Porazte zápach nôh raz a navždy!
Dodržujete hygienu, no napriek tomu stále zápasíte s nepríjemným zápachom nôh? Vyskúšajte skombinovať niekoľko účinných trikov.
Hanbíte sa na návšteve vyzúvať, pretože z vašich nôh sa šíri zápach? Na tento častý problém existuje niekoľko rôznych riešení. Vyskúšajte a kombinujte ich – určite nájdete niečo, čo vám pomôže zbaviť sa zápachu raz a navždy.
Starostlivosť o nohy
Najskôr musíte začať dôkladnejšou hygienou chodidiel. Umývajte si nohy dvakrát denne, obzvlášť medzi prstami a lôžka nechtov. Tam sa baktérie zdržujú najčastejšie. K tomu pridajte ošetrovanie odumretej pokožky pemzou.
- Kúpele
Pravidelné soľné kúpele vám pomôžu s regulovaním potenia nôh. Pripravujte si ich niekoľkokrát do týždňa. Rovnako môžete do vodného kúpeľa pridať jedlú sódu, ocot alebo výluh z byliniek. Pomáha najmä mäta, dubová kôra a šalvia, ale rovnako účinný je aj výluh z čierneho čaju.
Čítajte: Popraskané päty? Tieto domáce suroviny vám pomôžu
Po kúpeli alebo sprche si nohy dôkladne osušte. To platí najmä pre miesta medzi prstami, kde sa baktériám najviac darí. Pomôcť môže, ak si na kúsok látky nanesiete trochu vodky alebo peroxidu vodíka a nimi potriete priestor medzi prstami. Nechajte zaschnúť, než si dáte ponožky. Ak nemáte po ruke vodku alebo peroxid, vyskúšajte si na nohy naniesť detský púder, ktorý tiež spoľahlivo pohltí vlhkosť a pach.
- Krémy a oleje
Zapáchajúce nohy si vyžadujú dôkladnejšiu starostlivosť. Pri samotnom umývaní a kúpeľoch to teda nekončí. Bojovať so zápachom vám môže pomôcť aj tea tree olej alebo špeciálne antiperspiranty na nohy, ktoré obsahujú jeho výťažok. Proti zápachu nájdete v lekárni aj krémy, ktoré nielenže prevoňajú vaše chodidlá ale budú pôsobiť aj antibakteriálne.
Vyberajte správne, čo na nohy obujete
- Ponožky
Ponožkám z umelých vlákien je lepšie sa vyhnúť. No aj pri bavlnených musíte dávať pozor. Bavlna síce absorbuje pot, no nemá ho kam odviesť. Čiže môže začať rýchlo zapáchať. V tomto prípade je najlepšie investovať do ponožiek, ktoré sú vzdušné – napríklad špeciálne športové alebo antibakteriálne ponožky.
Keď budete ponožky prať, vždy ich prevráťte na opačnú stranu, aby sa vyprala práve tá časť látky, ktorá najviac prichádza do styku s potom, baktériami a odumretou pokožkou.
- Topánky
Už pri ich kúpe by ste sa mali zaujímať o to, či dostatočne prepúšťajú vzduch. Investovať do lacných nepriedušných topánok sa v prípade zapáchajúcich nôh neoplatí. Po kúpe ale prichádza na rad starostlivosť. To znamená, že topánky by ste mali pravidelne vypchať novinovým papierom, ktorý pohltí vlhkosť aj zápach. Na tento účel poslúži aj jedlá sóda, ktorá si poradí so zápachom.
Čítajte: Zdobia vaše chodidlá kurie oká? Takto sa ich môžete zbaviť
Dôležité je tiež topánky striedať, nenoste dva dni po sebe tie isté. Pri ich nosení dávajte pozor aj na to, aby nenavlhli. Vtedy budú živnou pôdou pre baktérie. Vlhké topánky pred opätovným nosením musíte poriadne vysušiť a zbaviť nepríjemného zápachu.
So zápachom v topánkach vám pomôžu aj špeciálne vložky do topánok, ktoré príjemne voňajú a obsahujú látky, ktoré budú absorbovať pot a súčasne bojovať s baktériami. Rovnako dobre vám poslúžia aj spreje do topánok.
Bojujete so zápachom nôh alebo sa vám podarilo dostať ho pod kontrolu?
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.