Za život pochodovalo 85-tisíc ľudí, zablokovali námestie
V nedeľu sa v Bratislave konal druhý Národný pochod za život. Tesne pred 15:00 sa dav účastníkov Národného pochodu za život pobral do ulíc a skončil po dvoch hodinách. Davy ľudí neabsolvovali celú trasu, pretože to do 17:00 nestihli.
Podľa neho radosť zo života by mal mať každý človek od počatia po prirodzenú smrť. "Oplatí sa robiť aj takéto akcie. Dnešok potvrdil, že je to vážna téma, ktorá zaujíma množstvo ľudí. Verím, že ľudí pochod podnieti ľudí, aby pri témach života bolo aktívni," konštatoval. Pri organizácii pochodu pomáhalo tisíc dobrovoľníkov, z toho 200 účinkujúcich.
Ľudí doviezlo 200 autobusov
V dave bolo mnoho rodín s deťmi, kňazi, rehoľníci, ale aj viacero politikov z rôznych politických strán. Na záchytnom parkovisku pri Inchebe v Petržalke bolo zaparkovaných približne 200 autobusov s účastníkmi pochodu. Trasa pochodu viedla ulicami centra Bratislavy - z Námestia SNP cez ulice Gorkého, Jesenského, Mostovú, Rázusovo nábrežie, Staromestskú, Suché Mýto a Hurbanovo námestie. Pochod bol spojený s viacerými dopravnými obmedzeniami, prevažne v mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Na bezpečnosť dohliadali tak organizátori, ako aj príslušníci mestskej a štátnej polície. Pokojný priebeh pochodu nenarušili žiadne incidenty.
Program na Námestí SNP začal o 12:30 koncertom Petra Bažíka a Márie Čírovej. V dopoludňajších hodinách prebehli osobitné pro-life bohoslužby vo vybraných bratislavských kostoloch. V nich sa účastníci zo všetkých slovenských diecéz stretli na omšiach so svojimi biskupmi.
Zvolávateľom pochodu bola prvotne Konferencia biskupov Slovenska. "Mám radosť a vďačnosť. Spoločenstvo tých, ktorí vyznávajú radosť zo života a chcú chrániť život, je veľmi veľké," povedal pomocný bratislavský biskup Jozef Haľko. Národný pochod za život nadväzuje na podujatie spred dvoch rokov, ktoré sa konalo po prvýkrát v histórii z iniciatívy KBS v Košiciach. Nieslo sa v znamení hesla "Poďme von a bojujme za život". Jeho cieľom bolo mobilizovať verejnosť a upozorniť mienkotvorcov a legislatívcov, že ochrana života a rodiny tvorenej manželstvom muža a ženy ako nenahraditeľného priestoru pre vznik a rozvoj života majú na Slovensku podporu verejnosti. Na akciu vtedy prišlo 80-tisíc ľudí. Účastníci prijali i manifest. Verejne v ňom okrem iného vyjadrili presvedčenie, že život každého človeka je neoceniteľný, a preto má byť bezpodmienečne chránený počas celej jeho dĺžky od počatia po prirodzenú smrť a má byť rešpektovaná jeho ľudská bytosť.
Tri požiadavky na politikov
Návrhy sa zameriavajú na tri oblasti. Zlepšenie právnej úpravy ochrany života, zlepšenie systému pomoci nenarodeným deťom a tehotným matkám ohrozeným umelým potratom a zlepšenie rodinnej politiky a postavenia rodín s deťmi. "V roku 2009 bol na Slovensku zavedený tzv. informovaný súhlas žien žiadajúcich o umelý potrat. Informácia, ktorá sa ženám poskytuje, je však stále nedostatočná a je potrebné ju upraviť. Ženy majú byť o možných negatívnych následkoch umelého potratu na ich zdravie férovo a jasne upozornené," uviedol Michalčík. Medzi ďalšími úpravami je navrhnutá ochrana nenarodeného dieťaťa pred umelým potratom z dôvodu jeho pohlavia, či z ekonomických a sociálnych dôvodov. Organizátori ďalej požadujú posilniť práva a zodpovednosť otcov nenarodených detí.
Veľký dôraz kladú aj na požiadavku vytvorenia účinnej siete pomoci pre tehotné matky a ich rodiny v kritickej situácii, a to aj s podporou štátu. "Novela zákona o sociálnych službách by mala zaviesť možnosť zriaďovať Domovy pre tehotné matky, ktoré nám na Slovensku chýbajú. Chýba nám aj sociálna pomoc tehotnej matke v núdzi a je potrebné tiež uľahčiť situáciu študujúcim rodičom," povedal Michalčík.
Tretí okruh požiadaviek smeruje k zlepšeniu rodinnej politiky a postavenia rodín s deťmi. Podľa organizátorov je potrebné rozlišovať medzi rodinnou a sociálnou politikou štátu. "Rodinná politika má smerovať k tomu, aby ľudia zakladali rodiny, aby sa manželstvá nerozvádzali, aby sa v nich rodili detí a boli riadne vychovávané, a aby sa deti postarali o svojich rodičov, keď zostarnú. Sociálna politika prichádza vo väčšine prípadov na rad vtedy, keď zlyhá rodina. Čím viac funkčných rodín na Slovensku bude, tým menej sociálnych problémov budeme musieť riešiť," uviedol Michalčík.
V rodinnej politike tiež navrhujú zaviesť programy podpory demografického rastu, znížiť daňové a odvodové zaťaženie rodín, či zvýšiť starobný dôchodok rodičov pracujúcich detí. "Zmeny sú možné, ako sme videli aj pri prijatí novely ústavy o ochrane manželstva. Sme presvedčení, že naše návrhy sú politicky priechodné a očakávame, že ich politické strany budú aktívne presadzovať," povedal Michalčík.
Zverejnili nahrávky z poľovníckej chaty: Príbuzné policajtov ich zverejnili ako „vianočný darček“
Kompletné nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch sa v predvianočnom čase opäť dostali na verejnosť.
Polícia v pohotovosti: Bankomat v Bešeňovej zničila explózia
Polícia vyšetruje prípad stredajšej rannej explózie bankomatu v obci Bešeňová v okrese Ružomberok.
Nepodceňte silu zvyku: Psychologička radí, ako prekonať ‘čertíka’ v hlave
Ak ľudia bilancujú starý rok a vidia ho negatívne, mali by zmeniť uhol pohľadu a pozrieť sa na veci napríklad spôsobom, čo všetko sa za ten rok naučili, aj z nepríjemných zážitkov.
Narodenie Pána: Jeden z najväčších sviatkov kresťanstva
Slávnosť Narodenia Pána, ktorá je popri Veľkej noci a Turícach najväčším cirkevným sviatkom, slávi v stredu väčšina kresťanov na Slovensku i vo svete.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.