• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
22°Bratislava

Viete, ako Facebook ovplyvňuje našu pamäť a pracovný výkon?

  • 19:09 21.09.2015
  • Bratislava
Viete, ako Facebook ovplyvňuje našu pamäť a  pracovný výkon?

Váš nasledujúci post na Facebook si radšej poriadne premyslite. Prezradíme vám, prečo.

To, že sociálne médiá zasiahli hlboko do našich životov je dnes už nespochybniteľný fakt. Podľa viacerých výskumov odvádzajú našu pozornosť, často ničia naše sebavedomie a dávajú prechod aj iným našim zlým či dobrým vlastnostiam. Medzi to, čo Facebook u ľudí ovplyvňuje, sa najnovšie môže započítať aj pamäť.

Facebook sa update-tuje zhruba 30 miliónov-krát za hodinu. Je teda jasné, prečo ho verejnosť i vedci považujú za priestor, kde je jednoducho priveľa informácií na kapacitu ľudského mozgu. Posledný výskum ale môže toto tvrdenie dosť podstatne narušiť. University of Warwick v spolupráci s UC San Diego dokázali, že Facebookové statusy sú omnoho viac zapamätateľné, než úryvky z kníh alebo tváre ľudí.

Ako to funguje

Podľa profesorov psychológie z UC San Diego sú statusy až o 1,5-krát viac zapamätateľné, než úryvky z kníh a až 2,5-krát viac než tváre ľudí. Tieto čísla sú silným ukazovateľom vplyvu na pamäť. Podľa výskumníkov totiž ide o taký rozdiel v pamäti, aký je medzi ľuďmi s amnéziou a u ľudí s normálnymi schopnosťami zapamätať si informácie.

Čítajte: Tieto veci nikdy nezdieľajte na sociálnych sieťach

Zdá sa, že celý trik spočíva v tom, akým štýlom sú posty písané. Tento „digitálny jazyk“ je veľmi blízky tomu, ako ľudia medzi sebou normálne komunikujú. A na túto formu komunikácie naša pamäť odpovedá lepšie než na vety z kníh, ktoré majú viac premyslenú a často zložitejšiu formu. Podľa Nicholasa Christenfelda, ktorý je členom výskumného tímu z UC San Diego, nám digitálna komunikácia umožňuje vrátiť sa späť k osobnejšiemu hovorovému štýlu reči.

Facebookový efekt

Facebooku sa často kladie za vinu aj znížená produktivita u zamestnancov. Čiastočne je to pravda, najmä ak na ňom trávia väčšinu pracovnej doby. Odtrhnúť ich ale od tejto sociálnej siete úplne tiež nie je najšťastnejšie riešenie.

V jednej štúdii rozdelili ľudí do troch skupín – jedna pracovala bez prestávok, druhá mohla počas prestávok surfovať na internete (okrem Facebooku) a tretia mohla prestávky tráviť práve na Facebooku. Skupiny ľudí, ktorí trávili prestávky surfovaním alebo na Facebooku dosiahli zvýšenie produktivity až o 40%. Pritom tá skupina, ktorá mala povolené tráviť prestávky na Facebooku, ho opakovane zvýšila ešte o 16%.

Podľa tohto výskumu sú krátke prestávky počas pracovnej doby výborným spôsobom, ako nechať mozog oddýchnuť a následne zvýšiť koncentráciu. Výsledkom je potom väčšia produktivita.

Ako je to u vás? Viete si ustrážiť, koľko času strávite na sociálnych sieťach?

Zdroj: Info.sk, DK, businessnewsdaily.com, rd.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

6:53 26.04.2025Zdravie

Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.