Utečenci odkryli desivosť Európy, Maďarsku chýba morálka
- 9:51 17.09.2015
- NEW YORK

Šéf humanitárnej organizácie Medzinárodný záchranný výbor (IRC) David Miliband v stredu vyhlásil, že udalosti na srbsko-maďarskej hranici, kde policajti použili slzotvorný plyn proti davom migrantov vrátane žien a detí, odhaľujú "temnú stránku európskeho charakteru".
Bývalý britský minister zahraničných vecí Miliband povedal v rozhovore pre tlačovú agentúru AP, že "každý, kto má aspoň štipku morálky, cíti hrôzu pri tom, čo sa deje v niektorých častiach Európy".
Nemecko si od Milibanda vyslúžilo chválu
Kým Miliband chválil nemeckú vládu za riešenie migračnej krízy v Európe, na adresu Maďarska uviedol, že jeho rozhodnutie postaviť žiletkový plot na zastavenie prílevu migrantov bolo "chybné a krátkozraké a spolu s drsnými metódami aj desivé".
Odporúčame:
V Chorvátsku sú už stovky migrantov, v krajine zostať nechcú
Eurokomisia je ochotná vzdať sa kvót, ponúka nové riešenie
Migranti v Röszke prerazili plot, polícia zasiahla 'slzákom'
Maďarsko vybuduje plot aj na hraniciach s Rumunskom
Srbskí lekári informovali, že po stredajšom zásahu maďarskej polície slzotvorným plynom a vodnými delami proti migrantom, snažiacim sa vstúpiť na územie Maďarska, utrpeli vážne zranenia dvaja ľudia a približne 300 ďalších vyhľadalo lekársku pomoc.
Milibandove vyjadrenia nasledovali dva dni po tom, čo sa 28-členná Európska únia na stretnutí ministrov vnútra v Bruseli nedokázala zhodnúť na jednotnej prisťahovaleckej politike. Členské štáty sa musia dohodnúť, ako si rozdelia 120-tisíc utečencov, vrátane tých z Maďarska.
Únia podľa Milibanda v kríze zlyhala
Šéf IRC označil zlyhanie Európskej únie pri riešení migračnej krízy za "sklamanie po všetkých stránkach", ale dodal, že Európa nemá iné východisko ako nájsť nejaké riešenie. "Odkopnúť to na cestu, odkopnúť týchto ľudí na cestu očividne nie je riešením," dodal Miliband.
Humanitárna mimovládna organizácia IRC vznikla v roku 1933 na žiadosť Alberta Einsteina. Poskytuje núdzovú aj dlhodobú pomoc utečencom a ľuďom vyhnaným z domovov vojnou, prenasledovaním či prírodnou katastrofou.

Macron po vražde v mešite: Rasizmus a nenávisť nemajú vo Francúzsku miesto
Vo Francúzsku nikdy nebude miesto pre rasizmus a nenávisť, uviedol v nedeľu francúzsky prezident v súvislosti s brutálnym pobodaním moslimského muža v mešite na juhu krajiny.

Telegraph: Zelenskému bolo v rozpore s protokolom udelené miesto v prvom rade
Vatikán porušil svoj protokol, keď Volodymyra Zelenského na pohrebe pápeža Františka usadil do prvého radu spolu s Donaldom Trumpom a Emmanuelom Macronom.

Na hrobe pápeža bola biela ruža, pre Františka mala osobitný význam
Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.

V prípade nárazu auta do ľudí na festivale zreme nejde o terorizmus
V prípade nárazu auta do davu na pouličnom festivale v kanadskom meste Vancouver podľa všetkého nejde o „akt terorizmu“, uviedla v nedeľu tamojšia polícia.

Pri jazde na streche vagónu mestského vlaku zahynuli dvaja ľudia
Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín.