India vypustila do vesmíru svoje prvé kozmické observatórium

India v pondelok úspešne vypustila do vesmíru svoje prvé kozmické observatórium. Nosná raketa so zariadením Astrosat a šiestimi ďalšími zahraničnými družicami odštartovala z Kozmodrómu Satiša Dhawana, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na miestne úrady.
Astrosat bude posielať údaje do kontrolného strediska v meste Bangalore na juhu krajiny. Indický premiér Naréndra Módí, ktorý je momentálne na návšteve USA, na sociálnej sieti zagratuloval vedcom k úspechu. "Výborne, ISRO. Je to ďalší obrovský úspech pre indickú vedu," napísal Módí, ktorého citovala agentúra AP.
India sa 24. septembra stala prvou krajinou sveta, ktorá úspešne umiestnila družicu na obežnú dráhu planéty Mars, a to na prvý pokus. S nákladmi zhruba 80 miliónov dolárov išlo o jednu z "najlacnejších" medziplanetárnych misií, píše DPA.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.