Faktory, ktoré ovplyvňujú plodnosť u žien

Všetci vieme, že šanca na počatie dieťaťa sa znižuje vekom. No sú aj iné príčiny, okrem chorôb, ktoré môžu negatívne ovplyvniť plodnosť aj v mladom veku.
Ak sa vám nedarí počať dieťatko a vaše zdravotné výsledky sú pritom v poriadku, na vine budú iné faktory. Prečítajte si, čo môže u žien v produktívnom veku silne ovplyvniť ich plodnosť.
-
Obezita
Nejaké to kilo naviac nie je žiadnou prekážkou, no pri začínajúcej obezite sa začnú aj problémy s počatím. Obezita ovplyvňuje tvorbu hormónov a znižuje funkčnosť vaječníkov.
-
Anorexia
Extrémne chudé ženy majú zvyčajne nedostatok leptínu. A nedostatok tohto hormónu sa v tele ženy prejavuje poruchami v menštruačnom cykle. A pri takýchto komplikáciách je veľmi ťažké otehotnieť prirodzene.
-
Vek
Nielen menopauza zastaví vašu snahu o počatie. Problémy sa môžu začať už skôr – v niektorých prípadoch rok až dva pred skutočným začiatkom menopauzy. Ťažkosti s otehotnením u žien zvyčajne začínajú okolo veku 35 rokov.
Čítajte: Nechuť na sex a podráždenosť. Keď je v prechode MUŽ!
Samozrejme, možnosť počať sa tým nevylučuje.
-
Každodenné chemikálie
Zdanlivo nenápadné pesticídy a iné chemikálie, s ktorými bežne prichádzame roky do styku, môžu u žien spustiť skoršiu menopauzu. A tým aj znížiť ich šance na počatie.
-
Fajčenie
Priamo sa podieľa na schopnosti prirodzeného počatia. Až v 13% je fajčenie dôvod, prečo sa ženám nedarí počať. Fajčenie ovplyvňuje funkciu hormónov a aj DNA, u mužov aj u žien.
-
Alkohol
Niekoľko pohárikov týždenne na plodnosť nemá drastický dopad, no lekári varujú pred príliš častou konzumáciou alkoholu. Tá sa už podpisuje pod problémy s ovuláciou a spája sa aj s problémami počať prirodzeným spôsobom.
-
Stres
Ženy, ktoré sú často pod stresom, zvyknú mať zvýšené hladiny určitých enzýmov. A podľa štúdie v Human Reproduction (2014) majú aj väčšie komplikácie počať. Neznamená to, že stres je priamo zodpovedný za plodnosť, jeho celkový vplyv na procesy v ženskom tele ale dopad má. Ak sa snažíte počať počas stresového obdobia, musíte nájsť spôsob, ako sa so stresom účinne vyrovnať.
-
Kojenie
V spoločnosti je ešte stále populárny mýtus, že žena, ktorá kojí, nemôže otehotnieť. Kojenie nie je žiadna forma prirodzenej antikoncepcie ale zohráva úlohu pri opätovnom pokuse o počatie. Má totiž dopad na ovuláciu.
-
Extrémne cvičenie
Cvičenie je súčasťou zdravého životného štýlu, ale všetkého veľa škodí. A to najmä ak sa pokúšate splodiť dieťatko. Extrémny tréning má dopad na ovuláciu a tým pádom aj na plodnosť. S podobnými problémami sa môžu stretnúť ženy, ktoré tato cvičia päťkrát týždenne. Problémy zvyčajne signalizuje už vopred zmena v menštruačnom cykle.
-
Štítna žľaza
Problémy so štítnou žľazou môžu stáť aj za problémovým počatím. Ak ste si jej funkčnosť ešte nedali skontrolovať, možno je teraz tá vhodná doba.
Čítajte: Kolíše vám hladina hormónov? Tieto tipy vám pomôžu dostať ich späť do rovnováhy
-
Kofeín
Ako môže vaša obľúbená šálka kávy ovplyvniť vašu plodnosť? Nuž, nijako. Ak ale patríte k ženám, ktoré si pravidelne doprajú viac než dve kávy denne, môžete mať problém počať. Podľa dvoch štúdií má totiž kofeín dopad na pohyb vajíčka cez vaječníky.
Museli ste sa v niečom pri snahe počať obmedziť? Alebo sa vám pošťastilo otehotnieť bez komplikácií?

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.