Tieto jedlá nie sú také zdravé, ako sa na prvý pohľad zdá

Niekedy jednoducho nemáme čas alebo chuť si pripravovať zdravé jedlo doma. Potom sme odkázaní na menu v reštauráciách alebo na zdanlivo zdravé balené jedlá v obchode. Prečítajte si, pri ktorých by ste mali zbystriť pozornosť. Nie všetky sú totiž také zdravé, ako sa v spoločnosti propagujú.
-
Balené šaláty
Šaláty a aj tie balené môžu byť zdravé, no pri ich kúpe si dávajte pozor na rôzne dochucovadlá, dressingy alebo krutóny, ktoré môžu zo zdravého šalátu vyrobiť poriadnu kalorickú bombu.
Čítajte: Čo pokazí zdravý šalát?
-
Energetické alebo müsli tyčinky
Pri ich kúpe akosi automaticky predpokladáme, že sú zdravou pochúťkou. Nie vždy to ale platí. Veľa týchto tyčiniek obsahuje kukuričný sirup alebo iné sladidlá, ktoré zo zdanlivo zdravej maškrty robia iba dobre kamuflovanú sladkosť. Skúste ich nahradiť orechmi alebo si pripravte vlastné tyčinky doma. Stačia vám na to orechy, semienka, sušené ovocie a med.
-
Šalátové dressingy
Ak chcete šalát zdravo dochutiť, nekupujte vopred pripravené dressingy. Väčšinou obsahujú majonézu alebo majolenku a iné suroviny, ktoré nenápadne pridávajú kalórie. Vyskúšajte si radšej do šalátu pridať olivový olej a korenie alebo obyčajný biely jogurt.
-
Smoothies
Čo môže byť zdravšie ako nápoj z rozmixovaného ovocia alebo zeleniny? Smoothies sú ale zdravé len vtedy, ak presne viete, čo v nich je. Vo väčšine podnikov a predajniach sa do nich pridávajú sladidlá, zmrzlina alebo iný toping. Pri výbere teda zbystrite pozornosť a pýtajte sa.
-
Bezlepkové cestoviny a iné výrobky
Ak nie ste celiatik, lepku sa vzdávať nemusíte. V mysli mnohých ľudí sa ale slovo bezlepkový automaticky rovná zdravý. V skutočnosti ale tieto výrobky vôbec nemusia byť zdravšie. Výrobcovia totiž lepok často nahrádzajú nezdravými alternatívami.
-
Müsli s príchuťou
Myslíte, že ak si namiesto cereálií kúpite ochutené müsli, znížite príjem kalórií? Omyl – tieto balenia veľmi často obsahujú rovnaký počet kalórií. Skutočne zdravou náhradou sú obyčajné ovsené vločky. Tie môžete dochutiť ovocím alebo orechmi, či korením.
-
Sušené brusnice
Brusnice sú mimoriadne zdravé ovocie, no v sušenej forme sú poriadnou kalorickou bombou. To sa ale týka každého sušeného ovocia. AK má ostať zdravou pochúťkou, musíte si vyberať správny druh a aj množstvo, ktoré skonzumujete.
Čítajte: Sušené ovocie – zdravá alternatíva sladkostí?
-
Proteínový prášok
Bielkoviny je vhodnejšie prijímať v strave, než si ich dopĺňať takýmto spôsobom. Samozrejme, športujúcim ľuďom môže veľakrát pomôcť. No majte na pamäti, že z jeho pridávania do každého nápoja sa veľmi rýchlo môže stať nebezpečný návyk. Ak budete dlhodobo prekračovať jeho odporúčané denné množstvo, môžete si poškodiť obličky alebo pečeň. To sa týka aj športových nápojov – sú vhodné na konzumáciu počas alebo po intenzívnom hodinovom (a viac) tréningu. Inak si zbytočne pridáte 125 kalórií.
-
„Light“ výrobky
Teda tie, ktoré sú označené ako bez tuku a bez cukru dokážu narobiť snáď najväčšie škody. Zvyčajne je táto chýbajúca látka nahradená inou, ktorá musí doplniť chýbajúcu chuť. To teda neznamená, že light výrobky majú nižší obsah kalórií. Často to dokonca býva aj naopak.
-
Ovocie máčané v jogurte
Samotný biely jogurt je určite zdravý, no sušené ovocie sa do takéhoto nemáča. Je obalené v cukre, hydrogenizovanom mlieku, jogurtovom a mliečnom prášku. Čiže tento takzvaný jogurt vám pridá zbytočne ďalšie kalórie naviac. Nezabudnite ani na to, že sušené ovocie je zdravé len vtedy, ak ho konzumujeme s mierou. Ak chcete skutočne zdravú alternatívu, vyskúšajte si do gréckeho jogurtu pridať trochu orechov alebo čerstvého ovocia.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.