Vesmírny program Galileo ako prvý pomôže záchraňovať životy
Európska komisia (EK) v piatok potvrdila, že ďalšie dve družice európskeho vesmírneho programu Galileo, pomenované Alba a Oriana, boli v noci nadnes úspešne vyslané na obežnú dráhu okolo Zeme.
Určovanie polohy bude presnejšie
"Cieľom vesmírnej politiky Európskej komisie je podporovať prosperujúci a inovatívny vnútorný trh vesmírnych aplikácií a zároveň podporiť rozvoj európskeho priemyslu, aby mohol konkurovať na globálnej scéne a dosiahnuť dobré výsledky," uviedla komisárka.
Galileo je program EÚ pre rozvoj globálneho navigačného satelitného systému. Bude poskytovať presnejšie určovanie polohy a času, ktoré budú vhodné pre automobilový priemysel a oblasť telekomunikácií. Jeho služby budú môcť oveľa bezpečnejšie využívať cestné a železničné dopravné systémy a vďaka nemu rýchlejšie reagovať na núdzové situácie.
Okamžitá lokalizácia osôb v núdzi
Bieňkowská upozornila, že prostredníctvom tohto systému EÚ ako prvá na svete zavádza funkciu globálneho vyhľadávania a záchrany osôb. Tá vďaka takmer okamžitej lokalizácii osôb v núdzi zníži reakčný čas zásahových jednotiek a pomôže pri zachraňovaní ľudských životov.
EK má v úmysle zabezpečiť postupné poskytovanie prvých služieb programu Galileo už v nadchádzajúcich rokoch, len čo sa podarí skompletizovať sústavu družíc. Teraz ich je na obežnej dráhe desať. Kompletná sieť bude obsahovať sústavu 30 družíc a ich podporných pozemných staníc.
Termín spustenia systému je bližšie
Umiestnenie ďalších dvoch družíc európskeho navigačného systému Galileo na obežnú dráhu Zeme priblížil termín jeho spustenia.
Štart z európskeho kozmodrómu v Kourou vo Francúzskej Guyane bol úspešný a obe družice - s poradovými číslami deväť a desať - sa následne podarilo umiestniť na obežnú dráhu, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie Európskej vesmírnej agentúry (ESA).
Začiatkom tohto týždňa vedci z ESA uviedli, že navigačný systém začne fungovať na budúci rok. Presný termín jeho spustenia nie je známy. "Postupným zvyšovaním počtu družíc... bude mať Galileo čoskoro celosvetový dosah," uviedol vo vyhlásení šéf ESA Jan Wörner. "Blíži sa deň, kedy bude Galileo plne schopný prevádzky," dodal Wörner.
Družice číslo sedem a osem boli na obežnú dráhu umiestnené v marci tohto roku. Celý navigačný systém Galileo bude pozostávať z 30 satelitov. Na troch obežných dráhach bude rozmiestnených po deväť družíc. Zvyšné tri satelity budú rezervné pre prípad, že by mal niektorý z 27 poruchu. Systém má poskytovať oveľa vyššiu presnosť určovania polohy než podobný americký GPS.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.