Sojuz dopravil na ISS trojčlennú posádku, let trval dva dni

Ruská kozmická loď Sojuz v piatok bezpečne dopravila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) trojčlennú medzinárodnú posádku, v ktorej je aj prvý dánsky astronaut. Vo štvrtok sa loď musela vyhýbať zrážke s odpadom v kozme.
Odporúčame:
Video: Ruský Sojuz s trojčlennou posádkou odštartoval k ISS
Padalka strávi v kozme 878 dní
NASA oznámila, že Sojuz sa približne o 9.40 h SELČ bezpečne spojil s ISS. O necelé dve hodiny sa otvorí prielez a astronauti vplávajú v beztiažovom stave do stanice, v ktorej sa v súčasnosti nachádza šesťčlenná posádka. Mogensen, prezývaný "dánsky Gagarin", vzal do kozmu rotopedy dánskej výroby a 20 plastových figúrok dánskej hračkárskej stavebnice LEGO.
On a Aimbetov, tretí kozmonaut Kazachstanu, by sa mali vrátiť na Zem 12. septembra spolu so skúseným ruským kozmonautom Gennadijom Padalkom, ktorý je na ISS od marca. Dovtedy strávi Padalka v kozme 878 dní, čo je viac ako ktokoľvek iný.
Volkov sa vráti na Zem na budúci rok v marci spoločne s astronautom NASA Scottom Kellym a s ruským kozmonautom Michailom Kornijenkom, ktorý dovtedy strávi v kozme jeden rok.
Cesta trvala dlhšie pre vesmírny odpad
Tentoraz trvala cesta na ISS kozmickej lodi dva dni namiesto doterajších šiestich hodín. Ruská kozmická agentúra Roskosmos minulý mesiac rozhodla, že dlhší let k ISS bude bezpečnejší a spoľahlivejší, keďže v júli museli vzhľadom na vesmírny odpad zmeniť obežnú dráhu vesmírnej stanice.
Vo štvrtok balistickí experti z ruského riadiaceho strediska a NASA odporučili posádke Sojuzu urobiť manéver, aby sa kozmická loď vyhla zrážke s tretím stupňom japonskej rakety vypustenej do kozmu v roku 1989, citovala Roskosmos agentúra Reuters.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.