý, že sa za svoj výkon chcete odmeniť niečím dobrým. Kalorické alebo iné nezdravé jedlá ale môžu váš progres zabrzdiť alebo aj úplne zastaviť.
Čítajte: Zlozvyky, ktoré negatívne ovplyvňujú vaše cvičenie
-
Dvíhaním ťažkých závaží sa z vás stane „Rambo“
Toto je častá obava najmä u žien, no je neopodstatnená. Aj dámy môžu dvíhať závažie a krásne si tým vyformovať telo. Dostať sa totiž do „Rambo“ formy nie je vôbec jednoduché. Silový tréning v kombinácii s kardiom vám pomôže spáliť kalórie a súčasne pekne vyformovať postavu a svaly.
Máte skúsenosti s niektorým z týchto mýtov?
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.