Ako nám pomáha zázvor pri nevoľnosti?
Či už ho konzumujete surový alebo si radšej doprajete čaj, zázvor nám pomáha pri rôznych zdravotných ťažkostiach. K nim patria aj tráviace problémy, konkrétnejšie nevoľnosť a zvracanie. Čo sa ale v našom bruchu po konzumácii zázvoru deje? A ako nám to pri týchto ťažkostiach pomôže? Čítajte ďalej.
Starodávny všeliek
Zázvor si popularitu užíva už tisícročia ako veľmi účinný všeliek. Používa sa na posilnenie imunity, pri nádche a chrípke, posilní srdce a pomôže vám zbaviť sa zápalov. Veľa štúdii a výskumov sa ale venuje práve jeho vplyvu na náš tráviaci systém. Má preukázateľné karminatívne účinky (proti nadúvaniu) a upokojuje tráviaci trakt.
Čítajte: Domáci zázvorový liek na tráviace ťažkosti
No často sa používa aj pre svoje antiemetické účinky. To znamená proti nevoľnosti a zvracaniu. Hodí sa teda aj ako prostriedok proti kynetóze či pri tehotenskej nevoľnosti. Čomu ale vďačíme za to, že zázvor dokáže takto pôsobiť?
Zázračnou látkou sú gingeroly
To, čo ľudia bežne nazývajú koreňom zázvoru (najčastejšie konzumovaná časť), je v skutočnosti rizóm, teda podzemok, zázvoru. Rizómy sú podzemné stonky so šupinovitými listami a púčikmi.
Táto časť zázvoru obsahuje gingeroly. Sú to veľmi účinné látky, ktoré zázvoru dávajú typickú chuť a vôňu. Okrem toho sa práve v nich ukrývajú protizápalové, antioxidačné účinky a aj entiemické účinky.
Čítajte: Zázvor, bojovník proti rakovine
Gingerol patrí medzi fenoly a je podobný kapsaicínu, ktorý dáva pálivú príchuť čili papričkám. Jeho teplenou úpravou sa zmení na zingeron, ktorý je chuťovo menej štipľavý a má sladšiu vôňu.
Predpokladá sa, že gingerol alebo zingeron dokážu na určitú dobu potláčať štiepenie skonzumovanej potravy a preto potláčajú aj nevoľnosť. V každom prípade ide o veľmi účinný prostriedok proti nevoľnosti spôsobenej jedlom, chorobou, hormonálnymi výkyvmi alebo pohybom.
Používate zázvor proti nevoľnosti? Alebo má vo vašej domácnosti iné uplatnenie? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.