Prečo by sme mali pracovať?
- 20:08 23.09.2015
- Bratislava

Otázka, ktorú si často kladieme, keď nám ráno zvoní budík. Prečo musíme pracovať? Podľa všetkého za tým nie sú len peniaze. Prečítajte si komplexné vysvetlenie od psychológa Barryho Schwartza.
Prečo musíme takmer každé ráno zvádzať ten nezmyselný boj s posteľou a potom ísť do práce? Prečo nemôžu byť naše životy naplnené iba voľným časom, kde sa jedno dobrodružstvo bude striedať s ďalším? Znie to ako hlúpe otázky, veď predsa potrebujeme zarábať na živobytie!
Čítajte: Čo by ste o sebe v práci nemali prezrádzať
Skutočne je to ale jediný dôvod, prečo ľudia pracujú? Poďme sa pozrieť na to, či za tým nebudú aj iné príčiny.
-
Je to výzva
Pre spokojných zamestnancov predstavuje ich práca určitú výzvu voči ich mentálnym, fyzickým alebo kreatívnym či logickým schopnostiam. Je to podobná skupinka ľudí, ktorá sa napríklad baví lúštením sudoku alebo riešením hlavolamov.
-
Máme kontrolu
Ďalšou nemateriálnou výhodou, ktorú nám práca môže poskytnúť, je pocit kontroly. V určitých sférach a pozíciách máme možnosť riadiť iných ľudí, máme určitú autonómiu v našom konaní. Tento pocit je pre mnohých ľudí pozitívnou motiváciou.
-
Sme súčasťou skupiny
Človek je tvoj spoločenský a byť súčasťou tímu môže byť pre niektorých ľudí príjemný bonus. V rámci práce spoznávame ľudí, ktorí prinášajú nové informácie a interakcie. To si môže veľa z nás podvedome ceniť. A kolegialita často prerastá do priateľstva.
-
Dáva pocit naplnenia
Veľmi vzácnou motiváciou pre zamestnaných je pocit, že ich práca prináša svetu nejakú pozitívnu zmenu. Ľudia sa možno javia ako egoisti a do veľkej miery aj sú, no v rámci pracovnej motivácie je pocit, že zlepšujeme život niekomu inému, veľmi silným impulzom.
Samozrejme, nie všetky tieto príčiny sú u každého človeka prítomné a určite nie sú prítomné naraz. Ale sú súčasťou jednej veľkej motivácie, prečo ráno vstávame, prečo sa o práci s inými zhovárame a prečo ideme do dôchodku s nechuťou. Nepracovali by sme, ak by sme neboli platení, no nie je to hlavný dôvod toho, prečo chodíme do práce. Vezmite si vetu „robí to pre peniaze“ - automaticky v nás vyvoláva negatívny pocit. Touto vetou nekonštatujeme ale vynášame nad človekom nepríjemný súd.
Video: Kedy dať výpoveď v práci?
Prečo je ale potom medzi nami toľko ľudí, ktorých práca nebaví, sú z nej frustrovaní a vyčerpaní? Významným kritériom je samozrejme aj nedostatočné finančné ohodnotenie. No čo spôsobuje, že nemôžeme nájsť vyššie uvedené „duševné“ príčiny? Podľa masívnych pozorovaní z roku 2013 sa dá konštatovať, že až vyše 80% ľudí svoju prácu nemajú radi a dokonca ich frustruje.
Ako je teda možné, že v súčasnej spoločnosti sú naše možnosti nemateriálneho zisku z práce tak obmedzené? Konkrétne faktory sú zrejme pre každú spoločnosť a zamestnanca odlišné. Všetci ale chceme mať pocit, že naša práca je dobre odvedená a zmysluplná, že to patrične oceňuje vedenie aj kolektív. Chceme pracovať v príjemnom prostredí, kde budeme mať určitú slobodu a motiváciu i priestor sa zlepšovať. Ako je ale možné, že pracovné prostredie v toľkých prípadoch absolútne nenaplní naše očakávania? Na túto otázku jednoznačná odpoveď zatiaľ neexistuje. A ako je to u vás? Frustruje vás zamestnanie alebo napĺňa?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?

Ochráňte auto pred vtáčím trusom: Toto použite po umývaní
Ako docieliť vyššiu odolnosť auta voči vtáčiemu trusu? Pomôže lacná pomoc z domácnosti.