Tri veci, ktoré musíte vedieť o vitamínových doplnkoch
Čítajte ďalej a dozviete sa viac o obvyklých doplnkoch, ako vybrať tie správne, a kedy užívať alebo naopak vyhnúť sa doplnkom.
Aký je najlepší spôsob užívania vitamínových doplnkov? Aké množstvo vitamínových alebo minerálnych doplnkov by ste mali užívať? Koľko druhov doplnkov by ste mali užívať, alebo kedy prestať? To sú niektoré z najčastejších otázok a odpoveď je takmer vždy neurčitá. Nesprávne doplnky vám môžu urobiť viac škody ako úžitku, no ak si vyberiete správne, môžu skutočne zlepšiť vaše zdravie.
Prestaňte užívať multivitamíny
Mnoho ľudí sa domnieva, že multivitamíny sú obrana proti ochoreniam. V skutočnosti môžu multivitamíny urobiť viac škody ako úžitku. Ak sa pozriete na zloženie väčšiny multivitamínov, všimnete si, že majú priveľa niektorých živín, ako je vitamín A alebo B6 a nedostatok ďalších živín, ako je horčík alebo železo. Táto nerovnováha živín znamená predávkovanie a zároveň nízky príjem iných vitamínov. Ďalším dôvodom, prečo sú multivitamíny zlé pre vaše zdravie, je kvôli ich zlej kvalite. Mnohokrát obsahujú prísady, ktoré telo nedokáže využiť.
Prírodné potraviny vs. doplnky
Možno najlepší spôsob, ako získať vitamíny, živiny a minerály, je z potravín. Živiny prichádzajú v rôznych formách a správajú sa inak vo vašom tele. Užívanie živín prirodzene z potravín je pre telo efektívnejšie, než prijímanie živín z pilulky.
V niektorých prípadoch však existujú výnimky. Jedna štúdia ukázala, že 10 až 30% starších ľudí (zvyčajne nad 50 rokov) nedokáže stráviť ani vstrebávať prírodný vitamín B-12 z potravín. V takýchto prípadoch sa odporúča, aby užívali B-12 v tabletkách. Tiež tehotným ženám sa odporúča, aby užívali vitamín B-9 z doplnkov alebo obohatených potravín, rovnako ako z normálnych potravín. U vitamínu C je prirodzená aj syntetická forma v poriadku.
Čítajte: Môže vitamín E zachrániť imunitné bunky?
Niekedy syntetické formy doplnkov môžu dokonca ponúknuť viac výhod oproti prirodzenej podobe. Napríklad syntetická forma niacínu spôsobuje menšie sčervenanie kože ako prírodný niacín.
Načasovanie
Správne načasovanie vašich doplnkov môže nielen optimalizovať ich výhody, ale tiež sa tým dokážete vyhnúť nežiadúcim účinkom. Minerály, ako je vápnik, sú efektívnejšie využité v tele počas noci. Magnézium tiež pôsobí ako prírodný uvoľňovač svalov a môže pomôcť pri podpore kvality spánku. Na druhú stranu zinok by sa nemal užívať s vápnikom, takže by ste ho mali užiť skôr ráno.
Čítajte: Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú aj 7 rokov po vysadení
Ak to nepotrebujete, neberte to
U doplnkov vždy bude existovať určité riziko. Aj tá najprirodzenejšia forma môže obsahovať vysoké množstvo ťažkých kovov alebo znečisťujúcich látok. Ak máte pochybnosti o tom, či doplnky potrebujete, je lepšie ich neužívať.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.