• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 26.4.2025Meniny má Jaroslava
11°Bratislava

Separatisti v Donbase chcú posunúť termín volieb na február

  • 14:38 22.09.2015
  • KYJEV
Separatisti v Donbase chcú posunúť termín volieb na február

Samozvané proruské republiky na východe Ukrajiny chcú posunúť termín svojich volieb do miestnych samospráv na február budúceho roku. Spresnili, že tento krok je súčasťou ich snáh dostať mierový proces z mŕtveho bodu, v ktorom sa ocitol.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

V predvečer schôdzky kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny to pre proruskú doneckú tlačovú agentúru DAN uviedol predstaviteľ Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) na rokovaniach Vladislav Dejnego. Komunálne voľby v Doneckej ľudovej republike (DĽR) a LĽR by sa podľa neho mohli konať 21. februára 2016.

Voľby sa mali konať zároveň s ukrajinskými

Podľa mierových protokolov uzavretých v bieloruskom Minsku miestne voľby v separatistických regiónoch sa mali konať v rovnakom čase ako na zvyšku územia Ukrajiny, teda 25. októbra tohto roku. Ukrajinská vláda však uviedla, že voľby v Donbase sa neuskutočnia vzhľadom na bezpečnostnú situáciu v regióne i z obáv, že by nemuseli byť dodržiavané príslušné zákony.

Vedenia oboch separatistických republík medzičasom vypísali termíny vlastných volieb na október a november, čím nahnevali Kyjev, ktorý už deklaroval, že ich výsledky neuzná. Práve v snahe dostať sa z tejto slepej uličky v utorok separatisti navrhli nový termín volieb.

Odporúčame:

Ukrajina zablokovala prístup na Krym pre nákladnú dopravu


Porošenko skritizoval plánované voľby v Donbase

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok kritizoval plány DĽR a LĽR na ich vlastné voľby v októbri a novembri. Vyhlásil, že to "nebudú voľby, nebudú slobodné, nebudú spĺňať štandardy Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe". Upozornil, že voľby separatistov sú v rozpore s minskými dohodami.

Agentúra Reuters uviedla, že zatiaľ nie je jasné, či sa voľby v termíne navrhovanom separatistami uskutočnia pod dohľadom ukrajinských úradov. Kyjev deklaroval, že dohľad nad hlasovaním je nutný, aby voľby mohli byť vyhlásené za platné.

V minulosti sa obe strany konfliktu na východe Ukrajiny opakovane obviňovali z porušovania prímeria, na ktorom sa dohodli. Zatiaľ posledné prímerie, dohodnuté koncom augusta a platné od 1. septembra, však obe strany dodržiavajú, i keď tiež dochádza k sporadickým incidentom.

Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump porušil dress code predpísaný Vatikánom pre pohreb pápeža Františka

Trump porušil dress code predpísaný Vatikánom pre pohreb pápeža Františka

DNES - 17:14Zahraničné

Donald Trump, Joe Biden i Volodymyr Zelenskyj upútali na pohrebe pápeža Františka pozornosť z neočakávaného dôvodu: nerešpektovaním pravidiel obliekania, ktoré nariadil Vatikán.

Meloniová: Stretnutie Trumpa a Zelenského na pohrebe pápeža bolo zásadné

Meloniová: Stretnutie Trumpa a Zelenského na pohrebe pápeža bolo zásadné

DNES - 16:49Zahraničné

Talianska premiérka Giorgia Meloniová označila sobotné stretnutie Volodymyra Zelenského a Donalda Trumpa v Bazilike svätého Petra pred pohrebom pápeža Františka za mimoriadne významné.

Trump a von der Leyenová sa vo Vatikáne dohodli, že sa stretnú

Trump a von der Leyenová sa vo Vatikáne dohodli, že sa stretnú

DNES - 16:41Zahraničné

Donald Trump a Ursula von der Leyenová sa počas sobotňajšej krátkej interakcie na okraji pohrebu pápeža Františka vo Vatikáne dohodli, že sa niekedy stretnú.

Trump: Putin možno vojnu nechce ukončiť a treba s ním jednať inak - cez sankcie

Trump: Putin možno vojnu nechce ukončiť a treba s ním jednať inak - cez sankcie

DNES - 16:29Zahraničné

Trump v sobotu na svojej sociálnej sieti Truth Social vyjadril domnienku, že šéf Kremľa Vladimir Putin možno nechce ukončiť na Ukrajine a je potrebné s ním rokovať inak - cez sankcie.

S pápežom Františkom sa prišlo rozlúčiť najmenej 400.000 ľudí

S pápežom Františkom sa prišlo rozlúčiť najmenej 400.000 ľudí

DNES - 16:21Zahraničné

Na sobotňajší pohreb pápeža Františka sa prišlo pozrieť najmenej 400.000 ľudí, vyplýva to z odhadu talianskeho ministerstva vnútra.