Bambucké maslo – využitie pre krásu i zdravie

Jedným z veľmi využívaných prípravkov v kozmetike je aj bambucké maslo. Nie je to však iba obyčajná príjemne voňajúca prísada. Bambucké maslo má skutočne blahodárny vplyv na vlasy a pokožku. Poďme sa na jeho konkrétne účinky pozrieť bližšie.
Bambucké maslo sa získava z orechov Bambuckého stromu. Vyzerá ako tuk žltej alebo slonovinovej farby a má príjemnú orieškovú a dymovú vôňu.
Zloženie
Najdôležitejšími komponentmi sú rôzne kyseliny, ktoré sa v ňom nachádzajú v rozličnej koncentrácii. Patrí tu kyselina olejová, stearová, linolová, palmitová, linolénová a arachidová. Vo veľkom množstve sa v ňom ale vyskytujú aj vitamíny A, E a fenoly.
Použitie na vlasy
- Lámavé, suché vlasy s rozštiepenými končekmi
Môžete ho vmasírovať priamo do pokžoky alebo aplikovať na rozštiepené končeky. Vlasy zacelí a posilní. Pri nadmernom použití ale môže vytvoriť efekt mastných vlasov.
- Proti lupinám a suchej pokožke
Ak máte dlhodobý problém s tvorbou lupín alebo máte celkovo pokožku na hlave suchú, vmasírujte ho priamo na pokožku hlavy niekoľkokrát týždenne.
- Ochrana pred UV žiarením
Ak vystavujete vlasy slanej vode a prudkému slnku, ich nadmerné ničenie môžete zastaviť tak, že ich budete pravidelne ošetrovať bambuckým maslom.
Použitie na pokožku
- Vyživí pokožku
Môžete ho používať ako náhradu krému na tvár ale aj na celé telo. Pôsobí výživne a hydratačne.
- Ochráni pred slnkom
V prípade núdze ho môžete využiť aj ako ochranu pred slabým slnkom. Ak sa ale chystáte chytať bronz, na dôkladnú ochranu vám samotné bambucké maslo nebude stačiť.
- Balzam na pery
Oproti iným prísadám a balzamom má výhodu, že pri izbovej teplote sa nezačne roztápať. Obsahuje všetky potrebné látky, ktoré pery ochránia a vyživia.
- Na celulitídu a strie
Ak chcete predchádzať vzniku celulitídy a strií, elasticitu vašej pokožky veľmi dobre podporí aj bambucké maslo. Musíte ho ale používať pravidelne. Pomáha aj pri zjemnení vzhľadu jaziev.
Čítajte: Strie z pokožky nezmiznú, ale môžete ich zmierniť
- Proti zapálenej a aknóznej pokožke
Má protizápalové účinky, ktoré dokážu upokojiť mierne podráždenú pokožku. Hodí sa teda aj pre ľudí, ktorí bojujú s akné. Pokožku vyživí ale nezamastí ju nadmerne.
- Pri kožných chorobách
Bambucké maslo môžete využiť aj na podporu liečby rôznych ekzémov a kožných ochorení, napríklad pri psoriáze.
Ďalšie spôsoby využitia
- Proti bolesti
Ak máte opuchnuté kĺby, napríklad pri artritíde, úľavu vám prinesie vmasírovanie bambuckého masla do postihnutých kĺbov. Má totiž protizápalové účinky.
- Pri nádche
Môžete ho použiť aj na uvoľnenie dýchacích ciest pri nádche. Pri testovaní sa jeho účinnosť porovnávala so štandardnými kvapkami do nosa a s propolisom. Bambucké maslo síce zaúčinkovalo až za hodinu, no jeho účinok trval najdlhšie, až vyše šesť hodín. U nosových kvapiek bol účinok rýchlejší, no celkovo trval maximálne štyri hodiny.
Čítajte: Propolis je všestranný liek – pôsobí zvnútra i zvonku
- Pri uštipnutí hmyzom
Bambucké maslo vám pomôže zmierniť bolesť alebo svrbenie na rane po hmyze. Neslúži ale ako dezinfekcia a nestiahne opuch. Zato vám pomôže so začervenaním, ktoré stiahne.
Vyskúšali ste už bambucké maslo? Aké vám prinieslo benefity? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.