V Iraku zničili základňu islamistov, útok podniknú i v Sýrii
- 19:30 09.09.2015
- SYDNEY
Koalícia pod vedením Spojených štátov zničila základňu organizácie Islamský štát (IS) blízko irackého mesta Ramádí, ktorá bola dôležitým riadiacim a zásobovacím bodom, kde militanti skladovali svoje zbrane a výbušniny. Americká armáda o tom informovala vo vyhlásení, ktoré priniesla agentúra Reuters.
Nálety na štadión slúžiaci ako operačná základňa IS sa uskutočnili v utorok, a to v koordinácii s irackou vládou. Sunnitskí extrémisti podľa zverejneného vyhlásenia z tohto miesta "riadili bojovníkov v celej oblasti okolo Ramádí" a zhromažďovali tam "smrtiacu pomoc posielanú dole údolím rieky Eufrat".
"Zničenie tohto centra významne naruší schopnosť IS viesť operácie a dopĺňať zásoby svojich bojovníkov v Ramádí," tvrdí armáda Spojených štátov. Americké ministerstvo obrany v auguste informovalo, že iracké vojsko podporované milíciami a koalíciou na čele so Spojenými štátmi sa snaží obkľúčiť Ramádí, správne centrum provincie Anbár, ktoré padlo do rúk IS v máji tohto roka.
Austrália prijme utečencov
Austrália prijme 12-tisíc utečencov zo Sýrie a rozšíri svoje letecké útoky proti pozíciám teroristickej organizácie Islamský štát (IS) aj na územie Sýrie. Vyhlásil to v stredu austrálsky premiér Tony Abbott, ktorý tak podľa agentúry Reuters podľahol tlaku tamojšej rozhorčenej opozície.
Avizovaný počet utečencov, ktorí majú prísť do Austrálie, je dodatkom k zvyčajnej kvóte 13 750 osôb, ktoré Canberra ročne prijíma do krajiny. Toto jednorazové ponúknutie útočiska tým, ktorí unikajú pred štyri roky trvajúcou občianskou vojnou v Sýrii, uprednostňuje príslušníkov prenasledovaných menšín, tvrdí Abbott.
"Austrália má naďalej záväzky voči medzinárodnému úsiliu bojovať proti IS, ktorý ohrozuje stabilitu v Iraku a na Blízkom východe, ako aj bezpečnosť Austrálčanov doma i v našom regióne," uviedol Abbott na tlačovej konferencii v Canberre. Austrálske vzdušné sily sa zúčastňujú na operáciách proti IS v rámci ťaženia pod velením USA v Iraku, ich úloha v Sýrii však bola dosiaľ obmedzená na dopĺňanie paliva a zhromažďovanie tajných dát.
Odporúčame:
Vodca al-Káidy odmietol uznať kalifát Islamského štátu
Islamský štát je horší než nacisti, tvrdí austrálsky premiér
Austrália sa chce zapojiť do útokov proti Islamskému štátu
Islamský štát zverejnil fotografie ničenia Palmýry
Austrália reaguje na žiadosť Washingtonu
Rozhodnutie rozšíriť nálety aj na územie Sýrie je podľa austrálskeho ministerského predsedu odpoveďou na formálnu žiadosť Washingtonu. Austrália sa taktiež zaviazala zaplatiť za pomoc pre 240 000 vnútorne vysídlených ľudí v krajinách susediacich so Sýriou a Irakom, doplnil Abbott s tým, že predmetná čiastka bude činiť v prepočte 27,5 milióna eur.
Predpokladá sa, že do Európy príde cez Stredozemné more tento a budúci rok najmenej 850 000 migrantov, uviedla v utorok OSN. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyzval na súdržnejšiu azylovú politiku so zámerom efektívneho riešenia narastajúceho počtu migrantov prúdiacich na starý svetadiel.
Podmorský kábel medzi Fínskom a Estónskom bol prerušený
Fínske úrady vyšetrujú prerušenie podmorského elektrického kábla Estlink 2 spájajúceho Fínsko a Estónsko.
Starmer odsúdil vianočné útoky Ruska na energetickú infraštruktúru Ukrajiny
Britský premiér Keir Starmer v stredu odsúdil vianočné útoky Ruska na energetickú infraštruktúru Ukrajiny.
Pápež František v posolstve Vianoc žiada umlčať zbrane a prehĺbiť mier
Pápež František sa v stredu napoludnie prihovoril s vianočným posolstvom z loggie na priečelí Baziliky sv. Petra.
Lavrov: Putin a Fico diskutovali o možnostiach dodávok plynu z Ruska do Európy
Vladimir Putin a Robert Fico počas nedeľňajších rozhovorov v Moskve diskutovali o možnostiach pokračovania dodávok plynu z Ruska do európskych krajín, ktoré o to majú záujem.
Núdzové pristátie lietadla prežilo 28 ľudí, na palube ich bolo 67
Haváriu lietadla, ktoré sa v stredu zrútilo pri meste Aktau na západe Kazachstanu, prežilo 28 ľudí vrátane troch detí, uviedlo ministerstvo pre mimoriadne situácie.