• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 27.4.2025Meniny má Jaroslav
18°Bratislava

České školstvo sa pripravuje na príchod detí migrantov

  • 17:57 21.09.2015
  • PRAHA
České školstvo sa pripravuje na príchod detí migrantov

Na možný príchod väčšieho počtu utečencov do Českej republiky sa pripravuje tiež tamojšie ministerstvo školstva. Po rokovaní s českou eurokomisárkou pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věrou Jourovou to v pondelok povedala šéfka českého rezortu školstva Kateřina Valachová, informuje server Novinky.cz.

VŠETKO O UTEČENCOCH

Valachová pripomenula, že deti cudzincov chodia do českých škôl bežne. V prípade migrantov by však žiaci pochádzali z iného kultúrneho prostredia, na čo podľa nej nemusia byť učitelia pripravení. Uviedla, že jedným z očakávaných problémov v súvislosti s deťmi utečencov môže byť potreba tlmočenia. V tejto otázke je údajne v kontakte s českými vysokými školami, ktoré ponúkli koordinovanú pomoc tiež ministerstvu školstva.

Náklady na prípadné začlenenie detí utečencov zatiaľ školstvo nevyčíslilo. "Nepredpokladáme, že by to boli čiastky, ktoré by sme neuniesli," uviedla. Valachová dodala, že česká vláda už pred dvoma mesiacmi pripravila rezervu na pokrytie možných dôsledkov utečeneckej krízy na verejné rozpočty, kde sa počíta tiež s financiami pre ministerstvo školstva.

Odporúčame:

Chorváti pre utečencov blokujú kamióny, Srbi protestujú

De Maiziére sa postavil Merkelovej, utečencov chce vracať

Rakúsko prijalo cez víkend vyše 20-tisíc utečencov


Podľa Valachovej sa na vzdelávanie cudzincov aktuálne všeobecne vyčleňuje približne 90 miliónov korún. "My v Českej republike nezačíname úplne na zelenej lúke, samozrejme dokážeme už v rámci súčasnej vzdelávacej sústavy a súčasných škôl reagovať na potreby detí," pripomenula Valachová po stretnutí s Jourovou. Političky sa zaoberali predovšetkým začleňovaním sociálne znevýhodňovaných detí do školského systému.

"Spoločné vzdelávanie sa vzťahuje na všetky deti, nech majú akékoľvek špeciálne potreby - so zdravotným postihnutím, z menšín, rómskych detí a samozrejme sa to týka aj detí cudzincov," uviedla ministerka. Pomôcť by v tom podľa nej mala novela školského zákona, ktorá by priniesla reálne peniaze pre asistentov pedagógov, školských psychológov, sociálnych pracovníkov či na pomôcky, ktoré pomôžu deťom úspešne zvládnuť učivo.

Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron po vražde v mešite: Rasizmus a nenávisť nemajú vo Francúzsku miesto

Macron po vražde v mešite: Rasizmus a nenávisť nemajú vo Francúzsku miesto

DNES - 16:00Zahraničné

Vo Francúzsku nikdy nebude miesto pre rasizmus a nenávisť, uviedol v nedeľu francúzsky prezident v súvislosti s brutálnym pobodaním moslimského muža v mešite na juhu krajiny.

Telegraph: Zelenskému bolo v rozpore s protokolom udelené miesto v prvom rade

Telegraph: Zelenskému bolo v rozpore s protokolom udelené miesto v prvom rade

DNES - 15:02Zahraničné

Vatikán porušil svoj protokol, keď Volodymyra Zelenského na pohrebe pápeža Františka usadil do prvého radu spolu s Donaldom Trumpom a Emmanuelom Macronom.

Na hrobe pápeža bola biela ruža, pre Františka mala osobitný význam

Na hrobe pápeža bola biela ruža, pre Františka mala osobitný význam

DNES - 13:30Zahraničné

Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.

V prípade nárazu auta do ľudí na festivale zreme nejde o terorizmus

V prípade nárazu auta do ľudí na festivale zreme nejde o terorizmus

DNES - 12:11Zahraničné

V prípade nárazu auta do davu na pouličnom festivale v kanadskom meste Vancouver podľa všetkého nejde o „akt terorizmu“, uviedla v nedeľu tamojšia polícia.

Pri jazde na streche vagónu mestského vlaku zahynuli dvaja ľudia

Pri jazde na streche vagónu mestského vlaku zahynuli dvaja ľudia

DNES - 11:14Zahraničné

Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín.