Mýty a fakty o depresii
Každý z nás sa občas cíti pod psa, no depresívne stavy netreba podceňovať. Prečítajte si, aké mýty v spoločnosti o tejto chorobe kolujú a čo sú skutočné fakty.
Depresia postihne počas života až šestinu populácie. Je teda prirodzené, že sa s ňou spájajú rôzne vyhlásenia, mýty a polopravdy, ktoré ju často bagatelizujú alebo naopak dramatizujú. Pozrime sa ale na skutočné fakty.
Mýty
- Tvrdou prácou porazíte depresiu
Jednou z častých rád je, že depresiu porazíte tak, že sa vrhnete do práce. Úmysel to môže byť pekný a aj účinný pri obyčajnom smútku. Pri skutočnej depresii ale narobíte viac chýb a nebudete sa dostatočne sústrediť. Takéto až workoholické prejavy sú jedným z častých znakov depresie u mužov.
- Nie je to skutočná choroba
Depresia je závažná duševná afektívna porucha, ktorá by sa rozhodne nemala podceňovať alebo zamiesť pod koberec. Prejavuje sa aj na skenoch mozgu, ktorý počas depresívnych stavov vykazuje abnormálnu aktivitu. Ľudia si ju často mýlia s obyčajným smútkom, ale depresia trvá dlhšie a ovplyvňuje život pacienta omnoho horšie.
- Depresia je len sebaľútosť
Spoločnosť obdivuje silných usmievavých ľudí, ktorí hravo zvládajú problémy a tým, ktorí sa tak nesprávajú, prischne označenie slabochov. Ľudia s diagnostikovanou depresiou nie sú slabí, ani sa nepotrebujú ľutovať. Potrebujú akurát poraziť depresiu liečbou, ako ktorúkoľvek inú chorobu.
- Liečba znamená brať tabletky do konca života
Lieky môžu a nemusia byť súčasťou liečby. A to, že sa dáte vyšetriť už vôbec neznamená, že ich musíte do konca života brať. V liečbe depresií nad účinnosťou tabliet totiž vyhráva rozhovor s kvalifikovaným psychológom.
- Depresívni ľudia veľa plačú
Plačlivosť nemusí byť nutne sprievodným znakom depresie. U niektorých ľudí je to práve naopak – majú celkovo s prejavom emócií problém.
- Je súčasťou starnutia alebo adolescencie
Ani jedno nie je pravidlom. Adolescenti počas puberty zažívajú hormonálne zmeny, ktoré sa síce prejavujú na zmene nálad, no skutočnou klinickou depresiou ich trpí menej. V tomto období sa môže spájať skôr so šikanovaním a inými spoločenskými vplyvmi. To isté platí aj pre starších ľudí. Depresia ich nemusí sprevádzať, opäť skôr vyplýva z pocitu osamelosti, nesebestačnosti alebo choroby.
- Rozprávanie o problémoch môže stav zbytočne zhoršiť
Niekto vám môže poradiť, že by ste sa vo svojich problémoch nemali priveľmi hrabať a analyzovať ich, pretože to váš stav ešte zhorší. V tomto prípade je opak pravdou – depresiu nevyliečite, ak budete svoje pocity a problémy donekonečna potláčať a obchádzať.
Fakty
- Mužské symptómy sú iné, ako tie ženské
Niekedy je pre muža samotného, či jeho okolie ťažké rozpoznať depresiu. Je to spôsobené tým, že muži menej analyzujú a hovoria o svojich pocitoch. Namiesto smútku a skľúčenosti, či iných tradičných prejavov sa u muža počas depresie môže striedať hnev, podráždenosť alebo nadmerná aktivita. Tiež sa môžu objaviť sklony k workoholizmu, alkoholizmu alebo agresivite.
- Každého raz môže zasiahnuť
Či ste bohatí alebo chudobní, žena alebo muž, dospievajúci alebo starší človek, depresia môže raz chytiť aj vás. Hoci je až dvakrát častejšia u žien, sú to práve ženy, ktoré sú viac ochotné vyhľadať odbornú pomoc.
- Môže sa rozvíjať veľmi pomaly
Niekedy sa môžu negatívne udalosti a pocity zbierať celé mesiace a my si nemusíme nič všimnúť. Až nás jedného dňa môže položiť úplná maličkosť a my nie sme schopní ísť do práce či do školy, navariť si jedlo, vstať z postele a osprchovať sa. Depresia sa v začiatkoch rozoznáva veľmi ťažko – signály môžu byť úplne nenápadné.
- Sklony k depresiám sa dajú zdediť
Ak depresiami trpeli vaši rodičia alebo starí rodičia, je väčšia pravdepodobnosť, že niekedy postihnú aj vás.
- Pozitívne myslenie skutočne pomáha
Tejto rade sa odborne hovorí kognitívna behaviorálna terapia a je jedným z používaných spôsobov, ako liečiť depresiu.
- Cvičenie je výborný liek
Keď si prirodzene zvýšime hladiny antistresových hormónov, depresia sa nám bude prekonávať o niečo ľahšie. Vyskúšajte šport alebo cvičenie – zvýšená hladina dopamínu a serotonínu stojí za to. Z dlhodobého hľadiska tak totiž výrazne napomôžete liečbe depresie a to najmä, ak budete športovať vo dvojici alebo v skupine.
- Nie vždy je depresia to, čo práve prežívame
Je prirodzené, že po smrti blízkeho, rozchode, strate zamestnania alebo chorobe prežívame smútok. Ten má ale od klinickej depresie pomerne ďaleko. Depresia trvá veľmi dlhé obdobie a smútok by ste museli pociťovať väčšinu dňa. Spolu s tým sa ale vyskytujú aj iné príznaky, napríklad strata záujmu o prácu, socializáciu, hobby a podobne. Z dlhodobého smútku sa ale depresia postupne môže vyvinúť.
Prekonali ste už niekedy depresiu? Čo vám počas tohto obdobia najviac pomohlo?
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.