Únia potrebuje spoločný azylový systém, vyhlásila Merkelová
- 20:18 08.09.2015
- BERLÍN
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok vyhlásila, že Európa musí zaviesť spoločný systém na vybavovanie žiadateľov o azyl a dohodnúť sa na záväzných kvótach, podľa ktorých sa utečenci rozdelia po celom kontinente.
Nemecko očakáva, že počet utečencov, ktorých prijíma, sa tento rok zvýši oproti vlaňajšku štvornásobne na približne 800 000. Berlín tiež upozornil, že nemôže v prijímaní pokračovať týmto tempom každý rok. Predsedníčka vlády nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Hannelore Kraftová v utorok uviedla, že počet 800 000 utečencov bude v roku 2015 prekročený.
Odporúčame:
Migranti mieria do Švédska, polícia má údajných pašerákov
Nemecko by v budúcnosti zvládlo pol milióna utečencov za rok
Bono pochválil Európu za zmenu prístupu k utečencom
Schengenská zóna môže byť ohrozená
Merkelová vyzvala na prísnejšie uplatňovanie európskych pravidiel. "Tento spoločný európsky azylový systém nemôže existovať len na papieri, ale aj v praxi. Hovorím to, pretože nariaďuje iba minimálne normy na ubytovanie utečencov a minimálnu povinnosť registrovať utečencov," povedala na spoločnej tlačovej konferencii so švédskym premiérom Stefanom Löfvenom v Berlíne.
Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel v pondelok vyhlásil, že ak krajiny východnej Európy a ďalšie štáty budú naďalej odmietať prijať svoj spravodlivý podiel utečencov, schengenská zóna Európskej únie - teda režim bez hraničných kontrol - bude ohrozená.
Štáty EÚ musia nájsť spoločné riešenie
Merkelová však povedala, že štáty EÚ musia nájsť spoločné riešenie utečeneckej krízy a nevyhrážať sa jedna druhej, ak nebudú spolupracovať. "Ja osobne, a diskutovali sme o tom, zastávam názor, že by sme sa nemali pretekať vo vyhrážkach jeden voči druhému. Mali by sme sa spolu rozprávať v duchu vzájomnej úcty," uviedla Merkelová.
Nemecká kancelárka dodala, že Európa musí diskutovať o zmenách vo svojej azylovej politike, keďže Grécko ani Taliansko nemôžu prijať všetkých utečencov prichádzajúcich na člnoch z Turecka alebo zo severnej Afriky. Löfven sa pridal k Merkelovej názoru.
"Naša zodpovednosť je hlboko morálna. Je to zodpovednosť človeka voči človeku. Musíme tak konať spoločne. V EÚ je 28 krajín s rovnakou zodpovednosťou," uviedol švédsky premiér.
Niektorí povinné kvóty odmietajú
Menšie stredoeurópske a východoeurópske štáty EÚ odmietajú akékoľvek povinné kvóty na prijímanie utečencov, pričom Európska komisia sa chystá predložiť plán, ktorý to má ukončiť, napísala tlačová agentúra Reuters.
Švédsko, ktoré uplatňuje jednu z najštedrejších európskych politík ohľadne utečencov, prijme podľa očakávania tento rok 74 000 utečencov.
Merkelová sa v utorok o kríze telefonicky rozprávala s tureckým premiérom Ahmetom Davutoglom a pochválila turecké snahy poskytnúť ubytovanie mnohým utečencom, predovšetkým zo Sýrie a Iraku. Obaja politici sa zhodli, že utečeneckú krízu musí riešiť medzinárodné spoločenstvo spolu, inak sa neskončí - a na to je potrebné aj na naliehavé politické riešenie konfliktu v Sýrii, preto je nutné vystupňovať snahy.
Starmer odsúdil vianočné útoky Ruska na energetickú infraštruktúru Ukrajiny
Britský premiér Keir Starmer v stredu odsúdil vianočné útoky Ruska na energetickú infraštruktúru Ukrajiny.
Pápež František v posolstve Vianoc žiada umlčať zbrane a prehĺbiť mier
Pápež František sa v stredu napoludnie prihovoril s vianočným posolstvom z loggie na priečelí Baziliky sv. Petra.
Lavrov: Putin a Fico diskutovali o možnostiach dodávok plynu z Ruska do Európy
Vladimir Putin a Robert Fico počas nedeľňajších rozhovorov v Moskve diskutovali o možnostiach pokračovania dodávok plynu z Ruska do európskych krajín, ktoré o to majú záujem.
Núdzové pristátie lietadla prežilo 28 ľudí, na palube ich bolo 67
Haváriu lietadla, ktoré sa v stredu zrútilo pri meste Aktau na západe Kazachstanu, prežilo 28 ľudí vrátane troch detí, uviedlo ministerstvo pre mimoriadne situácie.
Orliak bielohlavý získal oficiálny status národného symbolu USA
Americký prezident Joe Biden v utorok podpísal výnos, ktorým sa orliak bielohlavý stal oficiálnym symbolom Spojených štátov.