Krvácanie z ďasien nepodceňujte! Môže signalizovať vážny problém
Gingivitída, teda krvácanie z ďasien, postihuje až 80% ľudí. Ak sa na vašej zubnej kefke pravidelne objavuje krv, rozhodne by ste to nemali ignorovať. Poďme sa bližšie pozrieť na príčiny jej vzniku a spôsoby, ako krvácanie zastaviť.
-
Začína to zápalom
Ak máte začervenané a krvácajúce ďasná, je to jasný znak, že niečo nie je v poriadku. Takto sa prejavuje začínajúci zápal ďasien, teda gingivitída. Najčastejšie ju spôsobujú baktérie, ktoré sa usádzajú v ústnej dutine pri nedostatočnej hygiene. To, že si dvakrát denne prebehnete zuby kefkou a pastou sa totiž za dostatočnú hygienu už dávno nepovažuje.
Čítajte: Zlozvyky, ktorými si ničíme zuby
Baktérie sa veľmi ľahko usádzajú medzi ďasnom a zubami, kde sa postupne formuje povlak. Ten potom ďasno dráždi, čo spôsobuje výraznejšie červenú farbu a neskôr aj krvácanie. Ďalšou možno príčinou je zubný kameň, ten ale dokáže odstrániť dentálny hygienik. Odporúča sa navštevovať ho raz za pol roka.
Tieto problémy môžete mať a pritom vám ďasná ani nemusia krvácať. Ako to? Stačí, aby bol človek tuhým fajčiarom a ďasná sa menej prekrvia. No stále budú červené, môžu bolieť a postupne obnažovať koreň zuba. Medzi ďalšie rizikové skupiny patria tehotné ženy a cukrovkári.
-
Nehrozia iba vypadané zuby
Ak sa ďasno postupne začína sťahovať smerom nahor a odhaľovať zub, znamená to začínajúcu paradontitídu (starý názov je paradontóza). Vtedy neliečený zápal nepostihuje už iba ďasno ale aj kostné lôžko a väzy, kde je zub uložený.
No neliečený zápal ďasien môže priniesť aj vážnejšie ochorenia. Spôsobuje napríklad kôrnatenie ciev, môže sa podieľať na vzniku infarktu alebo problémoch s erekciou.
Čítajte: Starostlivosť o zuby. 10 mýtov, ktorým neveriť
Krvácanie ďasien však môžu spôsobovať aj iné faktory. Napríklad užívanie niektorých liekov, ktoré obsahujú heparín, kyselinu acetylsalicylovu, warfarín alebo lieky na epilepsiu.
Nezdravé ďasná sú aj znakom podvýživy, hormonálnej nerovnováhy alebo zhoršenej imunity, či v extrémnych prípadoch aj leukémie.
-
Ako zabrániť krvácaniu ďasien?
Najdôležitejšia je skutočne dôkladná dentálna hygiena, pri ktorej sa zameriate aj na medzizubné priestory. Využite zubnú niť, malé kefky, ústnu vodu. Samozrejmosťou by mala byť pravidelná návšteva zubára.
Pri gangivitíde sa odporúča užívať aj doplnky stravy, ktoré obsahujú rutín. Vyskúšajte pridať do jedálnička aj pohánku, ktorá vám pri krvácaní z ďasien tiež pomôže.
Odborníci varujú aj pred nadmerným stresom, konzumáciou horúcich alebo veľmi studených jedál, fajčením a dehydratáciou. Všetky tieto faktory totiž môžu narušiť sklovinu zuba alebo ďasná.
Patríte aj vy k ľuďom, ktorým krvácajú ďasná? Ako riešite tento problém? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.