Až 90 percent utečencov sú podľa Smeráka Madeja špekulanti
Udeľovanie kvót na prerozdelenie imigrantov ako riešenie súčasnej utečeneckej krízy v Európe odmieta strana Smer-SD, OĽaNO aj SaS. V diskusnej relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska - RTVS sa na tom v sobotu zhodli Robert Madej (Smer-SD), Janka Šípošová (OĽaNO) a Juraj Droba (SaS), ktorí však majú rozdielne pohľady na väčšinu ostatných aspektov tohto problému.
Kvóty sú podľa Madeja nezmyselné
Madej zopakoval postoj vládneho Smeru, že zavedenie kvót je nezmyslené, pretože lákadlom pre utečencov sú bohaté krajiny ako Nemecko a na Slovensku zostať nechcú. Vyjadril tiež presvedčenie, že do Európy nelegálne prichádzajú najmä ekonomickí migranti, pred ktorými si musí EÚ posilniť ochranu svojich vonkajších hraníc.
"Schengen už nefunguje. Dnes si už naše hranice chrániť nevieme," vyhlásil. Migranti pritom môžu podľa Madeja predstavovať bezpečnostné i zdravotné riziko. "Ja tu vidím ľudí, ktorí sú agresívni. Ako sa potom budú správať u nás?" spýtal sa a dodal, že až 90 percent imigrantov sú mladí ľudia a špekulanti.
Madej si myslí, že ak EÚ schváli kvóty a nezačne prísne chrániť svoje vonkajšie hranice, bude to pozvanie pre ďalšie tisíce utečencov, ktorých nebude schopná uživiť. Smer-SD podľa neho stále trvá na tom, že treba riešiť problém tam, kde vznikol, zároveň s ochranou schengenskej hranice únie a zastavením prevádzačstva ako závažného trestného činu. "Musíme na vonkajších hraniciach vyfiltrovať ekonomickú imigráciu," uzavrel.
Smer vyvoláva kultúru strachu, tvrdí opozícia
Podľa Janky Šípošovej EÚ nemala začínať kvótami, ale analýzou toho, čo sa deje, a prečo. Za dôležité považuje, aby azylový proces vo všetkých krajinách prebiehal podľa platných pravidiel. "Až pri tých, ktorí požiadajú o medzinárodnú ochranu, môžeme hovoriť o kvótach," zdôraznila.
Slovenská vláda podľa nej vyvoláva v obyvateľstve strach pred migrantmi. "Strach a nenávisť v SR povzbudzuje rétorika Smeru. Ľudia absorbujú tento strach a Smer bude považovaný za spasiteľa," konštatovala. Jediné riešenie vidí na úrovni EÚ, ktorá by mala nájsť mechanizmus na "vytriedenie migrantov" na tých, ktorí dostanú medzinárodnú ochranu a na tých, ktorí nie. "Najprv sa ale treba dohodnúť," zdôraznila.
Juraj Droba považuje utečeneckú krízu za nielen európsky, ale globálny problém, na riešení ktorého by sa mal podieľať aj zvyšok sveta, a to najmä bohaté arabské krajiny ako Saudská Arábia, Kuvajt, Bahrajn či Spojené arabské emiráty, ktoré zatiaľ neprijali jediného imigranta. Aj Droba si myslí, že vláda a premiér Robert Fico migrantmi straší slovenské obyvateľstvo. "Svalnatý Robert Fico hrozí a zavádza kultúru strachu na Slovensku a zo slova islam a moslim urobil nepriateľa," povedal s tým, že SaS takýto prístup považuje za neprijateľný.
Za možné riešenie považuje strana SaS zriadenie dvoch veľkých utečeneckých táborov na Balkáne alebo v Turecku a v severnej Afrike, ako aj zastavenie prevádzačstva. Migrantom je tiež podľa neho nutné odkázať, že sa im sem neoplatí ísť.
Zverejnili nahrávky z poľovníckej chaty: Príbuzné policajtov ich zverejnili ako „vianočný darček“
Kompletné nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch sa v predvianočnom čase opäť dostali na verejnosť.
Polícia v pohotovosti: Bankomat v Bešeňovej zničila explózia
Polícia vyšetruje prípad stredajšej rannej explózie bankomatu v obci Bešeňová v okrese Ružomberok.
Nepodceňte silu zvyku: Psychologička radí, ako prekonať ‘čertíka’ v hlave
Ak ľudia bilancujú starý rok a vidia ho negatívne, mali by zmeniť uhol pohľadu a pozrieť sa na veci napríklad spôsobom, čo všetko sa za ten rok naučili, aj z nepríjemných zážitkov.
Narodenie Pána: Jeden z najväčších sviatkov kresťanstva
Slávnosť Narodenia Pána, ktorá je popri Veľkej noci a Turícach najväčším cirkevným sviatkom, slávi v stredu väčšina kresťanov na Slovensku i vo svete.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.