Ľudia, ktorí sa považujú za tučných, priberajú viac
Ľudia, ktorí sa považujú za obéznych, majú väčšie sklony priberať a prejedať sa zo stresu, tvrdia najnovšie štúdie z USA a Veľkej Británie. Týka sa to aj tých, ktorí nadváhou vôbec netrpia.
Ignorovanie tejto problematiky je zlé
Aby určili, ako vnímanie seba samého ovplyvňuje priberanie v dospelosti, zozbierali vedci dáta z troch rôznych štúdií. Hlavný autor Eric Robinson z University of Liverpool pre agentúru Reuters povedal, že so svojím tímom chceli poukázať na skutočnosť, že ignorovanie tejto problematiky je vždy zlé.
V prvom prípade získali dáta od približne 4000 mladých ľudí vo veku 18 - 28 rokov z americkej Národnej celoplošnej štúdie o zdraví mladých. Jej súčasťou boli informácie o ich Indexe telesnej hmotnosti (BMI), ktorý je pomerom hmotnosti a výšky, a tiež ich vlastnom ohodnotení váhy, pričom štúdia zahŕňala aj demografické informácie, akými sú pohlavie, vek, rasa, vzdelanie alebo zdravotný stav.
Približne 40 percent zúčastnených o sebe povedalo, že majú nadváhu a v horizonte siedmich rokov pribrali v priemere o 0,9 bodu BMI. Platilo to bez ohľadu na to, či skutočne trpeli nadváhou alebo nie.
Značný podieľ na priberaní má stres
Vedci zbierali dáta aj z britskej Národnej štúdie o detskom vývoji, ktorá sledovala 6740 23-ročných ľudí až do stredného veku. Na začiatku štúdie si o sebe myslelo 38 percent respondentov, že sú tuční. Podobne ako v prvej štúdii sa potvrdilo, že bez ohľadu na nadváhu pribrali v priemere o 0,8 bodu indexu BMI viac, ako tí, čo sa nepovažovali za obéznych. Tento efekt sa však potvrdil najmä u ľudí, ktorí už mali nadváhu. Výskumníci pritom zistili, že psychické alebo zdravotné faktory či životné prostredie na výsledky nemali dopad.
Na tretej štúdii o strednom veku v USA, ktorá hodnotila, či sa ľudia, mysliac si, že majú nadváhu, prejedajú zo stresu a tým pádom priberajú, sa zúčastnilo 3372 respondentov. Index BMI sa zvýšil o 0,3 bodu u 67 percent zúčastnených, ktorí sa pokladali za tučných. Značný podiel na priberaní pritom vedci dokázali pripísať práve stresovému prejedaniu sa.
Podľa psychologičky z University College v Londýne Jane Wardle sú tieto zistenia pre ľudí dôležité preto, aby si danú skutočnosť uvedomovali. "Človek sa môže rozhodnúť, že by zajtra určite mal začať s diétou, ale medzitým si doje sušienky," poznamenala s tým, že ľudia, ktorí veria, že majú nadváhu majú tendencie snahu o schudnutie odkladať. Preto by mali podľa nej profesionáli ľuďom pomáhať hľadať nenáročné kroky na ceste k ideálnej hmotnosti.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.