Migrantov treba rozlišovať, lídri V4 chcú vytvoriť hotspots
Lídri Európskej únie sa zhodujú, že je potrebné vytvoriť tzv. hotspots. Uvádza sa to aj vo vládou schválenom postupe pre ďalší postup Slovenskej republiky v otázke riešenia migračnej krízy. Takisto o tom hovorí aj spoločné vyhlásenie lídrov krajín Visegradskej štvorky.
Vládou schválený materiál sa odvoláva na závery júnovej Európskej rady. Jedným z riešení migračnej krízy, ktorej Európa čelí, je odlíšiť osoby, ktoré jednoznačne potrebujú medzinárodnú ochranu od tzv. ekonomických migrantov. Preto by mali byť vytvorené zariadenia na identifikáciu, registráciu a odber odtlačkov prstov tzv. kritických vstupných miesť, čiže hotspots.
Činnosti agentúr sa musia dopĺňať
Podľa spoločnej deklarácie lídrov V4 by hotspots mali byť neoddeliteľnou súčasťou procesu registrácie, dokumentácie a návratu nelegálnych migrantov. "Hotspots musia byť najvyššou prioritou," píše sa v deklarácii.
Ako agentúru SITA informoval Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, komisia zavádza novú koncepciu problémových oblastí, čiže hotspots, v rámci ktorej Európsky podporný úrad pre azyl, agentúra Frontex a Europol budú pracovať v teréne spolu s členskými štátmi prvej línie (Grécko a Taliansko), aby rýchlo identifikovali a zaregistrovali migrantov a odobrali im odtlačky prstov. Činnosti jednotlivých agentúr sa budú navzájom dopĺňať, uviedol Králik.
Ekonomických migrantov budú vracať späť
Ako ďalej informoval, žiadatelia o azyl budú bezodkladne zaradení do konania o azyle a podporné tímy Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO) budú pomáhať, aby sa žiadosti o azyl spracúvali čo najrýchlejšie.
Pokiaľ ide o tých, ktorí ochranu nepotrebujú, napríklad ekonomickí migranti, agentúra Frontex bude asistovať členským štátom pri koordinácii návratu neregulárnych migrantov. Europol a Eurojust budú pomáhať hostiteľským členským štátom pri vyšetrovaní s cieľom rozložiť siete prevádzačov a obchodníkov s ľuďmi.
Odporúčame:
Rakúsko zaplavujú migranti z Maďarska, odvážajú ich vlaky
Krajiny V4 odmietli kvóty, prijali spoločné vyhlásenie
Ak Nemci prijmú Sýrčanov, Česi a Slováci vypravia vlaky
V Budapešti zrušili vlaky, migranti vyrazili do Rakúska pešo
Vlaky EuroCity idúce cez Slovensko kvôli migrantom meškajú
Pellegrini nepovažuje kvóty za riešenie
Národná rada SR a Sejm Poľskej republiky podporujú závery piatkového summitu premiérov V4 v Prahe, ktorý sa venoval téme utečeneckej krízy. Povinné kvóty na rozdelenie migrantov do krajín EÚ oba štáty odmietajú. Potvrdili to na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní predsedníctiev šéf slovenského parlamentu Peter Pellegrini a predsedníčka poľského Sejmu Malgorzata Kidawa-Blonska.
"Musím povedať, že ako Poľská republika, tak aj Slovensko si plní svoje záväzky vyplývajúce z nášho členstva v Schengene a plne ochraňujeme našu východnú hranicu Európskej únie. Preto očakávame aj od iných členských partnerov, aby si svoje úlohy plnili tak zodpovedne, ako si ich plnia obidve naše krajiny," vyhlásil Pellegrini. Upozornil, že sa treba pripraviť na možnú vlnu migrácie z východu.
Povinné kvóty podľa Pellegriniho nie sú riešením. Podobný názor má aj Kidawa-Blonska. "Vyjadrujeme súhlas s tým, na čom sa zhodli predsedovia našich vlád," povedala. Každá osoba, ktorá potrebuje pomoc, by ju podľa nej mala dostať. Treba však podľa nej rozlišovať medzi migrantmi, ktorí utekajú pred vojnou, a ekonomickými migrantmi.
Predsedovia vláda V4 (Česká republika, Slovenská republika, Poľsko a Maďarsko) sa zhodli, že k riešeniu migračnej krízy majú prispieť všetky členské štáty EÚ. "Krajiny V4 sú pripravené posilniť svoje záväzky a prispieť k spoločným krokom EÚ," uvádza sa v schválenom dokumente. Premiéri spomínajú okrem iného finančnú a materiálnu pomoc krajinám s významnou mierou utečencov ako Turecko, Jordánsko, Irak či Libanon, ako aj poskytnutie expertov a technického vybavenia pre ochranu vonkajšej hranice EÚ.
S Poľskom máme rovnaké názory a postoje
Krajiny sa zaviazali aj posilniť finančnú, technickú a expertnú účasť na misiách Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ proti pašerákom a prevádzačom a hovoria aj o sprísnení postihovania pašerákov a prevádzačov na národnej úrovni. V4 zároveň vyzýva Európsku komisiu, aby mobilizovala relevantné zdroje a koordinovala všetky relevantné politiky a nástroje EÚ tak, aby mohli byť plne využité, posilnené, zlepšené a zladené s národnými politikami a nástrojmi.
Pellegrini a Kidawa-Blonska hovorili aj o Ukrajine a rozširovaní EÚ. "Mali by sme podporovať snahu Ukrajiny o vstup do demokratického sveta," skonštatovala predsedníčka Sejmu. Pellegrini zas zopakoval, že Slovensko podporuje čo najskoršie otvorenie jednotlivých negociačných kapitol v prípade Srbska a Čiernej Hory. "Myslíme si, že krajiny sú na to pripravené," povedal.
Partneri zároveň ocenili, že sa obnovila spolupráca na úrovni parlamentov. Ďalšie stretnutie má byť v zime na Slovensku. Pellegrini zdôraznil, že Poľsko je strategický partner Slovenska. Vyzdvihol, že ako strategickí partneri majú Slovensko a Poľsko na zásadné otázky, ktorým čelíme, rovnaký názor a postoje.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.
SHMÚ varuje pred víchricou: Slovensko zasiahne silný vietor, sneh a vietor komplikujú premávku
Na Štedrý deň hlásia meteorológovia na území Slovenska silno veterno. Na hrebeňoch našich najvyšších hôr dochádza k silnej víchrici až orkánu.
Sviatočné prejedanie sa končí v nemocnici: Záchranári radia obozretnosť
Najčastejšími problémami, ktoré riešia záchranári na Vianoce, je sťažené dýchanie a bolesti brucha.
Slovensko v zajatí silného vetra: Výstrahy platia až do noci
Na Štedrý deň si treba dávať pozor na silnejší vietor. Meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa pred vetrom pre horské oblasti, ale aj okresy zväčša na juhovýchode Slovenska.
Kresťania začínajú v utorok sláviť Vianoce
Viac ako dve miliardy kresťanov v rôznych častiach sveta začínajú v utorok sláviť Vianoce.